Czego nauczysz się wybierając tą specjalność?
- Nauczysz się korzystać z metod diagnostycznych w zakresie potrzeb opiekuńczych i wychowawczych również w zakresie profilaktyki i terapii.
- Dowiesz się jak wykorzystywać wiedzę o zaburzeniach socjalizacji, psychologii, etyki pomagania i współżycia społecznego do działalności wychowawczej i terapeutycznej.
- Będziesz opracowywać i realizować programy działań wychowawczych i socjoterapeutycznych.
- Podczas studiów bierzesz udział w wizytach studyjnych m.in. w areszcie śledczym, szkołach podstawowych i średnich, Centrum Opieki nad Dzieckiem oraz w szkoleniach dla biznesu.
- Dowiesz się jak prowadzić pracę socjoterapeutyczną z grupami w różnym wieku.
- Nauczysz się inicjować współpracę międzypokoleniową oraz działania społeczne i wolontariackie na rzecz pomocy osobom niedostosowanym społecznie.
- Opanujesz sposoby udzielania pomocy edukacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej.
- Uzyskasz kompetencję skutecznej komunikacji z podopiecznymi.
- Przygotowanie pedagogiczne jest niezbędne do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela. Kierunek pozwala uzyskać jednocześnie kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne. Dzięki temu po zakończeniu studiów możesz podjąć pracę w placówkach oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, np. na stanowisku nauczyciela pedagoga.
Po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku pedagogika nie musisz podejmować dodatkowych studiów podyplomowych lub kursów z zakresu przygotowania pedagogicznego.
Nasz kierunek powstał w oparciu o wymagania MEN:
1. "Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli przez przygotowanie pedagogiczne należy rozumieć:
- nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia,
- pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin."
2. "§ 19. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela pedagoga w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4, posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku innym niż wymieniony w pkt 1 i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne."
3. "Kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy w szkolnych schroniskach młodzieżowych posiada również osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie na dowolnym kierunku (specjalności) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne."
Praca dla Ciebie:
- stanowisko nauczyciela pedagoga w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4,
- animator czasu wolnego,
- specjalista do spraw profilaktyki,
- specjalista do spraw promocji zdrowia,
- specjalista ds. szkoleń,
- edukator zdrowotny,
- specjalista do spraw programów profilaktycznych i/lub socjoterapeutycznych,
- konsultant do spraw edukacji zdrowotnej,
- wychowawca w placówkach resocjalizacyjnych i rewalidacyjnych,
- wychowawca w świetlicy środowiskowej i socjoterapeutycznej,
- pracownik socjalny,
- gerontolog,
- specjalista ds. koordynacji usług opiekuńczych,
- specjalista ds. koordynacji pracy opiekunów środowiskowych,
- specjalista ds. projektów edukacyjnych.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
- Specjalność przygotowująca do pracy w placówkach opiekuńczych, wychowawczych i pomocowych, w instytucjonalnych i rodzinnych formach pieczy zastępczej.
- Specjalność dla kandydatów do pracy poza systemem oświaty, w jednostkach Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: w placówkach pomocy społecznej, jednostkach zajmujących się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych, oraz w placówkach zajmujących się opieką nad małymi dziećmi, na podstawie następujących przepisów: ustawa z dnia 09.06.2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawa z dnia 27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawa z dnia 04.02.2011 o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Program studiów
Przedmioty kształcenia specjalnościowego dla: Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, socjoterapia i promocja zdrowia