Strategia zrównoważonego rozwoju na lata 2024-2030
Misja i zadania naszej uczelni koncentrują się na edukacji w kluczowych obszarach, przygotowując studentów nie tylko do przyszłego życia zawodowego, ale także do pełnienia roli świadomych obywateli, zdolnych do wpływania na zmiany w świecie. Jesteśmy przekonani, że edukacja ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla indywidualnego rozwoju, ale również dla społeczeństwa w szerszym wymiarze.
Zrównoważony rozwój jest wyzwaniem globalnym, dlatego umieszczamy go w strategicznym wymiarze naszego działania. Przyjęliśmy "Strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2024-2030", którą realizujemy poprzez integrację rozwoju uczelni z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Nasza strategia została zbudowana wokół pięciu kluczowych filarów: 1) Edukacja, 2) Równość, 3) Dobrostan, 4) Środowisko, 5) Partnerstwo. Utworzyliśmy je w oparciu o 3, 4, 5, 13 i 17 cel ONZ.
Do roku 2030 naszym celem jest stać się uniwersytetem oferującym dostępną i wysokiej jakości edukację w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Realizacja strategii obejmuje następujące działania:
- aktywne promowanie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju,
- działania w zakresie równości,
- dbałość o dobrostan wspólnoty akademickiej,
- minimalizację negatywnego wpływu na środowisko.
- Zobowiązujemy się również do tworzenia i pogłębiania partnerstw, które będą sprzyjać edukacji i uczeniu się w kontekście zrównoważonego rozwoju, integrując edukację, biznes i społeczność lokalną.
Pełen dokument "Strategia zrównoważonego rozwoju na lata 2024-2030" dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni. Zapraszamy Cię do zapoznania się z nim.
Pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju

Edukacja to nasz największy wpływ na przyszłość. Z myślą o zrównoważonym rozwoju i partnerstwie na rzecz jego celów włączamy w kształcenie studentów i angażujemy pracowników, by rozumieli jego znaczenie i mogli świadomie działać. Edukacja, równość, dobrostan i współpraca z interesariuszami to filary, na których budujemy odpowiedzialny Uniwersytet.
Działania na uczelni
Realizując strategię podejmujemy konkretne działania, które inicjuje i koordynuje pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju i współautorka strategii - dr Katarzyna Kulig-Moskwa. Oto nasze najważniejsze inicjatywy.
Rada Zrównoważonego Rozwoju
Powołana została 18.10.2023 r. Pełni funkcję mostu łączącego świat akademicki z przedstawicielami biznesu, ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, a także przedstawicielami organizacji pozarządowych i instytucji zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.
Kluczowe cele Rady:
- Inicjowanie i wsparcie programów nauczania skoncentrowanych na zrównoważonym rozwoju,
- Aktywizacja społeczności akademickiej w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju,
- Podnoszenie świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju,
- Ocena oraz analiza działalności uczelni w kontekście celów zrównoważonego rozwoju.
Radę tworzą:
Magdalena Sobiak z EY GDS Polska, Joanna Greinert z EcoMS, Anna Kula z Kula PR Consulting, Karolina Michalak-Zmuda z MPWiK S.A. Wrocław, Agnieszka Ciura z Przychodni Onkologicznej, Dagmara Perlak edukatorka oraz z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu: dr hab. Johannes Platje, prof. UWSB Merito, dr Katarzyna Mizera, dr Katarzyna Kulig-Moskwa, dr Mateusz Rak, dr hab. Anna Zgrzywa-Ziemak, prof. UWSB Merito.

Edukacja o równoważonym rozwoju
Kurs o zrównoważonym rozwoju w programie studiów
Każdy student I roku na studiach licencjackich i inżynierskich na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, niezależnie od wybranego kierunku, przejdzie kurs dotyczący podstaw zrównoważonego rozwoju.

