„Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse” – to tytuł konferencji Uniwersytetu WSB Merito, która odbędzie się już 24 kwietnia. Wśród prelegentów wielu ekspertów oraz znanych i lubianych osób, m.in. Jan Gawroński – laureat konkursu „Młody Człowiek bez barier 2022”.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz fizyczną, spotykają się nadal z uprzedzeniami i stygmatyzacją w całej Europie. Czy istnieje remedium na taki stan rzeczy? Na te i inne pytania, odpowiedzi dostarczą mówcy – eksperci z zakresu pedagogiki, psychologii czy przedstawiciele Służby Więziennej. Celem konferencji jest prezentacja poglądów, doświadczeń oraz praktycznych rozwiązań w zakresie wspierania integracji osób z deficytami rozwojowymi. - Globalizacja oraz przemiany społeczno-ekonomiczne, jakie nastąpiły w wyniku transformacji ustrojowej w Polsce, gruntownie przeistoczyły model i zasady funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – podkreśla dr hab. Irena Motow, prof. WSB Merito, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
- Demokratyzacja życia społecznego wywołała proces zmian ukierunkowany na wyrównywanie szans tej grupy osób. Wysoka wartość praw człowieka sprawiła, że cena wolności i autonomii osoby odciska się coraz bardziej na wielu obszarach życia społecznego. Mimo tego świat nadal nie ma pełnej i dobrej oferty dla osób z niepełnosprawnościami i niedostosowanych społecznie a integracja i inkluzja nadal pozostają ich marzeniem – dodaje.
Program konferencji podzielono na dwie sesje plenarne. W pierwszej - skoncentrowanej na rozwiązaniach skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, swoimi doświadczeniami podzielą się prof. nadzw. dr hab. Leszek Ploch, muzyk i muzykoterapeuta, twórca i kierownik Integracyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWIACY”. Ponadto prof. nadzw. dr hab. Tamara Zacharuk, opiekunka studenckiego Koła Naukowego „Inclusion” w Uniwersytecie w Siedlcach i założycielka „ Uniwersytetu Dziecięcego” w tej miejscowości oraz prof. nadzw. dr hab. Daniel Kukla z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i ekspert w dziedzinie edukacji do pracy i doradztwa zawodowego.
Druga sesja plenarna skupia się na problematyce resocjalizacyjnej, podczas Podczas której omawiane będą m.in. kwestie dotyczące oddziałów terapeutycznych w polskim systemie penitencjarnym. Wykład ten poprowadzi mjr Magdalena Jankowska-Guściora, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Opolu.
Gościem wydarzenia będzie również Jan Gawroński, nastoletni samorzecznik z autyzmem, który w roku 2022 zdobył tytuł „Młodego Człowieka bez barier”. Dla przypomnienia, to prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, pod patronatem honorowym Pierwszej damy RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Atrakcją konferencji będzie koncert integracyjny Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWIACY” pod kierownictwem Hanny Szczepańskiej-Ploch.
Zapisy na wydarzenie odbywają się online na stronie . W konferencji udział może wziąć każdy. – Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem – podkreślają przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowe „Integracja” im. Fryderyka Skarbka Uniwersytetu WSB Merito Opole, odpowiedzialni za organizację przedsięwzięcia.
Chętni do wyboru mają dwie opcje uczestnictwa, tj. stacjonarnie – w Auli Uniwersytetu WSB Merito przy ul. Kośnego 72 w Opolu lub online.