Najnowsze badania wskazują, że aż 80 procent dzieci i młodzieży w Polsce doświadcza codziennego stresu, nie potrafiąc znaleźć rozwiązania w trudnych sytuacjach. W odpowiedzi na te niepokojące dane, nasz uniwersytet - we współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego,  zorganizował II Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, w którym udział wzięło ponad 300 osób.

 

Dr Katarzyna Mizera, dziekan Uniwersytetu WSB Opole, podkreśla interdyscyplinarny i wieloaspektowy charakter podejścia do tematu zdrowia psychicznego dzieci. W trakcie konferencji skupiono się na wypracowywaniu wniosków i konkluzji, które mają kluczowe znaczenie dla dalszych działań.
- Najcenniejsze na tej konferencji są wnioski oraz konkluzje. Mam nadzieję, że one również tym razem zostaną wyartykułowane przez naszych prelegentów. Dzisiaj mamy wystąpienia plenarne, zakończone panelem dyskusyjnym, a na jutro zaplanowaliśmy dzień warsztatów - podkreślała.

Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Opolskiego. Obecna na konferencji wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała, że samorządu wojewódzki ma świadomość w kwestii znaczenia zdrowia psychicznego. - Psychika wpływa na wszystko. Ona ma znaczenie, jak postrzegamy świat, jak pracujemy, jak funkcjonujemy i jak wygląda nasze życie. Kryzysy dotykające zarówno świat, jak i nasz kraj, sprawiły, że potrzebujemy uleczenia naszej psychiki - komentowała.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych praktyków, m.in. dr Aleksandra Piotrowska oraz dr Halszka Witkowska z Uniwersytetu Warszawkiego, Mariusz Wirga, Medical Director Psychosocial Oncology - MemorialCare Cancer Institute at Long Beach Medical Center, dr n med. Anna Szczegielniak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Daria Modrzejewska z Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi czy dr Elżbieta Woźnicka, reprezentująca Akademię Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach.

 

W drugim dniu trwania Forum - w murach naszej uczelni - odbywały się liczne warsztaty, wspomagające m.in. właściwą diagnostykę zaburzeń psychicznych u młodego pokolenia. M.in. z rozwijania więzi z naturą w kontekście dobrostanu człowieka. Warsztaty te prowadziła dr Joanna Swędrak-Zawada. 

 

Podczas wydarzenia podpisaliśmy również porozumienie o współpracy z Ośrodkiem Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych i Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu! Dzięki temu, nasi studenci będą mieli okazję do odbycia m.in. praktyk i staży studenckich 

 

Serdecznie dziękujemy Marszałkowi Województwa Opolskiego za Patronat Honorowy nad wydarzeniem, a wicemarszałek województwa opolskiego Zuzannie Donath-Kasiurze za obecność i otwarcie konferencji. 

 

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na naszym profilu Facebook

 

 

 

Czytaj więcej