Program studiów

Program kierunku studiów podyplomowych Big Data, który możesz wybrać na specjalności Systemy informatyczne w logistyce.

Liczba miesięcy nauki: 9
Liczba godzin: 176
Liczba zjazdów: 11
WPROWADZENIE DO BAZ DANYCH
(8 godz.)

Business Intelligence opiera się na przechowywaniu i udostępnianiu danych. W trakcie tego kursu zaprezentujemy Ci teorię operacyjnego projektowania baz danych i jej realizację. Pojęcia normalizacji, zapytań do bazy danych i tworzenia aplikacji bazy danych przybliżymy Ci przy użyciu współczesnego oprogramowania.

WPROWADZENIE DO HURTOWNI DANYCH
(8 godz.)

Celem bloku jest wprowadzenie do technologii hurtowni danych. Przybliżymy Ci architekturę tej hurtowni, scharakteryzujemy przetwarzanie analityczne OLAP, wielowymiarowe modele danych, a także pozostałe aspekty związane z hurtownią.

OBSŁUGA OPROGRAMOWANIA BUSINESS INTELLIGENCE
(80 godz.)

Ten moduł ma na celu zapewnienie fundamentalnych informacji w dziedzinie Business Intelligence. Słuchacze poznają od podszewki ideę Business Intelligence, definicje związane z BI, obszary, w których jest wykorzystywane, narzędzia, platformy, a także praktyczne przykłady z biznesu. Moduł pozwoli na opanowanie podstaw oprogramowania Business Intelligence. Slłuchacze będą mieć możliwość praktycznego poznania systemów tj. 

  • SAP BW
  • SAP BO
  • QlikSense
  • Tableau
  • Knime
  • Lumira
RAPORTOWANIE DANYCH I ANALIZA DANYCH
(32 godz.)

Moduł pozwoli na pracę w najpopularniejszych narzędziach prezentacji danych. Słuchacze nauczą się tworzyć raporty, analizy i wizualizacje danych, dowiedzą się czym charakteryzują się kokpity menadżerskie. Poznają operacje na raportach, przetrenują formatowanie danych, zakładanie filtrów, promptów, a także możliwości agregacji danych i wiele innych bardziej zaawansowanych akcji w warstwie raportingowej. 
 

ZAAWANSOWANE OBIEKTY W BW ON HANA
(16 godz.)
  • InfoCubes
  • ADSO Advanced DataStore Object
  • CompositeProviders
  • Modelowanie na architekturze LSA++
  • Wprowadzenie do hurtowni danych następnej generacji SAP BW/4HANA
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI IT
(16 godz.)

Moduł wprowadzi słuchaczy do świata zarządzania projektami informatycznymi. Zapozna słuchaczy z różnymi rodzajami projektów informatycznych. Słuchacze poznają podstawy ITIL. Korem bloku będzie wprowadzenie do metodyk zarządzania projektami  IT. Nacisk zostanie położony na metodyki zwinne: AGILE, SCRUM.  Wspomniane zostaną również klasyczne standardy tj. kaskadowe zarządzanie projektem, a także PRINCE2, PMBoK, aby pokazać różnice w podejściu do pewnych zagadnień. W części praktycznej zostaną przeprowadzone symulacje biznesowe pozwalające na jeszcze lepsze zrozumienie metodyk zarządzania projektami.

SYSTEMY WSPOMAGANIA PRACY GRUPOWEJ
(16 godz.)

Moduł pozwoli słuchaczom na zapoznanie się z najczęściej używanymi systemami do wspomagania pracy grupowej w dużych i średnich przedsiębiorstwach, a w szczególności do śledzenia błędów i zarządzania projektami. Największą wartością dodaną tego bloku będzie praktyczna praca z projektem IT w metodyce Agile z wykorzystaniem branżowego standardu oprogramowania Atlassian JIRA. Słuchacze usłyszą również o pozostałym oprogramowaniu wykorzystywanym w międzynarodowych korporacjach.

Forma zaliczenia
Projekt
egzamin końcowy
Uścisk dłoni
projekt w oparciu o przypadek użycia z rzeczywistości biznesowej