"Miło Cię poznać. Relacje a wellbeing pracownika" to nowy raport Well.hr o tym, jak relacje wpływają na dobrostan pracowników.
Z dumą informujemy, że jesteśmy partnerem wspierającym tego raportu!
Zachęcamy do zapoznania się z nim, dostępny jest bezpłatnie.
Od kilku lat coraz głośniej mówi się o deficycie relacji jako problemie współczesnego świata. Czy aktywność zawodowa może być panaceum na samotność? Czy w pracy nawiązujemy trwałe i wartościowe relacje? Jak pracodawcy mogą wspierać pracowników w budowaniu więzi z zespołem? I czy to naprawdę ich rola?
Problemem relacji w pracy zajęli się eksperci Well.hr w swoim najnowszym raporcie pt. „Miło Cię poznać. Relacje a wellbeing pracownika”. W tym gronie jest również ekspertka z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, dr Katarzyna Kulig-Moskwa, pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju, której wypowiedź znajdziesz na stronie nr 76.
Człowiek to istota społeczna i dla swojego dobrostanu potrzebuje więzi z innymi ludźmi. Jak śpiewał zespół Dżem, „Samotność to wielka trwoga”. Wiele badań potwierdza, że izolacja negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Każdy, kto przeżył trudną sytuację wie, jak cenne jest posiadanie aktywnej „wioski wsparcia” – ludzi, na których można liczyć. Jakość naszego życia zależy od jakości relacji i możliwości dzielenia się z bliskimi radościami i smutkami. W miejscu pracy kapitał relacyjny również odgrywa ogromną rolę i wymaga strategicznego podejścia. Nie wystarczy wdrażanie dużych programów, polityk czy szkoleń. To codzienne drobne gesty, spontaniczne rozmowy przy kawie, wymiany słów w windzie i ten początek spotkania, w którym „jeszcze nic się nie zaczęło” budują prawdziwe więzi, tworzą fundamenty relacji. Nieprzypadkowo w jednym z najbardziej znanych narzędzi do badania zaangażowania pracowników – Q12 Instytutu Gallupa – pojawia się pytanie: „Czy masz w pracy przyjaciela?”. Nie wszyscy dostrzegają w środowisku pracy przestrzeń na przyjaźń. Jednak posiadacze silnych więzi zawodowych czują większą przynależność i są bardziej zaangażowani. Kapitał relacyjny działa jak dobra zaprawa murarska – utrzymuje budowlę, nawet przy „silnych wiatrach”; chroni firmę przed kryzysami, bo ludzie, którzy mają więzi, wspierają się nawzajem, motywują i dają sobie siłę w trudnych momentach.
Co znajdziesz w raporcie?
W 11. raporcie Well.hr zajmuje się tematem szeroko rozumianych relacji w pracy oraz ich wpływu na dobrostan. Autorzy przyglądają się społecznym i ekonomicznym konsekwencjom rozwijania relacji w zespole i pokazują, jak silne więzi społeczne i zaufanie wpływają na efektywność zespołów. Przedstawiony został stan badań nad relacjami w pracy w Polsce i na świecie i podjęta też została próba rozprawienia się z mitami na ich temat.
W części poświęconej dobrym praktykom zaprezentowano różne strategie budowania i pielęgnowania pozytywnych relacji w zespole, a także studia przypadków organizacji, które z silnych więzi społecznych uczyniły narzędzie budowania wyróżniającej kultury organizacyjnej.
Oto wybrane zagadnienia, które omówione są w raporcie:
- Relacje – wymiar społeczny i zawodowy
- Relacje a wellbeing
- Wyzwania dla dobrostanu
- Praca a poczucie samotności
- Dlaczego relacje w pracy mają znaczenie?
- Jak swoje relacje w pracy oceniają Polacy?
- Wyzwania w budowaniu relacji – jak im sprostać?
- Budowanie poczucia przynależności
- Budowanie zaufania
- Komunikacja budująca zaufanie i poczucie przynależności
- Technologie i praca zdalna
- Włączające środowisko pracy
- Wysoko funkcjonujące zespoły – efektywność zbudowana na relacjach
- Wyniki badań i doświadczenia firm
- Jak budować wysoko funkcjonujące zespoły?
- Wspólny kierunek
- Informacja zwrotna
- Rola lidera
- Jak zadbać o relacje w firmie i zespole?
- Monitorowanie poziomu wellbeingu, jakości relacji, poziomu samotności pracowników
- Budowanie zespołu
- Employer branding i rekrutacja
- Onboarding pracownika
- Rozwój pracowników – szkolenia, programy rozwojowe, projekty
- Przestrzeń na integrację
- Sport – sposób na zdrowie i budowanie relacji
- Networking
- Wolontariat pracowniczy
- Środowisko pracy sprzyjające współpracy
- Odchodzący i byli pracownicy
- Włączająca kultura organizacyjna
Partnerami raportu „Miło się poznać. Relacje a wellbeing pracowników” są firmy PwC, Orange i Kraft Heinz.
Wydawca raportu - Well.hr zajmuje się projektami z zakresu wellbeingu, różnorodności, employer brandingu, kultury organizacyjnej, budowania zaangażowania i komunikacji wewnętrznej. Firma prowadzi badania, tworzy i wdraża strategie, promuje najlepszych pracodawców i ich praktyki oraz dostarcza inspiracji i edukuje rynek, m.in. w cyklicznie wydawanych raportach. Well.hr jest także twórcą metodologii Wellbeing@Work Index. Misją firmy jest zmienianie miejsc pracy na lepsze.