Ogłaszamy nieszablonową akcję zainicjowaną przez studentów! To "Wyczesana akcja" czyli zbiórka sierści, która poddana recyklingowi pomoże oczyścić Morze Bałtyckie.

 

Akcja zostaje ogłoszona 22 marca 2024 r. w Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego ustanowiony przez Komisję Helsińską w 1997 roku.
Zbiórka na uczelni rusza 25 marca i potrwa do 30 czerwca.

 

"Wyczesana akcja" jest projektem akademickim, zainicjowanym przez studentów z Marketingowego Koła Naukowego KIWI. Zainspirowani działalnością polskiej Fundacji Malachite Minds, która zajmuje się produkcją mat oczyszczających wodę, postanowili przyłączyć się i wesprzeć tę ideę.

 

Sierść psa, kota, królika oraz włosy nie muszą być odpadem. Istnieją rozwiązania, które pozwalają je recyklingować i użyć jako nietoksycznego surowca do wytwarzania specjalnych mat. Uszyte z sierści i włosów maty zanurzone w wodzie absorbują zanieczyszczenia takie, jak: paliwa płynne, piana po treningach przeciwpożarowych, substancje oleiste. Maty pochłaniają średnio 5-krotność swojej masy, w tym jony metali ciężkich, czy fenol a tym samym stają się ekologicznym produktem pomagającym walczyć z zanieczyszczeniem wód.


 - Opisany w raporcie z 2023 helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM stan Morza Bałtyckiego budzi poważne obawy. W szczególności problem zanieczyszczenia ropą naftową pozostaje jednym z kluczowych wyzwań dla ekosystemu morskiego. Wykorzystanie do oczyszczania naturalnych materiałów, takich jak sierść czy włosy, jest bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne metody oczyszczania wody, które często wymagają użycia chemicznych środków. Dzięki zdolności do adsorpcji powierzchnia sierści i włosów przyciąga i zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczeń. Maty z włosów wchłaniają nie tylko ropę naftową, ale także rtęć, formaldehyd oraz fenol. Podczas katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej w roku 2010 fundacja Matter of Trust wykorzystała z powodzeniem ponad 40 000 mat do włosów do oczyszczenia wody. To pokazuje, że mamy do czynienia z realnym skutecznym rozwiązaniem dla problemu zanieczyszczeń. Oczywiście nie jedynym rozwiązaniem, ale tym, które mamy w zasięgu i z którego możemy już korzystać, dlatego jestem dumna ze studentów, którzy odważnie podjęli tę tematykę i przystąpili do działania - mówi Magdalena Murzyn, opiekun Koła Naukowego KIWI, wykładowca.

 

Pomysł na innowacyjne podejście do ochrony środowiska, które łączy dbałość o naszych czworonożnych przyjaciół z troską o naturalne zasoby wody, podchwycili studenci kierunku zarządzanie. Na co dzień zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania i marketingu, którą postanowili przenieść na konkretne działanie.

 

- Chcemy przyczynić się do tego, aby wspólnie zadbać o czystość naszego morza. Przyszłość zależy od nas, dlatego warto już teraz o nią zadbać. Dzięki wyczesanej akcji pragniemy uświadomić wszystkich, iż każdy z nas bez nakładów finansowych może wspomóc środowisko - wyjaśnia Laura Hanke przewodnicząca Koła Naukowego KIWI.

 

Marketingowe Koło Naukowe KIWI zaprosiło do współpracy studentów działających w Kole Naukowym Inżynier 4.0 pod opieką dr inż. Agnieszki Pawlak-Wolanin i zrzeszającym studentów kierunku inżynieria zarządzania. To oni wykonali specjalne pojemniki na sierść, do których od 25 marca można przekazywać sierść domowych pupili oraz włosy.

 

Jak przekazać sierść?

Dary zbieramy od 25 marca do 30 czerwca 2024 r.
 

