Co zyskujesz studiując finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito?
Zakończyliśmy rekrutację na studia II stopnia na semestr zimowy 2024/2025. W grudniu rozpoczynamy rekrutację na semestr letni tj. zajęcia rozpoczynające się od marca 2025 r. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, jak rozpoczniemy rekrutację.
Studia na tym kierunku możesz realizować w formie niestacjonarnej:
W formie niestacjonarnej z wykładowcą oraz koleżankami i kolegami z grupy spotykasz się zdalnie lub w salach wykładowych, na zajęciach prowadzonych w weekendy. Podczas trzech ostatnich semestrów realizujesz seminaria dyplomowe, których formę i termin realizacji promotor ustali po pierwszym spotkaniu z grupą.
Studia na tym kierunku realizujesz w sposób hybrydowy:
- zdalnie (uczestnicząc w zajęciach online na platformie MS Teams oraz przyswajając wiedzę samodzielnie, przy pomocy materiałów zamieszczonych na platformie Moodle),
- lub w salach wykładowych.
W czasie jednego dnia odbywają się tylko zajęcia online albo tylko zajęcia na uczelni.
Ten kierunek możesz studiować również na studiach II stopnia z podyplomowymi.
Rachunkowość nie polega dziś na zliczaniu słupków cyfr – tę pracę wykonują od dawna programy komputerowe. Księgowi i specjaliści ds. finansów przedsiębiorstwa muszą dziś posiadać umiejętność poruszania po regulacjach prawnych i podatkowych, dokonywania analizy finansowej, klasyfikacji wydatków i świadomość polityki finansowej przedsiębiorstwa.
Na studiach magisterskich finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito w Szczecinie korzystasz z najnowszego oprogramowania stosowanego w praktyce biznesowej, realizujesz atrakcyjne praktyki i staże w firmach partnerów kierunku, uczestniczysz w grach i symulacjach biznesowych. Na rynek pracy wniesiesz dzięki temu gotowe praktyczne umiejętności i doświadczenie.
Na zajęciach nauczysz się wykorzystywać specjalistyczne oprogramowanie, które później wykorzystasz w pracy:
- SAP (HANA/S lub BusinessOne) - oprogramowanie ERP do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem,
- MS Power BI, Tableau - oprogramowanie do analizowania i wizualizacji danych, szczególnie dużych zbiorów,
- Statistica, Płatnik ZUS, COMARCH ERP
Masz dostęp do innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, m.in. elektronicznych podręczników do zajęć, które ułatwią Ci naukę oraz gier biznesowych. Jedną z nich jest „Czas na biznes” - symulacja przedsiębiorstwa uwzględniająca dział finansowy w przedsiębiorstwie, elementy związane z kredytami itp. Dodatkowo studenci mają dostęp do narzędzia REVAS - branżowych symulacji biznesowych, które są przeznaczone do nauki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstaw przedsiębiorczości.
Współpraca z partnerami biznesowymi kierunku finanse i rachunkowość:
- Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Doradców Podatkowych
- Bank Pekao S.A.
- Grupa Azoty Police
- DGS Business Services Sp. z o.o. (prawdopodobnie były Demant)
- Komenda Wojewódzka Policji
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Business Club Szczecin
umożliwi Ci odbycie praktyk i staży. To szczególnie istotne w Twoim dalszym rozwoju zawodowym. Program studiów został opracowany przez menedżera kierunku we współpracy z Radą Kierunku Finanse i Rachunkowość, w której zasiadają doświadczone osoby ze świata nauki oraz praktycy biznesu. Zajmują oni wysokie stanowiska menedżerskie. Dzięki temu na zajęciach poznasz aktualne rozwiązania w dziedzinie finansów i rachunkowości.
Zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale dzięki warsztatowej formie zajęć, realizowanym projektom czy case studies rozwiążesz realne problemy, a tym samym zdobędziesz praktyczne doświadczenie. Współpracujemy z uznanymi instytucjami świata finansów, organizując wspólnie wykłady gościnne i konferencje. Studenci FiR brali udział w wykładzie z Piotrem Tomaszewskim, Prezesem Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w spotkaniu z dr inż. Jerzym Szkwarkiem, Prezesem Zarządu Grupy CSV oraz w konferencji edukacyjnej organizowanej przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego.
Korzystasz z doświadczenia specjalistów z zakresu finansów, doradców podatkowych, praktyków z zakresu księgowości, bankowości i ubezpieczeń. Indywidualnie kształtujesz swoją ścieżkę kariery, wybierając przedmioty specjalnościowe, które najbardziej Cię interesują.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w kształceniu finansistów jesteśmy w stanie odpowiednio przygotować Cię do prowadzenia własnej firmy i podjęcia pracy w międzynarodowych korporacjach, instytucjach finansowych, jednostkach administracji publicznej lub biurach rachunkowych.
Czego nauczysz się w trakcie studiów?
Zobacz specjalności na tym kierunku
Program studiów
Przedmioty kształcenia ogólnego:
- Ekonomia menedżerska
- Polityka pieniężna i fiskalna
- Prawo finansowe i bankowe
- Analiza finansowa przedsiębiorstw
- Strategie konkurencyjności przedsiębiorstw
- Metodologia badań naukowych
- Społeczna odpowiedzialność biznesu
- BHP
- Sprawozdawczość finansowa
- Zarządzanie relacjami z klientami
- Język obcy kierunkowy
- Rachunkowość zarządcza
- Zarządzanie ryzykiem
- Techniki komunikacji i negocjacji w biznesie
- Prognozowanie i symulacje na rynkach finansowych
- Controlling w przedsiębiorstwie
- Systemy informatyczne w finansach i rachunkowości
- Doradztwo finansowo-bankowe
- Przedmioty specjalnościowe
- Seminarium magisterskie
- Praktyka zawodowa.
Wykładowcy
Partnerzy kierunku
Kontakt
Na Twoje pytania odpowie Biuro rekrutacji - studia wyższe i podyplomowe
W dniach 19-21.11 Biuro Rekrutacji będzie nieczynne.
Parter
Śniadeckich 3
70-224 Szczecin
- pn-pt: 09:00 - 17:00
- so: 10:00 - 14:00