dr Anna Orzeł

Ukończyła studia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku Administracja oraz na kierunku Prawo. Po ukończeniu studiów pracowała jako doradca w departamencie prawnym. Od 2006 mediator i arbiter w sprawach gospodarczych. W 2013 uzyskała prestiżowy certyfikat European Senior Logistician ESLog. Od 2011 pracownik Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu i obecnie menedżer kierunku Logistyka. Doświadczona trenerka w zakresie prawa transportowego i cywilnego.

dr Tomasz Rólczyński

Wykładowca kierunku Finanse i Rachunkowość. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu specjalności Finanse i Bankowość na wydziale Gospodarki Narodowej. Uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie prognozowania i analizy ekonomicznej w 2006. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu zastosowania metod ilościowych w ekonomii. Pracownik Katedry Metod Ilościowych Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, wykładowca studiów podyplomowych, z zakresu zastosowań metod ilościowych w ekonomii.

dr hab. Krzysztof Krukowski

Sędzia Sądu Okręgowego w Opolu. Specjalizuje się w prawie karnym. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się sprawami z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. 

dr Tomasz Strzałkowski

Adiunkt w Uniwersytecie WSB Merito Opole. Zastępca redaktora naczelnego wprawie.com.
Zainteresowania naukowe dotyczą prawa konstytucyjnego, a w szczególności prawa wyborczego oraz prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących kwestii ustrojowych samorządu terytorialnego. Autor lub współautor kilkunastu publikacji naukowych poświęconych głównie szeroko rozumianej problematyce wyborów i systemu wyborczego, w tym Komentarza do Działu I Kodeksu Wyborczego. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w samorządzie gminnym, jako sekretarz gminy a także zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego. Przez trzy kolejne kadencje sprawował mandat radnego rady powiatu. Nabył również wieloletnie doświadczenie w pracy w organach zarządzających i nadzorczych spółek kapitałowych.
 

dr hab. Izabela Wróbel, prof. Uniwersytetu WSB Merito

Profesor Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, doktor habilitowany i doktor nauk prawnych w zakresie prawa, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, autorka ponad stu publikacji naukowych. Specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej, w szczególności prawach podstawowych, prawie rynku wewnętrznego oraz prawie azylowym i imigracyjnym. Zajmuje się także europeizacją prawa państw członkowskich UE, w szczególności prawa dotyczącego cudzoziemców. Badania naukowe prowadziła m.in. w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji oraz w Instytucie Zagranicznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu. Pracowała m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 2009 - 2010 była członkiem zespołu ekspertów ds. praw jednostki w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Obecnie kieruje Centrum Badań Prawnych Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz jest ekspertem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska dla potrzeb Systemu Informacji Prawnej Lex Prawo Europejskie. Wykonuje także zawód radcy prawnego we własnej kancelarii we Wrocławiu.

prof. dr hab. Marek Szydło

Profesor zwyczajny Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert ds. legislacji w Kancelarii Sejmu RP, radca prawny. Zajmuje się w swojej działalności zawodowej zarówno naukową refleksją nad zagadnieniami teoretycznymi w prawie publicznym, jak też rozwiązywaniem praktycznych problemów związanych z interpretacją i stosowaniem prawa publicznego. Specjalizuje się w takich obszarach prawa publicznego jak zwłaszcza: prawo europejskie, prawo publiczne gospodarcze, zamówienia publiczne, prawo konkurencji i regulacji sektorowej oraz prawo gospodarki komunalnej. Jest autorem ok. 200 prac naukowych, w tym 15 monografii naukowych oraz 17 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej (JCR). Jego prace są często cytowane w literaturze naukowej na całym świecie (w Europie, USA, Australii) oraz są powoływane w orzecznictwie sądów polskich, w tym Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jest też autorem kilkuset opinii i ekspertyz prawnych, sporządzanych dla Sejmu RP, ministerstw (np. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju), urzędów centralnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz dla największych polskich przedsiębiorstw (m. in. KGHM Polska Miedź S.A., PKN Orlen, PGNiG, PKO BP).

Robert Czekaj
mgr Robert Czekaj

Menedżer kierunku Prawo w biznesie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwent Studiów Doktoranckich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prawnik z długoletnim doświadczeniem w zakresie prawa gospodarczego i audytu w sektorze publicznym i prywatnym. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Prezes Fundacji Polski Instytut Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej w Opolu.

Specjalista z zakresu prawa turystycznego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa zamówień publicznych w fundacji Polski Instytut Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju.

Prawnik w Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Budowlanych i Producentów Materiałów Budowlanych przy Związku Rzemiosła Polskiego z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się sprawami związanymi z interpretacjami przepisów z zakresu prawa budowlanego, prawa zamówień publicznych.

Usprawniał procesy gospodarcze, pełnił funkcję likwidatora.

Laureat Plebiscytu w kategorii „Najlepszy wykładowca studiów podyplomowych Administracja - prawo, zarządzanie i administracja w roku akademickim 2021/2022” w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu (obecnie Uniwersytecie WSB Merito Opole).

Autor publikacji naukowych oraz uczestnik konferencji naukowych.

W pracy naukowej zajmuje się m.in. problematyką dotyczącą roszczeń w odpowiedzialności kontraktowej i deliktowej. Specjalizuje się także w problematyce prawa turystycznego.

adw. dr Dagmara Milewicz-Bednarska

Adwokat, doktor nauk prawnych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii  oraz  Aplikację Adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. W 2013 r. obroniła pracę doktorską, przygotowaną pod kierunkiem Prof. dr hab. Marka Mozgawy, recenzentami której byli Prof. dr hab. Jacek Giezek oraz Prof. dr hab. Lech Gardocki. Autorka pierwszej na polskim rynku prawniczym monografii poświęconej kopiowaniu produktu na gruncie prawa karnego, opublikowanej w 2016 r. przez wydawnictwo C. H. Beck pt. „Odpowiedzialność karna za przestępstwo kopiowania zewnętrznej postaci produktu”. Autorka badań aktowych przeprowadzonych dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, w którym dokonała analizy 173 spraw prowadzonych we wszystkich jednostkach prokuratury i sądach w Polsce na przestrzeni 6 lat, wydając opinię na temat praktyki ścigania, struktury i rozmiaru przestępstw oraz poprawności prowadzonych postępowań przygotowawczych i sądowych w sprawach o czyn z art. 24 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Autorka publikacji naukowych oraz uczestniczka licznych konferencji z zakresu prawa karnego i nieuczciwej konkurencji. Prowadzi własną Kancelarię Adwokacką we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w obsłudze klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych w sprawach cywilnych, karnych i gospodarczych. Reprezentuje klientów przed sądami w postępowaniu karnym, cywilnym oraz w postępowaniu przygotowawczym przed organami ścigania. Prowadzi kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych. Specjalizuje się w prawie cywilnym,  karnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego gospodarczego oraz prawie nieuczciwej konkurencji.