Co zyskujesz studiując pedagogikę na Uniwersytecie WSB Merito?
Zakończyliśmy rekrutację na studia II stopnia na semestr zimowy 2024/2025. W grudniu rozpoczynamy rekrutację na semestr letni tj. zajęcia rozpoczynające się od marca 2025 r. Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą, jak rozpoczniemy rekrutację.
Od tego, jak dobrze przygotowanych i profesjonalnych ludzi spotka na swojej drodze mały człowiek, szczególnie ten, którego zawiedli już dorośli czy ten, który zmaga się z wrodzonymi trudnościami, zależy bardzo wiele, zależy jego życie. Pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy w placówkach opiekuńczych to cisi bohaterowie, którzy swoją pracą dokonują wielkich zmian.
Podczas studiów na kierunku „Pedagogika” spotkasz specjalistów, psychologów, pedagogów i coachów, którzy pokażą Ci istotę zawodu pedagoga, poprzez pracę warsztatową nauczą, jak skutecznie realizować swoje zadania zawodowe i jak mieć realny wpływ na dobrostan swoich podopiecznych.
Studia na tym kierunku możesz realizować w formie niestacjonarnej:
W formie niestacjonarnej z wykładowcą oraz koleżankami i kolegami z grupy spotykasz się zdalnie lub w salach wykładowych, na zajęciach prowadzonych w weekendy. Podczas trzech ostatnich semestrów realizujesz seminaria dyplomowe, których formę i termin realizacji promotor ustali po pierwszym spotkaniu z grupą.
Studia na tym kierunku realizujesz w sposób hybrydowy:
- zdalnie (uczestnicząc w zajęciach online na platformie MS Teams oraz przyswajając wiedzę samodzielnie, przy pomocy materiałów zamieszczonych na platformie Moodle),
- lub w salach wykładowych.
W czasie jednego dnia odbywają się tylko zajęcia online albo tylko zajęcia na uczelni.
- Studiujesz na kierunku, który stworzyliśmy we współpracy z grupą doświadczonych wykładowców ze środowiska akademickiego Szczecina, Poznania, Słupska, Trójmiasta i Krakowa.
- Na zajęciach spotykasz się z ekspertami z zakresu nauk pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych i prawnych.
- Podczas studiów bierzesz udział w wizytach studyjnych m.in. w areszcie śledczym, szkołach podstawowych i średnich, Centrum Opieki nad Dzieckiem oraz w szkoleniach dla biznesu.
- Przygotowanie pedagogiczne jest niezbędne do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela. Kierunek pozwala uzyskać jednocześnie kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne. Dzięki temu po zakończeniu studiów możesz podjąć pracę w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, np. na stanowisku nauczyciela pedagoga.
Po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku pedagogika nie musisz podejmować dodatkowych studiów podyplomowych lub kursów z zakresu przygotowania pedagogicznego.
Nasz kierunek powstał w oparciu o wymagania MEN:
1. "Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli przez przygotowanie pedagogiczne należy rozumieć:
- nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia,
- pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin."
2. "§ 19. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4, posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku innym niż wymieniony w pkt 1 i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne."
3. "Kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy w szkolnych schroniskach młodzieżowych posiada również osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na dowolnym kierunku (specjalności) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne."
Czego nauczysz się w trakcie studiów?
Zobacz specjalności na tym kierunku
Program studiów
- Pedagogika ogólna
- Psychologia rozwojowa
- Elementy psychologii społecznej i wychowawczej
- Psychologia ogólna
- Diagnoza psychopedagogiczna
- Dydaktyka ogólna
- Higiena i emisja głosu
- BHP
- Biologiczne podstawy uczenia się
- Organizacja i funkcjonowanie systemu oświaty
- Projektowanie procesu kształcenia w szkole podstawowej i ponadpodstawowej
- Doradztwo zawodowe w przedszkolu i szkole
- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w przedszkolu, szkole i placówce
- Rola nauczyciela i koncepcje pracy nauczyciela
- Współczesne problemy psychologii klinicznej
- Współczesne problemy pedagogiki
- Systemy opieki, wychowania i kształcenia
- Pedagogika porównawcza
- Pedagogika osób ze specjalnymi potrzebami z ortodydaktyką
- Elementy pedeutologii
- Edukacja dorosłych
- Edukacja międzykulturowa i wielokulturowa
- Metodologia badań naukowych
- Język obcy
- Metodyka nauczania przedmiotowego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej
- Diagnoza, kontrola, ocenianie i ewaluacja pracy dydaktycznej w szkole podstawowej i ponadpodstawowej
- Przedmioty specjalnościowe
- Seminarium dyplomowe
- Praktyka pedagogiczna
Wykładowcy
Partnerzy kierunku
Kontakt
Na Twoje pytania odpowie Biuro rekrutacji - studia wyższe i podyplomowe
W dniach 19-21.11 Biuro Rekrutacji będzie nieczynne.
Parter
Śniadeckich 3
70-224 Szczecin
- pn-pt: 09:00 - 17:00
- so: 10:00 - 14:00