Świat kręci się wokół jedzenia, bo od niego zależy życie, ale przez żołądek prowadzi też droga do zdrowia i samopoczucia. Dlatego spójrzmy na jedzenie i towarzyszące mu zachowania od dietetycznej strony! Przyjrzyjmy się mitom, zaburzeniom odżywiania oraz sposobom na utrzymanie sylwetki.
Zapraszamy do wysłuchania rozmów z dietetykami - wykładowcami kierunku studiów dietetyka na naszej uczelni, którzy zdradzą kulisy swojej pracy, ciekawe przypadki i podpowiedzą, jak zostać dietetykiem.
Od dietetycznej strony - to:
- 3 podcasty do wysłuchania bezpłatnie i w dowolnej chwili,
- 3 doświadczonych dietetyków, którzy dzielą się wiedzą,
- idealne wprowadzenie zawodu dietetyka!
Posłuchaj podcastów
Zawód: dietetyk. Czy ma przyszłość, na czym polega, jak zacząć?
Kim jest dietetyk, jak pracuje i co charakteryzuje ten zawód? Jak zostać dietetykiem i czy są potrzebne uprawnienia? Czym różni się dietetyka od psychodietetyki? Jakie ścieżki kariery ma się do wyboru w branży? Na te i wiele innych pytań odpowie i swoimi doświadczeniami podzieli się wykładowca kierunku studiów dietetyka dr inż. Joanna Pieczyńska, psychodietetyk, technolog żywności, naukowiec i doradca żywieniowy z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy z pacjentami. Zapraszamy do wysłuchania podcastu pt. „Zawód: dietetyk. Czy ma przyszłość, na czym polega, jak zacząć?”, który szczególnie polecamy osobom planującym studia i pracę w zawodzie dietetyka.
Poznaj wykładowcę: dr nauk farm. inż. Joanna Pieczyńska.
Posłuchaj rozmowy!
Skomplikowana relacja z jedzeniem, czyli o zaburzeniach odżywiania
Wspaniale, gdy jedzenie stanowi źródło energii, zdrowia i dostarcza przyjemności. Bywa jednak, że relacja z jedzeniem staje się skomplikowana i przekształca w chorobę. O tym, z jakimi najczęściej występującymi zaburzeniami odżywiania spotyka się w swojej pracy dietetyk, opowie dr hab. Katarzyna Zabłocka-Słowińska, doradczyni żywieniowa i specjalistka psychodietetyki, członkini Komitetu Nauk o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk, popularyzatorka wiedzy o odżywianiu oraz wykładowczyni kierunku studiów dietetyka. W podcaście zostaną przedstawione najczęściej występujące zaburzenia odżywiania wraz z charakterystycznymi objawami, kryteriami diagnostycznymi według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, a także ścieżka postępowania terapeutycznego przy określonym zaburzeniu. Omówiona zostanie również rola interdyscyplinarnego podejścia do leczenia zaburzeń odżywiania, a także wpływ nieprawidłowych nawyków żywieniowych i błędnych przekonań na zdrowie człowieka. To jednak nie wszystko! Porozmawiamy o tzw. kulturze diet, która paradoksalnie wyzwala i podtrzymuje zaburzenia odżywiania oraz o tym, jak i kiedy zaburzone postrzeganie własnego ciała wpływa na relację z jedzeniem. Powiemy również, co może szkodzić a co z pewnością przybliża pacjenta do odzyskania zdrowej relacji z jedzeniem. Podcast pt. „Skomplikowana relacja z jedzeniem, czyli o zaburzeniach odżywiania” polecamy przyszłym dietetykom i osobom pracującym już w zawodzie, oraz wszystkim, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę o zaburzeniach odżywiania, ich przyczynach i drodze do zdrowia.
Poznaj wykładowcę: dr hab. Katarzyna Zabłocka-Słowińska.
Posłuchaj rozmowy!
Jak unikać błędów żywieniowych i utrzymać prawidłową masę ciała
Jedzenie powinno sprawiać przyjemność, sycić i dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. A jeśli tak nie jest? Co, jeśli chodzimy wiecznie głodni lub przejedzeni, podjadamy przekąski lub popijamy energetyki, odczuwamy niedogodności po posiłkach i nie udaje nam się utrzymać sylwetki? To oznacza, że jedzenie jest złe albo człowiek potrzebuje przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Pomoże w tym dietetyk, który odczytuje zapotrzebowanie organizmu na podstawie nawyków żywieniowych, dostrzega niedobory substancji ożywczych i nie ocenia skłonności do np. słodyczy. Posłuchaj podcastu z dietetyczką Dorotą Masłowiec, która opowie, jak unikać błędów żywieniowych i nie dać się bezrefleksyjnie ponieść modnym dietom. Z tego podcastu dowiesz się, czym jest racjonalne odżywianie i jak wprowadzić je do swojego życia oraz czym jest prawidłowa masa ciała i jak ją skutecznie utrzymać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Poznasz pojęcia bilansu energetycznego, BMI, WHR oraz popularne mity żywieniowe, z którymi walczą dietetycy.
Poznaj wykładowcę: dr inż. Dorota Masłowiec.
Posłuchaj rozmowy!
Dietetyka - nowy kierunek studiów!
Dietetyka to nowy kierunek studiów na naszej uczelni, rekrutacja trwa a zajęcia ruszą już w październiku w nowo wybudowanym obiekcie uczelni, gdzie otwarte zostaną nowoczesne pracownie i laboratoria. Studenci dietetyki będą mieć zajęcia praktyczne w m.in.: pracowni anatomii i fizjologii, chemii, biochemii, mikrobiologii, pracowni dietetycznej oraz pracowni gastronomicznej. Na dietetyce do wyboru są trzy specjalności:
- dietetyka kliniczna,
- psychodietetyka
- dietetyka w sporcie.
Myślisz o studiach i pracy w zawodzie dietetyka?
Nie czekaj! Dowiedz się więcej o kierunku studiów!