Doktor habilitowany nauk humanistycznych, pedagog społeczny, praktykujący terapeuta rodzinny, specjalista HR Business Partner. Twórca nowatorskiego programu „Edukacja na planecie Mózg”, opartego na najnowszej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu w procesie nauczania i uczenia się. Badacz i znawca wykorzystania komunikacji interpersonalnej (zwłaszcza niewerbalnej) w edukacji, doradztwie zawodowym, psychoterapii i biznesie. Autor szeregu prac z zakresu komunikacji społecznej i psychoterapii.
Doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu WSB Merito Opole, nauczyciel dyplomowany. Pedagog specjalny w zakresie resocjalizacji i oligofrenopedagogiki z 25-letnim stażem. Kurator zawodowy, nauczyciel „klas życia”, wychowawca i wieloletni dyrektor młodzieżowego ośrodka wychowawczego dla chłopców, doradca metodyczny z pedagogiki specjalnej. Autorka 6 książek i ponad 80 artykułów. Zainteresowania badawcze: resocjalizacja instytucjonalna nieletnich-metodyka pracy w instytucjach resocjalizacyjnych, praca socjalna, readaptacja nieletnich i dorosłych; zaburzenia zachowania i zachowania ryzykowne; problematyka wykluczenia społecznego oraz prawa osób niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie; historia resocjalizacji, opieki i pracy socjalnej. Hobby: czytelnictwo (literatura faktu), historia, biografie, malarstwo (impresjonizm) oraz muzyka (jazz).
Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Obszarem działań naukowych są zagadnienia dotyczące szeroko pojmowanej opieki nad dziećmi i młodzieżą zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Zainteresowania naukowe dotyczą również alternatywnych form nauczania i pedagogiki ogólnej.
Autorka publikacji z zakresu przemian w oświacie, opieki i wychowania dzieci i młodzieży, w tym 4 monografii, 5 wydawnictw dokumentów archiwalnych.
W latach 1969-1997 nauczyciel akademicki Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (pracownik cywilny wojska) – od asystenta do profesora nadzwyczajnego WAM. Następnie kolejno: 1997-2020 – nauczyciel akademicki w Filii w Piotrkowie Trybunalskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesor nadzwyczajny, od 2006 w Instytucie Nauk Pedagogicznych, 2009 r. profesor zwyczajny – 1 IX 2020 emerytura, 2007-2012 profesor Puławskiej Szkoły Wyższej – kierunek pedagogika. W zawodzie od ponad 51 lat. Promotor ponad trzystu prac dyplomowych I i II stopnia na pedagogice, historii i bezpieczeństwie narodowym – z czego z pedagogiki: ponad 170 prac magisterskich i ponad 80 licencjackich; pro-motor sześciu doktorów, recenzent: w sześciu wypadkach dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w związku z wnioskiem o nadanie tytułu profesora, jedenastu dorob-ków naukowych i rozpraw habilitacyjnych, trzydziestu ośmiu prac doktorskich, sześćdziesięciu dziewięciu książek, materiałów zjazdowych, czasopism i innych publikacji naukowych w całym kraju; autor lub współautor 195 publikacji naukowych z tego 7 książek, 8 wydawnictw dokumentów oraz prac zbiorowych i ponad 100 artykułów naukowych.
Doświadczenie organizacyjne:
- 1993-1997 - kierownik Katedry (Zakładu) Nauk Społecznych WAM
- 1997-2002 pierwszy dyrektor Instytutu Historii w Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim
- 2004-2006 prodziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Filii UJK
- 2006-2014 kierownik Zakładu Historii Oświaty i Wychowania oraz Teorii Kształcenia INP
- 2008-2009 prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Filii UJK
- 2012-2019 dziekan WNS Filii UJK (dwie kadencje)
- 1999-2002 oraz 2012-2020 członek Senatu UJK
- 2007-2012 członek Senatu PSW w Puławach
Menedżer kierunku pedagogika w Uniwersytecie WSB Merito Opole. Andragog i gerontolog społeczny, specjalizująca się w pracy edukacyjnej i aktywizacji osób starszych, autorka podręczników z gerontologii oraz ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych z zakresu pedagogiki dorosłych oraz badań biograficznych, uczestniczka projektów aktywizacji seniorów, autorka podręcznika metodycznego z zakresu warsztatów biograficznych dla osób dorosłych.
Doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli. Nauczyciel dyplomowany, oligofrenopedagog, nauczyciel montessoriański, w trakcie uzyskiwania certyfikatu American Montessori Society. Jej zainteresowania naukowe dotyczą między innymi funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, pedagogiki Marii Montessori, edukacji alternatywnej oraz potencjału twórczego człowieka. Autorka licznych artykułów, monografii oraz skryptów z dziedziny pedagogiki.
Prodziekan ds. studenckich w Uniwersytecie WSB Merito Opole.
Doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta oraz trener. Zainteresowania badawcze: psychologia polityki, w szczególności funkcjonowanie polityków w sytuacji stresu zawodowego, psychologia społeczna oraz psychologia zarządzania przede wszystkim w zakresie zarządzania stresem oraz kształtowania umiejętności miękkich pracowników. Autorka i realizatorka licznych szkoleń w zakresie rozwoju osobistego, zawodowego oraz kompetencji wychowawczych. Posiada wieloletnie doświadczenie jako terapeuta i diagnosta. Prywatnie miłośniczka gry w brydża.
Pedagog socjoterapeuta, doradca zawodowy, coach, nauczyciel, terapeuta, rewalidator i doradca zawodowy w wielu świdnickich placówkach oświatowych. Terapeuta i interwent kryzysowy w PCPR w Kamiennej Górzeoraz w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym w Świdnicy. Posiada również doświadczenie zawodowe w pracy w obszarze pracy z długotrwale bezrobotnymi i wykluczonymi społecznie oraz uzależnionymi. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie i zaburzoną emocjonalnie a także w obszarze szeroko rozumianego doradztwa zawodowego, tutoringu i coachingu ukierunkowanego na rozwój dzieci i młodzieży. Współzałożyciel i lider świdnickiej sieci doradców zawodowych oraz inicjator wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć z obszaru doradztwa zawodowego oraz pedagogiki specjalnej. Autor publikacji metodycznych.
Pedagog resocjalizacji, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończyła również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji z zakresu mediacji i arbitrażu sądowego. Major Służby Więziennej w stanie spoczynku. Prowadzi w zakładach karnych, głównie typu zamkniętego, programy edukacyjno-korekcyjne dla sprawców przemocy. W sferze zainteresowań, oprócz resocjalizacji, kryminologia oraz suicydologia. W czasie wolnym miłośniczka psów wszelkiej maści, z którymi codziennie przemierza pola i lasy. Stres zabija ciężką pracą fizyczną, najchętniej ciągle coś remontując.
Neurologopeda, pedagog, terapeuta ASD, oligofrenopedagog.
Od 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w charakterze logopedy, pedagoga, wychowawcy, terapeuty. Współpracuje z różnymi placówkami- Szkoła, Przedszkole, Dom Dziecka, Centrum Rozwoju i Wsparcia Rodziny, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, głównie w Opolu i jego okolicach. Prowadzi działania wspierające dzieci z niepełnosprawnością i ich rodziny, w ostatnich latach szczególnie towarzyszy osobom ze spektrum autyzmu. Jako członek zespołu projektu „Wychowanie do Nauczania Włączającego” ( Lerning to include) – organizowanego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń WCIES opracowała scenariusze lekcji dla nauczycieli dotyczące edukacji włączającej, współtworzyła filmy prezentujące lekcje modelowe, prowadziła warsztaty dla nauczycieli na terenie Polski.
Współpracuje z Wyższymi Uczelniami w Opolu, Wrocławiu, Jeleniej Górze gdzie dzieli się wiedzą i doświadczeniem ze słuchaczami studiów podyplomowych.
Nauczyciel matematyki, informatyki, języka angielskiego z ponad 20 letnim doświadczeniem w pracy w dziećmi w wieku od 4 do 15 lat. Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego, gdzie ukończyła również studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki i terapii pedagogicznej. Certyfikowana trenerka, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, nieformalnej grupy eduzmieniaczy SuperBelfrzy RP. Autorka czternastu publikacji książkowych m.in na temat stosowania metod aktywizujących na lekcji. Współpracowała z Fundacją Edukacji Cyfrowej, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Orange jako autor materiałów projektu Lekcja Enter, Superkoderzy, Matematyka Wizualnie. W czasie wolnym miłośniczka podroży oraz przejażdżek rowerowych.