Zapraszamy na wystawę prac pt. "Europejskie zamki i pałace" oraz na benefis "Już półwiecze - nie przeczę" dr. hab. Romualda M. Łuczyńskiego, prof. UWSB Merito, wykładowcy naszej uczelni na kierunku turystyka i rekreacja.

 

Profesor Romuald M. Łuczyński, wybitny badacz dziejów Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i Sudetów, obchodzi jubileusz 50-lecia działalności naukowej "Już półwiecze - nie przeczę". Z tej okazji odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, na które zapraszamy do Galerii pod Plafonem w Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, pod adresem Rynek 58. Miłośnicy historii i kultury regionu będą mieli szansę uczestniczyć zarówno w benefisie, jak i obejrzeć wystawę unikalnych fotografii oraz zbiorów Profesora.


Wystawa „Europejskie zamki i pałace” Wystawa fotografii Romualda M. Łuczyńskiego, poświęcona europejskim zamkom i pałacom, będzie dostępna dla zwiedzających od 28 marca do 25 kwietnia 2025 roku w Galerii pod Plafonem na wrocławskim Rynku. W ekspozycji znajdą się także prywatne zbiory profesora, takie jak książki z dedykacjami, oryginalne ilustracje i ekslibrisy.


Benefis naukowy i opowieści o regionie 

Uroczysty benefis "Już półwiecze - nie przeczę" odbędzie się w poniedziałek, 14 kwietnia 2025 roku, o godzinie 17:30 w tym samym miejscu. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli wysłuchać niezwykłych opowieści Profesora o dziejach regionu, ilustrowanych jego autorskimi fotografiami rezydencji arystokratycznych. Będzie to wyjątkowa okazja do uczczenia osiągnięć naukowych badacza, który od lat przyczynia się do dokumentowania historii Dolnego Śląska.


Nieoceniony wkład w historię Dolnego Śląska 

Profesor Łuczyński jest autorem licznych książek i publikacji naukowych dotyczących m.in.: heraldyki, rezydencji arystokratycznych oraz uzdrowisk. Za swoją działalność został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”, które cieszy się uznaniem w środowisku naukowym i pasjonatów regionu.

 

Zaproszenie

Wraz z Galerią pod Plafonem w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu oraz Oficyną Wydawniczą ATUT zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w wystawie oraz benefisie. Szczególnie zachęcamy do udziału studentów i pracowników naszej uczelni.

 


O Profesorze

Romuald M. Łuczyński - dr hab. nauk humanistycznych, profesor i wykładowca Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. W 2023 r. odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” przyznaną na wniosek jeleniogórskiego Archiwum Państwowego i Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry przez władze Sejmiku Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia i ogromny wkład w rozwój regionalnych badań historycznych, opartych na gruntownych poszukiwaniach archiwalnych. Redaktor naczelny czasopisma „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”. Od sierpnia 2021 r. ekspert zewnętrzny w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego i Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego oraz Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. Badacz dziejów Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i Sudetów, autor książek i publikacji naukowych m.in. o heraldyce, rezydencjach, uzdrowiskach, gastronomii. Swoją wiedzą dzieli się nie tylko ze studentami, ale też podczas licznych referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz prelekcji na spotkaniach pasjonatów historii Dolnego Śląska. Barwnie opowiada o dziejach regionu, przytacza nowoodkryte fakty, ilustrując je autorskimi fotografiami. Studiował prawo i historię, z pasji fotograf i bibliofil, kolekcjoner i organizator wystaw dawnej książki, grafik, ekslibrisów oraz fotografii dolnośląskich rezydencji i sudeckich krajobrazów.


Autor m.in. książek: "Zamki sudeckie. Burgen im  Sudetengebirge" Jelenia Góra 1993, "Chronologia Dolnego Śląska" Wrocław 2006, "Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991" Wrocław 2010, "Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich. Sudety Zachodnie i Środkowe" Wrocław 2012, "Zamki, dwory i pałace w Sudetach" Legnica 2016, "Uzdrowiska Sudetów Środkowych i Przedgórza Sudeckiego w latach 1951-1966" Wrocław 2017, "W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945-1956" Wrocław 2018, "Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach polskich – Sudety Wschodnie i Przedgórze Sudeckie" Wrocław 2018, "Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957-1970)" Wrocław 2020, "Gastronomia w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym w latach 1945-1981" Legnica 2024.


Turystyka i rekreacja - kierunek, na którym wykłada Profesor


Materiały prasowe - przejdź do Centrum Prasowego

Czytaj więcej