Serdecznie zapraszamy na II edycję konferencji "Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse. Rodzina - od zagrożeń i wyzwań cywilizacyjnych do sukcesów integracyjnych", która będzie mieć miejsce 22 kwietnia w budynku Uniwersytetu WSB Merito Opole przy ul. A. Kośnego 72.
Celem konferencji będzie tworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji poglądów, doświadczeń i praktycznych rozwiązań w zakresie wspierania integracji osób z niepełnosprawnościami oraz niedostosowanych społecznie stygmatyzowanych w swoich środowiskach lokalnych.
W II edycji konferencji punktem odniesienia podejmowanych rozważań jest rodzina jako pierwsze środowisko społeczne, które nie tylko stymuluje rozwój i kształtuje postawy, ale i procesy uspołecznienia. Zaprezentowane podczas konferencji rozwiązania naukowe i praktyczne mogą przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej w kontekście aktywizacji edukacyjnej, kulturalnej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, chorych psychicznie, z zaburzeniami zachowania i niedostosowanych społecznie.
W dniu konferencji (22 kwietnia) umożliwiamy uczestnictwo w transmisji online. Lista uczestników stacjonarnych została zamknięta. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo w odpowiedzi zwrotnej na zapis, do 48 godzin.
Prelegenci:
- dr hab. Mariusz Jędrzejko prof. Akademii Piotrkowskiej "Dzieci i młodzież poszukujące ryzyka: o etiologii współczesnych problemów wychowawczych".
- dr Mariusz Dobijański (Uniwersytet w Białymstoku) "Standardy ochrony małoletnich w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Działania i procedury".
- Janek Gawroński- Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka - Fundacja Autism Team z Łodzi. "Moje prawo to podstawa. Waga i istota samostanowienia".
- por. mgr Michał Matysik (Oddział Zewnętrzny ZK nr 1 w Strzelcach Opolskich) "Oddziaływania penitencjarne wobec skazanych recydywistów odbywających karę pozbawienia wolności w oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w Oddziale Zewnętrznym ZK nr 1 w Strzelcach Opolskich".
- Sylwia Kowalska (Fundacja Autism Team w Łodzi) "Rola rodzica w przestrzeni niepełnosprawności. Wsparcie uszyte na miarę potrzeb".
- mgr Barbara Płaczek (seksuolożka) "Mnie (to) nie dotyczy?! - o seksualności osób z niepełnosprawnościami".
- dr Joanna Soworka-Wojniak "Jak sobie poradzić, gdy dosięgnie nas niepełnosprawność ruchowa?"
- dr Marta Motow-Czyż (MReh-Centrum Fizjoterapii i Leczenia Skolioz w Chorzowie) "Psychosomatyczne aspekty terapii fizjoterapeutycznej osób z niepełnosprawnością ruchową".
- mgr Agnieszka Lewonowska-Banach "Aktywizacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami na przykładzie doświadczeń Zakładu Aktywności Zawodowej „U Pana Cogito” w Krakowie".
- mgr Róża Knapik-Szałańska (Edukator zdrowia w zakresie cukrzycy i otyłości) "Funkcjonowanie społeczne młodych diabetyków".
- mgr Alicja Stelmaszczyk (Niewidzialna Przestrzeń w Opolu) "Jak zobaczyć świat oczami osób z niepełnosprawnością wzroku?"
- mgr Magdalena Szul-Fryda (Uniwersytet WSB Merito w Opolu) "Rola trenera pracy w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami"
- mgr Róża Knapik-Szałańska, dr Piotr Szałański oraz Hania i Wojtuś Szałańscy "Cukrzyca w rodzinie. Jak radzimy sobie z problemem?"