Edukacja przez przestrzeń
W mury kampusu wprowadzamy komunikaty, których celem jest popularyzowanie wiedzy oraz skłanianie do refleksji nad codziennymi wyborami mającymi wpływ na funkcjonowanie jednostek i społeczności dziś i w przyszłości. Na schodach w budynku G - głównym obiekcie dydaktycznym uczelni, znajdują się dwujęzyczne (polskie i angielskie) naklejki informujące o korzyściach płynących z wybierania schodów zamiast windy.

Jesteśmy partnerem raportów i opracowań
Raport: Odpowiedzialni za przyszłość: Społeczna Odpowiedzialność Biznesu w dobie ESG
Jesteśmy partnerem raportu "Odpowiedzialni za przyszłość: Społeczna Odpowiedzialność Biznesu w dobie ESG", który został wydany przez przez Odpowiedzialni za przyszłość w partnerstwie z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, inicjatywą Projektujemy Przyszłość oraz Insight.
Raport ten ma na celu uporządkowanie dyskusji na temat ESG i zrównoważonego rozwoju. Znajdziesz w nim m.in.:
- Komentarz ekspercki dr Katarzyny Kulig-Moskwy z Uniwersytetu WSB Merito Wrocław, w którym odpowiada na pytanie “Jaka odpowiedzialność za edukację o zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu spoczywa na uczelniach wyższych?” (str. 35),
- Case study naszej uczelni pt. “Zrównoważony rozwój włączony w strategię działalności uczelni” (str. 88).

Raport: Miło Cię poznać. Relacje a wellbeing pracownika
"Miło Cię poznać. Relacje a wellbeing pracownika" to raport Well.hr wydany w grudniu 2024 r. Z dumą informujemy, że jesteśmy partnerem wspierającym tego raportu! Zachęcamy do zapoznania się z nim, dostępny jest bezpłatnie.
Raport Well.hr zajmuje się tematem szeroko rozumianych relacji w pracy oraz ich wpływu na dobrostan. Autorzy przyglądają się społecznym i ekonomicznym konsekwencjom rozwijania relacji w zespole i pokazują, jak silne więzi społeczne i zaufanie wpływają na efektywność zespołów. Przedstawiony został stan badań nad relacjami w pracy w Polsce i na świecie i podjęta też została próba rozprawienia się z mitami na ich temat.
W części poświęconej dobrym praktykom zaprezentowano różne strategie budowania i pielęgnowania pozytywnych relacji w zespole, a także studia przypadków organizacji, które z silnych więzi społecznych uczyniły narzędzie budowania wyróżniającej kultury organizacyjnej.

E-book: Sojusznictwo. Sztuka wspierania
Zapraszamy serdecznie do lektury poradnika "Sojusznictwo. Sztuka wspierania" autorstwa Agnieszki Halikowskiej. Celem e-booka jest dostarczenie kompleksowej wiedzy osobom, które chcą stać się efektywnymi sojusznikami/sojuszniczkami grup marginalizowanych.
E-book jest dostępny bezpłatnie i jest uzupełnieniem konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Inżynierii pod tytułem Engineering Together, która odbyła się 14 czerwca 2024 r. na naszym uniwersytecie. Konferencja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu partnerów i w wyniku współpracy międzysektorowej. Projekt powstał za sprawą Fundacji Ponad Schematami, Incora oraz Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.

Infrastrukura kampusu nastawiona na ekologię
Kampus Uniwersytetu WSB Merito rozwijamy z myślą o środowisku. Uwzględniliśmy cele zrównoważonego rozwoju w projekcie nowego budynku uczelni – budynku G, który został oddany do użytku w październiku 2020 r. a następnie rozbudowany i ukończony w październiku 2023 r. Obiekt wykonano w technologii zapewniającej efektywność energetyczną, uwzględniono zagospodarowanie terenu zielonego na zewnątrz i ergonomię wewnątrz, zapewniono komfortowe przestrzenie do wyciszenia i pracy własnej dla studentów i pracowników uczelni, zainstalowano źródełka wody pitnej, aby zmniejszyć zużycie butelek i kubków jednorazowych.

