14 listopada br. na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu odbyła się druga edycja konferencji „Cisza nienawiści! Nigdy hejt! Zawsze heart!".
To wyjątkowe i bardzo ważne wydarzenie. Powstałe głównie z myślą o młodych ludziach, którzy nierzadko z hejtem mają do czynienia na co dzień - w świecie wirtualnym i rzeczywistym. W konferencji wzięli udział uczniowie szkół średnich wraz z opiekunami.
- Najpierw uczestnicy posłuchali prezentacji Pani Katarzyny Jaroszewskiej (z Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej "Już jestem") m.in. o tym, jak można przeciwdziałać hejtowi poprzez sztukę - malarstwo, muzykę czy poezję.
- Następnie przyszedł czas na wyświetlenie filmu pt. „hejtowaNIE” stworzonego przez młodzież z Zespołu Szkół im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy i nagrodzonego w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Multimedialnym „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!". Pokazał on widzom, jak może wyglądać hejt w środowisku szkolnym i do czego doprowadzić, gdy nie spotka się z wyraźnym sprzeciwem otoczenia.
- Ostatnim panelem była dyskusja. Socjologowie - dr Magdalena Nowak-Paralusz i dr Tomasz Marcysiak z Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu - rozmawiali z uczniami o tym, czym jest hejt, jakie są mechanizmy jego powstania i skuteczne sposoby obrony. Nie brakowało konkretnych przykładów ze szkolnego życia, pytań i wniosków.
Piękną oprawę wydarzenia stanowiły plakaty uczniów szkół podstawowych i średnich obrazujące problem hejtu. Twórcy wykorzystali różne techniki – od rysunku, przez grafikę komputerową, po kolaż. To dodało wartości wystawie i sprawiło, że przyciągnęła ona wzrok wielu uczestników.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konferencji. To był piękny - i bardzo ważny - dzień. Pamiętajmy - razem możemy stawić czoła hejtowi i promować kulturę szacunku i zrozumienia! 💙
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia 👇