Sala została zaprojektowana i przeznaczona głównie dla studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, jednak korzystają z niej także studenci innych kierunków, z którymi przeprowadza się zajęcia np. z pierwszej pomocy medycznej. Sala wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w pracy kryminologów, techników kryminalistyki w policji czy ratowników medycznych.
Sprzęty do zajęć praktycznych ze studentami znajdują się w zamykanych szafach, a wyposażenie sali to m.in.:
- wirtualna strzelnica (pistolety i broń długa),
- walizka kryminalistyczna (proszki, taśmy, folie daktyloskopijne),
- defibrylatory,
- fantomy odwzorowujące osoby dorosłe, dziecko w wieku 8-11 lat, niemowlęta,
- apteczki, rękawiczki, maseczki do resuscytacji.
W pracowni studenci ćwiczą m.in podstawowe zabiegi resuscytacyjne, instrukcje zawiadamiania służb, czy standardy pomocy poszkodowanym w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Uczą się także zabezpieczenia śladów kryminalistycznych, obsługi broni wykorzystywanej w służbach mundurowych oraz mogą na własnej skórze doświadczyć działania wariografu (wykrywacza kłamstw).
Studenci mogą uczyć się od ekspertów, którzy mają doświadczenie w pracy nad rzeczywistymi przypadkami np. kryminalistycznymi. Dzięki temu zyskują cenne wskazówki, mogą zrozumieć realne wyzwania oraz procedury związane z pracą policji oraz poznać najnowsze techniki i narzędzia używane w dziedzinie kryminalistyki. Aktywne uczestnictwo w zajęciach może przyczynić się do lepszego zrozumienia materiału i utrwalenia wiedzy.