- Osoby w wieku senioralnym dziś, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu – to dwa odmienne światy – podkreślali uczestnicy konferencji naukowej „Dobrostan w wieku senioralnym”, która w miniony czwartek (1 grudnia) odbyła się w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.
Jak zachęcić seniora do aktywności oraz sprawić, aby m.in. rynek pracy nie marginalizował osób w jesieni życia? Możliwości jest wiele, o czym rozmawiano podczas konferencji, organizowanej przez WSB w Opolu, Fundację Via Salutis, Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP KLATKA oraz partnerów islandzkich (Stowarzyszenie Ós Pressan).
- Chcemy, żeby WSB kojarzyła się z miejscem, gdzie mówi się o problemach różnych grup społecznych – przekonuje dr Joanna Wawrzyniak, pedagog WSB Opole. – Seniorzy to 60,70,80 i dalej! Potrzeby w takich grupach mogą się od siebie różnić. Inne ma ktoś, kto dopiero przeszedł na emeryturę, inne osoba zbliżająca się nawet do setki. My jako pedagodzy – gerontolodzy staramy się temu sprostać, analizując potrzeby i możliwości każdej z osób – dodaje. To już tradycja, że w WSB regularnie organizowane są konferencje naukowe poświęcone poszczególnym grupom społecznym.
Alicja Przepiórska-Ułaszewska z Fundacji Via Salutis, zwraca uwagę, że potrzeba narzędzi, które będą wzmacniały osoby starsze, ale również pozwolą im samodzielnie dokonywać pewnych zmian. - Kiedy zaczęła się pandemia, ludzie zaczęli się obawiać o zdrowie i życie. Wycofywali się z życia społecznego, a potem mieli wiele problemów, żeby do niego wrócić. Za moment pojawiła się wojna w Ukrainie, która też często przyniosła reminiscencję z biografii własnych rodzin. Teraz kryzys gospodarczy. Osoby starsze są zagubione, pojawia się poczucie strachu i wycofania – komentuje.
Podczas konferencji prelekcję wygłosił m.in. prof. dr hab. Artur Fabiś, wybitny gerontolog oraz wykładowca WSB w Dąbrowie Górniczej. W swoim przemówieniu profesor zwrócił uwagę, iż seniorzy mają potrzebę ciągłego rozwoju. – Jeśli chodzi o poprawę dobrostanu psychicznego seniorów, jest jeszcze wiele do zrobienia – komentuje. – W wielu środowiskach potrzeba zaakceptowania starości taka, jaka ona jest. Mam tu na myśli m.in. aspekt kulturowy. Niestety, wciąż stereotypizujemy seniorów jako osoby, które muszą siedzieć w domu, bawić wnuki itp. A tu potrzeba spojrzenia przez zupełnie inny pryzmat , tj. na osobę, która żyje dłużej, lepiej niż poprzednie pokolenia – dodaje profesor.
- Apeluję do naszych władz: wyciągnijcie rękę po kapitał, jaki mają nasi seniorzy! – zachęca Marek Brożek, emeryt a zarazem wykładowca WSB Opole, który podkreśla, że cieszy się, iż jako osoba w wieku poprodukcyjnym wciąż ma możliwość kontaktu z młodszym pokoleniem i przekazywanie im wiedzy.
Podczas czwartkowego spotkania na uczelni, nie zabrakło części warsztatowej. Konferencja „Dobrostan…” jest częścią składową projektu pn. „WzMOCnieni - innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym”. Projekt jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby środowisk pracujących z seniorami, na aktualne, poważne i długotrwałe kryzysy dotyczące seniorów, które wpływają na ich dobrostan i znacząco zmieniły znaczenie pracy aktywizującej oraz włączającej społecznie osoby starsze. Projekt jest finansowany z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Opolskiego.