Ewa Kosowska Korniak
dr Ewa Kosowska-Korniak

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, prawnik i politolog, mediator, współautorka opolskiego „Salonu Mediatora”, koordynatorka projektu (www.salonmediatora.com.pl), specjalista ds. public relations Sądu Okręgowego w Opolu, trener specjalizujący się w szkoleniach z komunikacji interpersonalnej i kształtowania wizerunku oraz wystąpień publicznych. W trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej z prawa karnego. Publikacje: Miesięcznik „Prokuratura i Prawo” Prawnoprocesowe aspekty tajemnicy dziennikarskiej, Kwartalnik KKSSiP „Prawnokarne aspekty ochrony tajemnicy dziennikarskiej, Kwartalnik Krajowej Rady Sądownictwa, „Sąd bliżej ludzi”, Antropologia mediacji, praca zbiorowa, Magdalena Tabernacka (red.)Oficyna wydawnicza ATUT, Wrocław 2015, Kwartalnik Modelowe Nauczanie MODN, Mediacja rodzinna w regulacjach prawnych oraz praktycznym zastosowaniu, „Niezbędnik Mediatora 2014 r.

dr Anna Orzeł

Ukończyła studia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku Administracja oraz na kierunku Prawo. Po ukończeniu studiów pracowała jako doradca w departamencie prawnym. Od 2006 mediator i arbiter w sprawach gospodarczych. W 2013 uzyskała prestiżowy certyfikat European Senior Logistician ESLog. Od 2011 pracownik Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu i obecnie menedżer kierunku Logistyka. Doświadczona trenerka w zakresie prawa transportowego i cywilnego.

dr hab. Izabela Wróbel, prof. Uniwersytetu WSB Merito

Profesor Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, doktor habilitowany i doktor nauk prawnych w zakresie prawa, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, autorka ponad stu publikacji naukowych. Specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej, w szczególności prawach podstawowych, prawie rynku wewnętrznego oraz prawie azylowym i imigracyjnym. Zajmuje się także europeizacją prawa państw członkowskich UE, w szczególności prawa dotyczącego cudzoziemców. Badania naukowe prowadziła m.in. w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji oraz w Instytucie Zagranicznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu. Pracowała m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 2009 - 2010 była członkiem zespołu ekspertów ds. praw jednostki w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Obecnie kieruje Centrum Badań Prawnych Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz jest ekspertem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska dla potrzeb Systemu Informacji Prawnej Lex Prawo Europejskie. Wykonuje także zawód radcy prawnego we własnej kancelarii we Wrocławiu.

Magdalena Szul-Fryda

Doświadczony pedagog z wieloletnim stażem i dorobkiem naukowym, specjalistka w dziedzinie resocjalizacji, pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej i oligofrenopedagogiki z dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym w edukacji integracyjnej i z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Od kilku lat pracuje w organizacjach pozarządowych jako certyfikowany trener pracy osób niepełnosprawnych. Jest twórczynią i realizatorką projektów unijnych w zakresie wsparcia społecznego i aktywizacji zawodowej, w obszarze jej zainteresowań znajduje się także profilaktyka zdrowia  psychicznego u dzieci i dorosłych, opieka, wychowanie i arteterapia. Od 2015 roku Członek Powiatowej Rady Rynku Pracy z Ramienia Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Z pasją i zaangażowaniem dzieli się wiedzą i doświadczeniem, wykorzystując przy tym niestandardowe metody i środki.


Kierownik kierunku studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.

prof. dr hab. Marek Szydło

Profesor zwyczajny Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert ds. legislacji w Kancelarii Sejmu RP, radca prawny. Zajmuje się w swojej działalności zawodowej zarówno naukową refleksją nad zagadnieniami teoretycznymi w prawie publicznym, jak też rozwiązywaniem praktycznych problemów związanych z interpretacją i stosowaniem prawa publicznego. Specjalizuje się w takich obszarach prawa publicznego jak zwłaszcza: prawo europejskie, prawo publiczne gospodarcze, zamówienia publiczne, prawo konkurencji i regulacji sektorowej oraz prawo gospodarki komunalnej. Jest autorem ok. 200 prac naukowych, w tym 15 monografii naukowych oraz 17 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej (JCR). Jego prace są często cytowane w literaturze naukowej na całym świecie (w Europie, USA, Australii) oraz są powoływane w orzecznictwie sądów polskich, w tym Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jest też autorem kilkuset opinii i ekspertyz prawnych, sporządzanych dla Sejmu RP, ministerstw (np. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju), urzędów centralnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz dla największych polskich przedsiębiorstw (m. in. KGHM Polska Miedź S.A., PKN Orlen, PGNiG, PKO BP).

dr Anna Pawlak
dr Anna Pawlak

Sędzia Sądu Okręgowego w Opolu, dr nauk prawnych, szkoleniowiec z zakresu ochrony danych osobowych. Pełni funkcję Menedżera Kierunku Prawo w Biznesie na Uniwersytecie WSB Merito Opole. Ponadto łączy prowadzenie Kancelarii Radcy Prawnego z pracą adiunkta w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. W pracy naukowej specjalizuje się w prawach człowieka oraz socjologii prawa, szczególną uwagę poświęcając zagadnieniom komunikacji w dyskursie sądowego stosowania prawa.  W działalności prawniczej  - specjalista z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i administracyjnego. Autorka wielu artykułów i publikacji o tematyce prawniczej, a także redaktor czterech monografii prawniczych. Aktywny uczestnik wielu konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Od ponad 10 lat prowadzi zajęcia i warsztaty ze studentami i uczniami, a także szkolenia dla różnych grup zawodowych.