W sobotę, 2 lipca obchodzono w murach Wyższej Szkoły Bankowej szczególnie podniosły i raczej rzadki jubileusz, a mianowicie 90 rocznicę urodzin czołowego polskiego germanisty, profesora doktora habilitowanego Norberta Morcińca. Wyjątkowy charakter sobotniej uroczystości wynika z faktu, że dostojny Jubilat mimo godnego podziwu wysoce zaawansowanego wieku jest w pełni sił twórczych i nieprzerwanie czynny zawodowo. Od dwóch lat aktywnie uczestniczy on w pracy naukowo-dydaktycznej naszej uczelni, prowadzi zarówno wykłady jak i seminaria magisterskie i jest członkiem Rady Akademickiej.
Biografia i dorobek naukowy prof. dr hab. Norberta Morcińca
Norbert Morciniec urodził się 4 czerwca 1932 roku w podopolskiej Półwsi (wówczas Halbendorf, obecnie dzielnica Opola) i po dziś dzień pielęgnuje swoje górnośląskie korzenie, co znajduje odbicie również w Jego pracy badawczej i publikacjach naukowych, między innymi na temat stosunków językowych na Śląsku z perspektywy historycznej oraz struktury i zasięgu tamtejszych dialektów.
Poszczególne progi kariery akademickiej Jubilat pokonywał na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w roku 1955 ukończył studia, uzyskał doktorat (1961) i habilitację (1968), a następnie pełnił funkcję długoletniego kierownika Zakładu Języka Niemieckiego, zastępcy dyrektora i dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej, prodziekana Wydziału Filologicznego i prorektora tej renomowanej uczelni. Tam też zainicjował w latach 60-tych badania nad językiem niderlandzkim i w następnym kroku otworzył nowy kierunek studiów, niderlandystykę. Dzięki temu Norbert Morciniec nie tylko zalicza się do czołowych przedstawicieli językoznawstwa germańskiego w Polsce i i w Europie, lecz jest również w dosłownym znaczeniu tego słowa pionierem powojennej polskiej niderlandystyki.
Podążając za potrzebami młodszych uczelni wyższych i rynku pracy Jubilat zorganizował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w roku 1974 Zakład Filologii Germańskiej wraz z pełną dydaktyką i był przez kilka lat, obok normalnych obowiązków we Wrocławiu, kierownikiem i wykładowcą tej placówki. Po przemianach politycznych przyczynił się również aktywnie do powstania germanistyki w swoim rodzinnym mieście Opolu, gdzie przez kilka lat wykładał i prowadził seminaria dyplomowe.
Po przejściu na emeryturę Norbert Morciniec podjął się zadania organizacji studiów germanistycznych w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu i był tam kierownikiem katedry. Dziekanem i w latach 2013 do 2020 rektorem tej uczelni. Dorobek naukowy Norberta Morcińca jest imponujący, a wiele Jego publikacji, szczególnie z dziedziny językoznawstwa porównawczego i glottodydaktyki, od dawna należy do często cytowanego kanonu literatury fachowej międzynarodowej germanistyki. Na uwagę zasługuje liczba wypromowanych doktorów i przewodów habilitacyjnych, przeprowadzonych pod Jego kierunkiem. Za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne Jubilat wyróżniony został szeregiem wysokich polskich i zagranicznych odznaczeń państwowych oraz członkostwem renomowanych akademii i towarzystw naukowych.
Przygotowaniem uroczystości jubileuszowej z okazji 90 rocznicy urodzin Norberta Morcińca zajął się trzyosobowy komitet organizacyjny w składzie: menedżer kierunku filologia dr Anna Kęsek-Chyży, dr Peter Chmiel i prof. dr hab. Lesław Cirko. Na zaproszenie rektora Wyższej Szkoły Bankowej 2 lipca zebrała się w sali A115 liczna grupa uczniów i współpracowników Norberta Morcińca z Wrocławia, Opola i Poznania oraz członkowie Jego rodziny. Prof. dr hab. Jacek Mercik przywitał gości, przedstawił krótko profil uczelni i podkreślił wyjątkową rangę spotkania. Następnie członkowie komitetu organizacyjnego scharakteryzowali sylwetkę Jubilata, Jego drogę życiową oraz osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.
W głównej części uroczystości głos zabrali goście z Uniwersytetu Wrocławskiego (germanistyka i niderlandystyka) i z Uniwersytetu Opolskiego, dzieląc się osobistymi wspomnieniami jako byli studenci, współpracownicy i następcy Jubilata w kierowanych dawniej przez niego placówkach naukowych. Nie brakowało przy tym wzruszających i po części humorystycznych elementów, zdominowanych przez autentyczną szczerość, widoczne przywiązanie i uczucie wdzięczności, jak też życzenia dalszych zdrowych i owocnych lat. Cechy te zawarte były w podobnej formie w wystąpieniach kilku absolwentów Wyższej Szkoły Filologicznej i Wyższej Szkoły Bankowej z lat 2018, 2020 i 2022. Cześć oficjalną zamknęło wystąpienie dostojnego Jubilata, nacechowane typowym dla Niego poczuciem humoru i optymizmem.
Jubilatowi i gościom pozostało jeszcze sporo czasu na osobiste rozmowy przy smacznym i urozmaiconym bufecie i na obejrzenie wystawy składającej się z najważniejszych publikacji autorstwa Norberta Morcińca i licznych biogramów o Nim, zamieszczonych w polskich i niemieckich czasopismach naukowych i wydawnictwach encyklopedycznych.
---
Autorem niniejszego tekstu jest dr Peter Chmiel.