„Idea poradnictwa gerontologicznego - czym jest, po co i komu służy?” to temat konferencji organizowanej przez nasz uniwersytet oraz Fundację Via Salutis. Gościem wydarzenia była minister do spraw Polityki Senioralnej – Marzena Okła-Drewnowicz.

 

Poradnictwo psychologiczne dla seniorów, edukacja zdrowotna osób dorosłych czy przyszłość zawodu doradcy geragogicznego – to tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas dwudniowej konferencji pedagogicznej na naszym uniwersytecie. – Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się. Oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z coraz większą wielochorobowością i wtedy takie poradnictwo, które koordynuje leczenie, jest bezcenne – oceniała podczas wydarzenia minister Okła-Drewnowicz. 


Jak podkreślała dr Joanna Wawrzyniak, menadżerka kierunku pedagogika na naszym uniwersytecie, uczelnia organizuje przedsięwzięcia, mające na celu przybliżenie osobom starszym, jak i ich rodzinom – zarówno zmian w obrębie polityki senioralnej w kraju oraz możliwościom, które oferują m.in. organizacje pozarządowe.


Wiele mówi się o zmianach w obrębie zdrowia fizycznego u osób w wieku senioralnym, jednak niewiele mówi się o kwestiach wsparcia psychicznego. – Dlatego chcemy szerzej przyglądać się kwestiom dotyczącym np. depresji w wieku senioralnym, problemom samotności i izolacji – komentuje Alicja Przepiórska – Ułaszewska z Fundacji Via Salutis. 

 

Jak zauważa profesor Zofia Szarota – która była gościem konferencji, już w najbliższej przyszłości, zmieni się oblicze opieki nad osobami starszymi. Ku temu posłuży m.in. technologia AI. – Mowa o robotach humanoidalnych, wykorzystywanych m.in. w domach pomocy społecznej. Taki robot, który wyglądem przypomina mniejszego człowieka może być terapeutą, ale przede wszystkim konsultantem, doradcą a nawet nauczycielem – zaznaczała.


Konferencja odbyła się w dniach 28 i 29 listopada. Drugi dzień wydarzenia odbył się pod nazwą „4Age: edukacja do starości – innowacja czy konieczność?”. Oba wydarzenia odbyły się pod patronatem honorowym: wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej, minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz oraz senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej. 
 

Czytaj więcej