Energia słoneczna
Na dachach trzech budynków (A, B, G) Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz na dachu budynku mieszczącego się w Opolu Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu znajdują się panele fotowoltaiczne. Ich łączna powierzchnia to ok. 981 m2 a łączna moc to 198 kW. W 2023 r. uczelnia wyprodukowała 149 899 kWh (149,9 MWh), co zaspokoiło średnie zapotrzebowanie na energię w 23% (wyjątkiem był maj, gdzie było to aż 46%), a to pozwoliło zredukować emisję CO2 o prawie 122 tony. Do końca roku 2024 r. moc paneli fotowoltaicznych na dachu budynku G zostanie rozbudowana do 146 kW.

Automatyzacja
We wszystkich budynkach (A, B, G) uczelnia ma zamontowane kompensatory mocy biernej, co zapewnia poprawę efektywności energetycznej poprzez redukcję strat energii. Ponadto zastosowano w nich oświetlenie LED, a starsze budynki A i B do końca 2024 r. zostaną dodatkowo zmodernizowane pod kątem oświetlenia na korytarzach, gdzie zostanie wdrożony system światła podążającego za ruchem użytkowników budynku.
W budynku G, który jest największym i głównym obiektem dydaktycznym uczelni, działa system automatyki w oświetleniu, wentylacji i klimatyzacji. Jeszcze w tym roku sieć ogrzewania i klimatyzacji zostanie wpięta do systemu BMS umożliwiającego zarządzania budynkiem pod kątem jeszcze większej efektywności energetycznej. Działać będzie on tak, że klimatyzacja i ogrzewanie wyłączą się, gdy w danym pomieszczeniu zostanie otwarte okno. W przyszłości system będzie rozbudowywany o nowe funkcjonalności.

Woda i tereny zielone
We wszystkich budynkach kampusu zamontowane są perlatory napowietrzające w kranach, pozwalające oszczędzić zużycie wody do 20%. Ponadto poidełka wody pitnej znajdujące się w budynku G mają opcję nalewania wody do butelki, wg. liczników od października 2021 r. pomogło to wyeliminować 96895 butelek o pojemności 0,5L. Ponadto przy budynku G umieszczony jest zbiornik na deszczówkę o pojemności 10 000 l i działa automatyczny system nawadniający tereny zielone, który jest podpięty do zbiornika z deszczówką skąd woda pobierana jest w pierwszej kolejności, oraz do ujęcia wody z sieci. Przy pielęgnacji terenów zewnętrznych uniwersytet stosuje koszenie naprzemienne, aby owady zapylające miały pokarm, dodatkowo przy budynku G została utworzona łąka kwietna o powierzchni ok. 340 m2.

Rowerem na uczelnię
Posiadamy infrastrukturę rowerową, do korzystania z której zachęcamy studentów i pracowników uczelni. Jazda rowerem ma korzystny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną, przyczynia się do mniejszej emisji spalin i stanowi alternatywę do miejskich korków.
Na kampus Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu dojedziesz nowymi ścieżkami rowerowymi na ul. Fabrycznej i Strzegomskiej. Na uczelni czeka na Ciebie 40 rowerowych miejsc postojowych przy budynku A i G. Ponadto przy budynku G działa samoobsługowa stacja naprawy rowerów.

Na naszej uczelni powstały trzy wyjątkowe sale inspirowane tematyką zrównoważonego rozwoju. Każda z nich ma swojego opiekuna biznesowego - to firmy BASF Catalysts Polska, Dr. Schumacher i Travelplanet.pl. Ich wystrój ma skłaniać do refleksji, prowokować dyskusję o zasobach naturalnych planety i pobudzać kreatywne myślenie.

Co jeszcze robimy
W każdym roku akademickim prowadzimy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wspieramy oddolne inicjatywy, których pomysłodawcami są studenci i wykładowcy. Oto przykłady takich przedsięwzięć!
Kontakt
Masz pytania o prowadzone przez nas działania w obszarze zrównoważonego rozwoju? Masz pomysły na współpracę, ciekawe projekty zgodne z założeniami przyjętymi w naszej strategii? Zapraszamy do kontaktu!
Pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju
dr Katarzyna Kulig-Moskwa
e-mail: katarzyna.kulig-moskwa@wroclaw.merito.pl