Opis kierunku

Ten kierunek łączy psychologiczne i socjologiczne podejście do kryminologii z prawem oraz analizą ofiar przestępstw (wiktymologią). Dzięki temu zdobywasz szeroki wachlarz kompetencji i umiejętności, co może być bardzo atrakcyjne dla przyszłych pracodawców.


Pozwala głębiej zrozumieć przyczyny oraz mechanizmy przestępczości, co jest kluczowe zarówno dla pracy w instytucjach zajmujących się przestępczością, jak i dla opracowywania polityk społecznych.

Uczestniczka studiów podyplomowych

Kierunek skupia się również na wiktymologii, czyli na badaniu reakcji ofiar przestępstw oraz ich potrzeb. Możesz nauczyć się, jak skutecznie wspierać i pomagać osobom dotkniętym przemocą czy innymi formami przestępstw.


Kombinacja psychospołecznych oraz prawnych aspektów daje Ci unikalną perspektywę interdyscyplinarną, co jest bardzo cenne dla współczesnego rynku pracy i funkcjonowania społecznego.

Uczestniczka studiów podyplomowych

Studia doskonalące pozwolą Ci ubiegać się o pracę w policji lub innych służbach mundurowych, w instytucjach zajmujących się edukacją, opieką i wychowaniem, a także profilaktyką i pomocą ofiarom przestępstw, w instytucjach systemu opieki społecznej oraz w organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą pomocą i wsparciem.

Uczestnicy studiów podyplomowych

Co zyskujesz?

  • Wszechstronność wiedzy: połączenie wiedzy prawnej z psychologiczną oraz wynikami najnowszych badań nt. przestępczości
  • Zrozumienie mechanizmów przestępczości
  • Poznanie form wsparcia dla ofiar przestępstw
  • Wzbogacenie dostępnych dla Ciebie ścieżek kariery
  • Zajęcia i wizyty studyjne w placówkach i instytucjach z obszaru (Zakład Karny, Młodzieżowy Ośrodek szkolno-Wychowawczy, Ośrodek Kuratorski)

Dla kogo?

Studia są kierowane do osób chcących doskonalić swoją wiedzę w zakresie kryminologii i wiktymologii.

Program studiów

Program na kierunku Psychospołeczne oraz prawne aspekty kryminologii i wiktymologii.

Liczba miesięcy nauki: 9
Liczba godzin: 120
Liczba zjazdów: 8
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Magdalena Mitoraj
Magdalena Mitoraj

Pedagog resocjalizacji, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończyła również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji z zakresu mediacji i arbitrażu sądowego, a także studium socjoterapii. Major Służby Więziennej w stanie spoczynku. Prowadzi w zakładach karnych,...

Poznaj innych wykładowców
Pobierz stronę do PDF