Tysiące osób obejrzało online a ponad 100 mogło uczestniczyć osobiście w wykładach prowadzonych przez influencerów – Kasię Mecinski i Daniela Rusina. Do wejścia w rolę wykładowców zaprosiły ich Wyższe Szkoły Bankowe. Zachęcono jednocześnie słuchaczy do głosowania, którego efektem jest przekazanie 17 tys. zł darowizny dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Celem akcji przeprowadzonej przez Wyższe Szkoły Bankowe jest pokazanie, że w świecie cechującym się dużym tempem przemian społecznych i cywilizacyjnych, wartościowa jest nie tylko wiedza akademicka, ale też wiedza o wymiarze praktycznym, często unikalna, którą dysponują specjaliści branżowi oraz pasjonaci i niezależni twórcy, tacy jak zaproszeni do współpracy influencerzy.
Wykłady odbyły się 27 czerwca br. w WSB we Wrocławiu. Kasia Mecinski, która prowadzi w sieci kanał Fifty na Pół wygłosiła wykład pt. „Czy American Dream to pic na wodę?” a Daniel Rusin znany w sieci jako Reżyser Życia poprowadził wykład pt. „Czy da się zrobić viral na 8 mln wyświetleń za 100 zł?”. Przyjmując rolę wykładowców, znani twórcy internetowi przekazali słuchaczom część swojego know how, odwoływali się do osobistych doświadczeń oraz prezentowali case studies z własnej działalności.
Stres, zamiana ról i kolokwium
- Jestem bardzo wdzięczna za okazję wykładania w WSB i dzielenia się moimi doświadczeniami i wiedzą. Wierzę, że wykłady z wykładowcami którzy mają nie tylko wiedzę ale i doświadczenie w temacie, przybliżają realia danego zagadnienia. Miałam okazję przekazać coś, co dla mnie jest nie tylko ważne, ale jest także integralną częścią współczesnego polskiego społeczeństwa - dzisiaj aż 21 milionów Polaków mieszka za granicą. Mam szczerą nadzieję, że pomogło to ludziom w jakiś sposób zrozumieć temat emigracji, ponieważ jest to wybór, który podjęło wielu Polaków – mówi Kasia Mecinski, autorka kanału Fifty na Pół.
Niekonwencjonalna forma wykładów i wejście w role, których na co dzień nie podejmują, budziło emocje zarówno po stronie influencerów jak i widowni, na której dodatkowo zasiedli wykładowcy Wyższych Szkół Bankowych. Po każdym wykładzie pisali oni kolokwia przygotowane przez Kasię Mecinski i Daniela Rusina. Influencerzy zapytali m.in.: czym jest viral oraz jaki procent ludności ziemi mówi po angielsku.
- Na początku czułem stres, który na szczęście minął po przekroczeniu budynku uczelni. Spotkałem wiele wspaniałych osób, studentów, wykładowców oraz cała atmosfera w budynku była po prostu przyjazna. W takiej sytuacji wykład był przyjemnością. Cieszę się, że padło trochę pytań od strony widowni a najbardziej uradowały mnie prywatne rozmowy, gdzie usłyszałem wiele razy, że kogoś zmobilizowałem do działania. Taki cel miał mój wykład – mówi Daniel Rusin, autor kanału Reżyser Życia. - Bardzo ciekawa akcja, jestem z nią całym sercem w szczególności za to, że WSB rozumie, że młodzi potrzebują wiedzy od praktyków. Takie inicjatywy są potrzebne. Słuchaczom chciałem przekazać trochę wiedzy z social media, jak tanio i dobrze zrobić kampanię reklamową w sieci i przede wszystkim zmotywować, że warto działać i nie ma nic lepszego jak czerpać wiedzę od praktyków – dodaje.
Pomoc dla potrzebujących
Zarówno dla Kasi Mecinski jak i Daniela Rusina wygłoszenie wykładu akademickiego dla dużego audytorium było nowym doświadczeniem. Aby uzyskać informację zwrotną, jak zostali ocenieni w tej roli, przeprowadzone zostało głosowanie na najlepszy wykład. Głos mógł oddać każdy, kto uczestniczył w wykładach osobiście lub wysłuchał ich online. Każdy z influencerów wybrał wcześniej organizację charytatywną, dla której w przypadku jego zwycięstwa Wyższe Szkoły Bankowe przekażą 17 tys. zł darowizny. W głosowaniu zwyciężyła Kasia Mecinski, tym samym środki zostają przekazane do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
- Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wraz z setkami wolontariuszy pomaga ponad 350 potrzebującym seniorom w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Pruszkowie. Wiele osób po 80. czy 90. roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Tęsknią za życzliwą obecnością drugiego człowieka, dlatego tworzymy relacje oparte na przyjaźni i empatii pomiędzy seniorami a wolontariuszami. Łączymy pokolenia od 2002 r. i przeciwdziałamy izolacji i wyobcowaniu społecznemu seniorów. Regularnie odwiedzamy podopiecznych i realizujemy szereg aktywizujących inicjatyw. Więcej informacji na naszej stronie: www.malibracia.org.pl - mówi Elżbieta Ślązek, Koordynator ds. Fundraisingu i Komunikacji w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich.
Wykłady są dostępne w sieci, można je zobaczyć na stronie www.merito.pl/praktycznienajlepsze. Na stronie można też pobrać dodatkowy materiał przygotowany przez influencerów, jest to forma poradnika uzupełniającego wiedzę przekazaną podczas wykładu.