1. Wyczesz psa, kota lub królika. Zadbaj, żeby sierść nie uległa zabrudzeniu i nie była zmieszana z innymi odpadami, bo mogłaby uszkodzić maszyny do produkcji mat.
2.
Zbierz sierść do koperty lub papierowej torby. Użyj koperty lub papierowej torebki, nie używaj plastikowych worków. Papierowe opakowanie jest ekologiczne, a co najważniejsze utrzyma zawartość w suchości i dostępie powietrza, co jest ważne dla zachowania jakości surowca.
3. Wrzuć sierść (bez koperty czy papierowej torby) do specjalnego pojemnika, który znajdziesz w budynku A i G na parterze w holu głównym.

4. Zeskanuj kod QR i zarejestruj darowiznę dla Fundacji Malachite Minds.

 

Kto może wziąć udział w akcji

Do udziału w "Wyczesanej akcji" zaproszeni są wszyscy studenci, wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. Uczelnia nie przyjmuje darów od osób spoza społeczności akademickiej, która już dziś liczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

 Kontakt

Masz pytania? Chcesz przyłączyć się do "Wyczesanej akcji"?
Zapraszamy do kontaktu z Magdaleną Murzyn, opiekun Marketingowego Koła Naukowego KIWI, które jest inicjatorem akcji.
mail: magdalena.murzyn@wroclaw.merito.pl

 

Studenci z Marketingowego Koła Naukowego KIWI: Skrzypczak Alicja, Maciejak Mateusz, Światłowicz Kajetan, Nowak Filip, Hanke Laura, Wojsławski Jakub, Wołoszyn Piotr wraz z opiekunem koła Magdaleną Murzyn.

 


Fundacja Malachite Minds to polska organizacja współpracująca z amerykańską Fundacją Matter of Trust, która zajmuje się oczyszczaniem wody z wykorzystaniem surowca, jakim jest sierść i włoscy od 2001 r. Na dzień dzisiejszy zrzesza 39 krajów i ponad 100 partnerów na całym świecie, w tym za pośrednictwem fundacji Malachite Minds, również i Polskę. Więcej o współpracy obu fundacji i ich projektach dowiesz się na stronie internetowej Malachite Minds.

 

- Maty, które są alternatywą dla sztucznych sorbentów lub agrowłókniny, powstają przy użyciu specjalistycznej maszyny do filcowania. Do produkcji jednej maty, która waży kilogram i wchłania średnio 5kg oleju, oczyszczając tym samym ok. 850 tysięcy litrów wody, potrzebne jest 200 gramów włosów długich, tzn. takich powyżej 13 cm i 800 gramów włosów krótkich i sierści o długości od 2,5 cm. Recykling włosów i sierści jest jednym z wielu, ale i fundamentalnym projektem fundacji, a środki pozyskane z jego dystrybucji pomogą realizować założone cele statutowe, a więc wspieranie zdrowia psychicznego społeczeństwa. Naszym głównym celem na ten moment jest zaopatrzenie w maty nadbałtyckich portów, ponieważ świetnie sprawdzają się w oczyszczaniu drobnych wycieków, niemniej jednak wraz z rozwojem fundacji i wzrostem popularności projektu, chcemy również wspierać matami miasta i rolników, ponieważ dzięki używaniu ich przy roślinności, można oszczędzać zużycie wody do podlewania - wyjaśnia Magdalena Malinowska, prezes Fundacji Malachite Minds.

 

Zespół Fundacji Malachite Minds.


Wyczesywanie - jak dbać o pupila

 

Wyczesywanie sierści to zabieg nie tylko estetyczny ale i higieniczny. Jak wyczesać kota? Opowiada Laura Wawrzyniak, nasza absolwentka kierunku logistyka, która jest również behawiorystką kotów i działa w sieci jako Madka Kotka

 

Jak wyczesać kota? Obejrzyj film behawiorystki!
 

 

Jak wyczesać psa? Obejrzyj filmik Alicji Zaruckiej, naszej absolwentki kierunku zarządzanie, która jest behawiorystką i trenerką psów! Więcej o opiece nad psami dowiesz się śledząc profile Alicji, która prowadzi doradztwo pod nazwą Psia Logika.


 

Czytaj więcej