"Rola prawnika w społeczeństwie obywatelskim" to tytuł wykładu, który 27 kwietnia br. wygłosiła na naszej uczelni sędzia Anna Maria Wesołowska.
Wykład został przeprowadzony dla studentów Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, pracowników uczelni oraz uczniów z naszego partnerskiego Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu. Organizatorem wykładu i spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską było Koło Naukowe Prawa pod opieką dr Joanny Filaber menedżer kierunków prawo i prawo w biznesie oraz wykładowczynie tych kierunków dr Joanna Nowak i dr Agnieszka Sobieska.
Sędzia Anna Maria Wesołowska
- Bezpośrednim impulsem do zaproszenia wybitnego gościa, sędzi Anny Marii Wesołowskiej, była dyskusja ze studentami na temat społeczeństwa obywatelskiego, które jest tworzone i kształtowane przez jednostki. Rozmawialiśmy o tym, że to w dużej mierze od nas jako obywateli zależy funkcjonowanie wielu przestrzeni życiowych - rodzinnej i zawodowej oraz całego społeczeństwa – mówi dr Joanna Filaber, wykładowczyni i menedżerka kierunków studiów prawo oraz prawo w biznesie.
dr Joanna Filaber
Temat wykładu: Rola prawnika w społeczeństwie obywatelskim
Podczas wykładu sędzia Anna Maria Wesołowska poruszyła szereg istotnych kwestii, m.in. opowiedziała jak w obliczu zagrożeń i wyzwań współczesnego świata budować stabilną rodzinę oraz zapewnić bezpieczne środowisko dla młodych ludzi. Wykład był doskonałą okazją do zastanowienia się nad rolą prawników w promowaniu świadomości prawnej wśród obywateli, a także nad tym, jak prawnicy mogą angażować się w edukację prawną społeczeństwa, co przyczynia się do zwiększenia odpowiedzialności społecznej i prawnej. Przedstawione zostały także sposoby, jak prawnicy mogą oddziaływać na politykę społeczną, wspierając tworzenie regulacji mających na celu podniesienie jakości życia obywateli.
- Pani Sędzia zwróciła się podczas wykładu do studentów oraz obecnej w gronie słuchaczy młodzieży ze słowami, że w społeczeństwie obywatelskim niezmiernie potrzebni są prawnicy, ale nie tylko wykonujący tradycyjne zawody prawnicze, lecz także ci zajmujący się edukacją prawniczą. Edukacja ta jest bardzo potrzebna, ponieważ będąc od najmłodszych lat świadomymi swoich praw i obowiązków, młodzi ludzie mają szansę jako dorośli kształtować dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Podzielam w zupełności ten pogląd i cieszę się, że moi studenci mogli usłyszeć tak ważne słowa od wybitnej sędzi o ogromnym doświadczeniu, która odniosła wiele zawodowych sukcesów i przyczyniła się do rozwoju oraz poprawy funkcjonowania polskiego systemu prawnego – dodaje dr Joanna Filaber.
Podczas wykładu sędzia Anna Maria Wesołowska przedstawiła własną ścieżkę zawodową oraz sprawy sądowe, w których sama brała udział jako sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi, w tym sprawy medialne z wyraźnym wskazaniem, że zawsze za prawem stoi konkretny człowiek. Podkreśliła, że już na studiach warto zaangażować się w różne inicjatywy, podejmować współpracę z fundacjami i stowarzyszeniami oraz podmiotami i organami. Dzięki temu nabiera się doświadczenia oraz umiejętności spojrzenia z innej perspektywy na wiele kwestii. Pani sędzia dokonała oceny niektórych zapisów prawnych dotyczących ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, podkreśliła znaczącą rolę prawa wspólnotowego dla każdego obywatela Rzeczypospolitej, zwróciła uwagę jak ważne jest dokonywanie oceny każdego stanu prawnego przez pryzmat nie tylko prawa krajowego, lecz również prawa UE. Pani Sędzia podkreślała, że za każdym przepisem stoi człowiek, a szczególną uwagę zwróciła na dziecko w procesie sądowym i jego ochronę.
Po wykładzie swoje pytania zdawali naszemu gościowi słuchacze, studenci pytali m.in. o kwestie niezależności i apolityczności sędziów, rozważali czy sędzia w swojej pracy powinien kierować się sercem czy rozumem, pytali o podstawy funkcjonowania porad prawych świadczonych przez autorów internetowych.
Nasz gość - sędzia Anna Maria Wesołowska
Sędzia w stanie spoczynku, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, orzekała w Sądzie Okręgowym w Łodzi w najbardziej medialnych procesach karnych, między innymi łódzkiej „Ośmiornicy” czy gangu „Popeliny”. Jest współautorką ustawy o świadku koronnym, uznawaną za ekspertkę od przestępczości zorganizowanej. Członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz współtwórczyni projektu "Dziennikarz w sądzie", realizowanego we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego i Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Pełniła funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka, a także współpracowała z Fundacją Dzieci Niczyje. Jej zaangażowanie przyczyniło się do wdrażania nowych regulacji prawnych dotyczących przesłuchania dzieci.
Dowiedz się więcej! Podajemy linki do stron, które mogą Cię zainteresować: