Na naszej uczelni powstały trzy wyjątkowe sale inspirowane tematyką zrównoważonego rozwoju! Każda z nich ma swojego opiekuna biznesowego - to firmy BASF Catalysts Polska, Dr. Schumacher i Travelplanet.pl.

 

Obejrzyj film z prezentacją sal
 

Sale znajdują się w najnowszym i największym obiekcie naszego kampusu, budynku G pod adresem ul. Fabryczna 14G. Ich uroczyste otwarcie odbyło się 24 listopada 2023 r., częścią wydarzenia było przecięcie wstęgi przez przedstawicieli uczelni i sponsorów, wręczenie nagród dla studentów, którzy zostali laureatami konkursu "Sale EKO" oraz debata pt. "Kształtowanie przyszłości: Edukacja studentów na rzecz zrównoważonego rozwoju".

 

Uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie sal dydaktycznych zrównoważonego rozwoju. Od lewej: Agata Natalli zastępca kanclerza Uniwersytetu WSB Merito, Konrad Kaptur specjalista ds. kreowania wizerunku i HRM specialist w Dr. Schumacher, dr Katarzyna Kulig-Moskwa pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie WSB Merito, Justyna Stanek manager CSR w Dr. Schumacher, prof. Marian Noga dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito, Jan Eberhardt prezes zarządu BASF Catalysts Polska, Katarzyna Cabaj employer branding & CSR specialist w BASF Catalysts Polska, Paweł Hawryszczak dyrektor HR w Travelplanet.pl.

 

Nasze założenia

Zrównoważony rozwój to pojęcie, które oznacza taki sposób rozwoju społeczeństwa i gospodarki, który nie narusza równowagi ekologicznej i nie zagraża przyszłym pokoleniom. Opiera się filarach: ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Oznacza dążenie do poprawy jakości życia ludzi, zapewnienia im godnych warunków, sprawiedliwości i równości, a jednocześnie dbanie o ochronę zasobów naturalnych, ograniczanie zanieczyszczenia i zmian klimatu, oraz promocję innowacji i efektywności. Zrównoważony rozwój jest ważny dla naszej planety i naszej przyszłości, dlatego został uznany za jeden z głównych celów ONZ w Agendzie 2030. Z uwagi na wiele obszarów, jakie obejmuje zrównoważony rozwój, został on zdefiniowany w 17 celach, a część z nich wybraliśmy jako mające istotny wpływ na naszą działalność i jednocześnie jako te, na które zwrotnie również możemy mieć aktywny, pozytywny wpływ.

szczególnie odnosi się do działalności naszej uczelni, są to:

  • cel 4 - dobra jakość edukacji,
  • cel 5 - równość płci,
  • cel 3 - dobre zdrowie i jakość życia,
  • cel 13 - działania w dziedzinie klimatu,
  • cel 17 - partnerstwa na rzecz celów.

Cele te uwzględniliśmy w strategii rozwoju Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu na lata 2022-2025 z perspektywą 2030. W gronie twórców strategii jest Agata Natalli zastępca kanclerza uniwersytetu, która podczas uroczystości zaprezentowała gościom najważniejsze założenia tego dokumentu.

 


Agata Natalli zastępca kanclerza przedstawia założenia strategii.

 

W ramach realizacji strategii już m.in.: pokryliśmy dachy budynków uczelni panelami fotowoltaicznymi i pozyskujemy prąd z energii słonecznej, segregujemy odpady i edukujemy w tym zakresie poprzez wydarzenia takie jak np. Tydzień Odpowiedzialności Środowiskowej, powołaliśmy specjalną Radę Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju, wysialiśmy łąkę kwietną na kampusie i dążymy do realizacji założeń DEI (diversity, equity and inclusion - różnorodność, równość i włączenie społeczne). Chętnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i firmami realizując konkretne projekty a także 17 cel Agendy 2030, czyli partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nad działaniami tymi czuwa pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju dr Katarzyna Kulig-Moskwa.

 

Dr Katarzyna Kulig-Moskwa pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju i Magdalena Kuczyńska-Czubak z Biura Karier, koordynatorka konkursu "Sale EKO".


Sale zrównoważonego rozwoju i konkurs dla studentów

Edukację w obszarze zrównoważonego rozwoju chcemy wdrażać w praktyce poprzez inicjowanie nieszablonowego myślenia, pobudzanie do poszukiwania kreatywnych rozwiązań opartych na efektywności i prowokowania do dyskusji na te ważne tematy. W tym celu ogłosiliśmy konkurs, w którym zachęciliśmy studentów do zaprojektowania sal poświęconych tematyce zrównoważonego rozwoju. Spłynęły do nas pomysły, które stanowiły ciekawą inspirację dla firm sponsorskich i projektantów wnętrz. Nagrodziliśmy studentów i wspólnie z firmami wręczyliśmy im nagrody - bony o wartości 500 zł oraz zniżkę w czesnym w wysokości 50% za semestr studiów. Laureatkami konkursu "Sale EKO" zostały:

  • Paulina Marczewska absolwentka kierunku finanse i rachunkowość nagrodzona przez firmę BASF,
  • Natalia Gala studentka kierunku zarządzanie nagrodzona przez firmę BASF,
  • Katarzyna Tarkowska - studentka kierunku inżynieria zarządzania nagrodzona przez firmę Dr. Schumacher.
     


Laureatki konkursu Paulina Marczewska i Natalia Gala odbierają nagrody od Jana Eberhardta prezesa zarządu BASF Catalysts Polska oraz Agaty Natalli zastępcy kanclerza Uniwersytetu WSB Merito.
 


Laureatka konkursu Katarzyna Tarkowska odbiera nagrodę od Justyny Stanek manager CSR w Dr. Schumacher oraz Agaty Natalli zastępcy kanclerza Uniwersytetu WSB Merito.

 

Ekonomia obwarzanka i zrównoważona turystyka

Swoimi prelekcjami wydarzenie uświetnili wykładowcy uczelni prof. Marian Noga, który zaprezentował model tzw. "ekonomii obwarzanka" oraz dr Karolina Królikowska, która opowiedziała o wyzwaniach i rozwiązaniach dla zrównoważonej turystyki.

 

"Ekonomia obwarzanka" to model ekonomiczny stworzony przez angielską ekonomistkę Kate Raworth. Zakłada on, że rozwój gospodarczy musi mieć dwie granice: pierścień zewnętrzny, czyli limit ekologiczny i pierścień wewnętrzny, czyli fundament społeczny. Celem “ekonomii obwarzanka” jest zaspokojenie potrzeb wszystkich ludzi w ramach środków dostępnych na naszej planecie, a jednym z jej założeń jest redystrybucja dóbr.

 

Prof. Marian Noga wygłasza wykład o "ekonomii obwarzanka".

 

Zrównoważona turystyka to wyzwanie branży turystycznej. Ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną, pomagając jednocześnie w generowaniu możliwości zatrudnienia dla lokalnych mieszkańców. W myśl tej koncepcji rozwój ma przynosić pozytywne doświadczenie dla społeczności, firm turystycznych oraz dla samych turystów.

 

Dr Karolina Królikowska przedstawia koncepcję zrównoważonej turystyki.

 

Sala Travelplanet.pl - kartonowe meble mają skłonić od refleksji

Kartonowe meble mają za zdanie prowokować do dyskusji o wspólnych zasobach, którymi dysponujemy na planecie jako cywilizacja oraz lokalnie jako małe społeczności. Na terenie uczelni takim wspólnym zasobem są przykładowe meble, a poza uczelnią może to być park, łąka czy w szerszym ujęciu złoża naturalne np. węgiel lub woda. Sala utworzona we współpracy z Travelplanet.pl pokazuje, że o zasoby musimy wspólnie dbać, doceniać ich posiadanie i troszczyć się o ich racjonalne użytkowanie, żeby starczyło ich dla wszystkich. Aby meble mogły służyć setkom studentów, trzeba przestrzegać pewnych zasad ich użytkowania. Dlatego w sali powieszony jest regulamin, prosimy w nim, żeby w pomieszczeniu nie konsumować posiłków i napojów oraz traktować wyposażenie odpowiedzialnie.



Meble wykonane są z trójwarstwowej tektury falistej, która stanowi ekologiczny, lekki i trwały surowiec. Tektura w 80% wytworzona jest z włókna roślinnego z odzysku, a pozostałe 20% to włókna pierwotne, nowe, jednak pochodzące z lasów, gdzie prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna, posiadające certyfikat FSC. Meble są surowe, tzn. nie zostały powleczone impregnatem, dzięki czemu, kiedy się zużyją, będą mogły w 100% zostać poddane recyklingowi.



Agata Natalli zastępca kanclerza i Paweł Hawryszczak dyrektor HR w Travelplanet.pl.

 

Od lat współpracujemy z firmą Travelplanet.pl, która będąc partnerem biznesowym kierunku studiów turystyka i rekreacja przyczyniła się do wykształcenia wielu absolwentów naszej uczelni. Uroczystego otwarcia sali dokonał w Paweł Hawryszczak dyrektor HR w Travelplanet.pl, który m.in. o tej współpracy opowiedział.
 


Paweł Hawryszczak przed wejściem do sali dydaktycznej.

 

Sala BASF Catalysts Polska - płuca symbolem czystego powietrza

Grafika z wielkimi płucami złożonymi z dziesiątek drzew, pnączy i drobnych roślin to nawiązanie do katalizatorów samochodowych, które dzięki spełnianiu surowych norm emisji przyczyniają się do wyższej jakości powietrza wokół nas. Urządzenia te są wytwarzane przez firmę BASF Catalysts Polska, której bliska jest idea rozwoju z poszanowaniem zasobów naturalnych i ochrony planety, a celem jest dostarczanie rozwiązań dla czystego transportu przyszłości.



Katarzyna Cabaj employer branding & CSR specialist i Jan Eberhardt prezes zarządu BASF Catalysts Polska.

 

W sali dominują odcienie głębokiej zieleni a wyposażenie to nietypowe meble o organicznym, inspirowanym naturą kształcie. Stoliki mogą funkcjonować pojedynczo lub łączyć się w wyspy, okręgi i gwiazd - większe i mniejsze konstelacje. Zarówno stoliki i krzesła zostały wykonane przez fińską firmę, która czerpie inspiracje do swojego wzornictwa z obserwacji natury, korzysta z surowców pochodzących z odpowiedzialnie gospodarowanych źródeł i stosuje przyjazne dla środowiska metody przemysłowe.
 


Komfort nauki podnoszą ozdobne panele pochłaniające hałas, którymi wyłożona jest ściana. To produkt z recyklingu, powstały z przetworzonych butelek PET. Tak wyposażona sala sprzyja pracy grupowej i pobudza kreatywność, zapewnia też wyciszenie stwarzając warunki nawiązujące do bliskiego kontaktu z naturą, o czym opowiedzieli przedstawiciele firmy BASF.
 

Od lewej: Katarzyna Cabaj employer branding & CSR specialist w BASF Catalysts Polska, Agata Natalli zastępca kanclerza na Uniwersytecie WSB Merito, Jan Eberhardt prezes zarządu BASF Catalysts Polska, prof. Marian Noga dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem na Uniwersytecie WSB Merito.

 

Sala Dr. Schumacher - ochrona zdrowia przez profilaktykę

Produkty firmy Dr. Schumacher należą do tej grupy wyrobów, bez których nie mogłyby funkcjonować placówki medyczne. Hasło przewodnie producenta środków dezynfekcyjnych i higienicznych brzmi "Chronimy Twoje zdrowie" a w wymiarze społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli CSR, zawiera się w nim troska o profilaktykę zdrowia. Firma angażuje się w akcje mające na celu popularyzację zdrowego stylu życia i wspierania walki z chorobami.



Od lewej: Konrad Kaptur oraz Justyna Stanek manager CSR w Dr. Schumacher oraz Agata Natalli zastępca kanclerza na Uniwersytecie WSB Merito.

 

Sala objęta opieką firmy Dr. Schumacher utrzymana jest w kolorach błękitu i zieleni, znajdują się w niej żywe rośliny, lasy w słoikach oraz kompozycje roślinne w ramach, całości dopełnia strukturalna tapeta w wielkie liście. Wyposażenie jest funkcjonalne i nastawione na szybką reorganizację układu. Ławki zastąpiły krzesła z blatami, które dają możliwość dowolnego ustawienia w zależności od potrzeb zajęć. Ciepła nadaje rustykalne drewno o pierwotnej formie, z którego wykonane są półki i okazały blat biurka przeznaczonego dla wykładowcy, które może również pełnić funkcję stołu do pracy grupowej.

 

 

Łamiemy schematy myślenia

Zrównoważony rozwój nie jest łatwym tematem - budzi wiele emocji, wymaga konsekwencji w realizacji, odwagi i otwartości na dyskusję. Działanie w tym obszarze wiąże się z koniecznością podjęcia wysiłku organizacyjnego oraz zmiany nawyków. Podjęliśmy to wyzwanie i wdrażamy zmiany w duchu zrównoważonego rozwoju na poziomie strategicznym, funkcjonowania administracyjnego i infrastrukturalnego oraz w sferze edukacji. Chcemy skłaniać studentów do refleksji nad potrzebami współczesnego świata i wpływem dzisiejszych decyzji na przyszłość. Szukanie rozwiązań na wielkie problemy wymaga nie tylko wiedzy i znajomości danego zagadnienia, ale też umiejętności zmiany perspektywy, elastyczności w patrzeniu na problem pod różnymi kątami, wymiany myśli i współpracy. Poza wprowadzaniem tematyki zrównoważonego rozwoju, nasze trzy nieszablonowe sale dydaktyczne służą pracy zespołowej, łamaniu schematów myślenia i pobudzaniu kreatywności, aby stała się ona kompetencją, która może przynieść rozwiązania niezbędne w perspektywie przyszłości.

 

Uczestnicy debaty "Kształtowanie przyszłości: Edukacja studentów na rzecz zrównoważonego rozwoju". Od lewej: dr Katarzyna Kulig-Moskwa pełnomocnik rektora ds. zrównoważonego rozwoju, Daniel Szczegielnik autor książki pt. "Podróż ku pasji", dr Karolina Królikowska ekspert w zakresie zrównoważonego rozwoju, Konrad Kaptur specjalista ds. kreowania wizerunku i HRM specialist w Dr. Schumacher, Katarzyna Tarkowska studentka inżynierii zarządzania.

 


Czytaj więcej