dr Krystyna Barczyk
dr Krystyna Barczyk

Doktor nauk ekonomicznych, menedżer kierunku. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupie Turon Polska Energia S.A. 

Naukowo interesuje się praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi transakcji zabezpieczających oraz stosowanych modeli wyceny instrumentów finansowych. 

Autorka licznych publikacji naukowych w zakresie wykorzystania instrumentów finansowych oraz zasad ich wyceny w sprawozdawczości wg polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości. 

dr hab. Ewa Wanda Maruszewska

Doradca podatkowy, członek w regionie śląskim Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jest dyplomowanym księgowym, członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i sygnatariuszem Kodeksu Zawodowego Etyki w Rachunkowości. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowisku głównego księgowego oraz dyrektora finansowego m.in. w spółce z kapitałem zagranicznym działającej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. 

W pracy naukowej prowadzi badania z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień etyki zawodowej, jak również z obszaru finansów, tj. unikania i uchylania się od opodatkowania. 

Jest autorem kilkudziesięciu polskich i zagranicznych publikacji naukowych, w tym pozycji interdyscyplinarnych łączących inżynierię produkcji lub aspekty behawioralne z badaniami w rachunkowości.

mgr Mariusz Rutke

Ekspert, praktyk z zakresu rachunkowości i controllingu w branży przemysłowej oraz finansowej, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w biznesie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia biznesowe z zakresu rachunkowości, controllingu oraz programowania.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w centrali ING Banku Śląskiego oraz pracując jako analityk finansowy w branży przemysłowej. 

Ponadto, jest właścicielem firmy informatycznej specjalizującej się w tworzeniu narzędzi biznesowych.

dr Danuta Kozłowska-Makóś

Współpracuje z prywatnymi i publicznymi podmiotami, m.in. Polskim Towarzystwem Ekonomicznym. Występuje w roli coacha w intensywnych programach dydaktycznych, nadzorując prace studentów na arenie międzynarodowej. 

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół finansów korporacyjnych, a w szczególności powiązań finansowych w złożonych strukturach kapitałowych, z uwzględnieniem międzynarodowego prawa podatkowego. 

Autorka i współautorka monografii i licznych artykułów naukowych publikowanych w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. 

prof. zw. dr hab. Halina Buk

Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości, specjalistka w dziedzinie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw. Przez kilkanaście lat pełniła w spółkach energetycznych odpowiedzialne funkcje, jak członek zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. W ramach własnej działalności gospodarczej prowadziła usługi doradztwa ekonomicznego na rzecz praktyki gospodarczej. Autorka i współautorka ponad 160 publikacji naukowych, poświęconych zarządzaniu finansami i rachunkowości przedsiębiorstw.

Maciej Banasik
dr Maciej Banasik

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się prowadzeniem wykładów i ćwiczeń z zakresu m.in.: nadzoru makro- i mikrooostrożnościowego, polityki pieniężnej, portfela inwestycyjnego, inwestycji alternatywnych, rynków finansowych oraz finansów osobistych. 
Zajmuje się doradztwem w obszarze pozyskiwania środków dla firm z sektora MŚP, inwestowania oraz restrukturyzacji zadłużenia osób fizycznych.
W pracy naukowej główna problematyka dotyczy rynków finansowych, kryzysów, inwestycji oraz polityki pieniężnej.

dr Jolanta Gałuszka

Specjalista z zakresu prawa podatkowego krajowego i międzynarodowego. Biegły sądowy w zakresie opodatkowania międzynarodowego, podatku VAT (karuzele VAT) i rachunkowości.

Od 2013 r. wykładowca na stanowisku docenta w Karel de Grote University College, Faculty of
Management and Technology, Business Administration, Antwerpia, Belgia.

Autorka publikacji w Polsce i za granicą, członek rad programowych oraz recenzent zagranicznych czasopism, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Azji. 

Henryk Herman
mgr Henryk Herman

Posiada 40-letnie doświadczenia w pracy zawodowej w branży finansowo-księgowej, a od 30 lat pracuje w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce jako wykładowca rachunkowości. Swoje doświadczenie zawodowe w finansach i rachunkowości przekazuje studentom podczas zajęć, które prowadzone z wykorzystaniem informatycznych narzędzi stosowanych w ewidencji księgowej. Pasjonuje się sposobami przekazu wiadomości z dziedziny rachunkowości wszystkim, którzy chcą zapoznać się z rachunkowością finansową czy podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie.

Rafał Kwaczała
mgr Rafał Kwaczała

Wykładowca akademicki, trener i edukator (MCT, MCE). Posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w sektorze bankowym (banki komercyjne i spółdzielcze) w obszarze rachunkowości, restrukturyzacji należności i windykacji, sprawozdawczości i controllingu oraz informatyki.

Wiedzę zdobytą podczas pracy zawodowej przekazuje innym, prowadząc zajęcia praktyczne w WSB w Chorzowie. Jest autorem i współautorem publikacji naukowych (w tym wykorzystywanych w procesie dydaktycznym). Jest członkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Karolina Pasula
dr Karolina Pasula

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w ramach praktyk na studiach doktoranckich oraz jako independent accountant (samodzielna księgowa) w firmie z branży outsourcingu rachunkowego. W życiu zawodowym pasjonuje się rachunkowością podatkową, rachunkowością międzynarodową, wyceną aktywów biologicznych i produktów rolnych, wyceną składników bilansu, standaryzacją rachunkowości, sprawozdawczością finansową.

Jest autorką publikacji:

  •       K. Pasula, Klasyfikacja i wycena aktywów związanych z działalnością rolniczą według MSSF dla małych i średnich przedsiębiorstw, [w:] Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach / Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nr 245, red. H. Buk, M. Łada, Katowice 2015, s.194-203, ISSN 2083-8611.
  •     K. Pasula, Koszt historyczny a wartość godziwa aktywów biologicznych według MSSF dla małych i średnich przedsiębiorstw, [w:] Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach /Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Współczesne Finanse nr 2015 (4), red. I. Pyka, Katowice 2015, s. 95-106, ISSN 2083-8611, ISSN 2449-5611.
  •     K. Pasula, Alternatywność form ewidencji rachunkowej, jako instrument zarządzania przedsiębiorstwem rolnym, [w:] Systemy zarządzania determinantem sukcesu organizacji, Wydawnictwo Naukowe INTELLECT, Jezioro 2015, s. 127-147, ISBN 978-83-943426-0-9.
  •     K. Pasula, Wdrażanie MSR 41 rolnictwo w Polsce na przykładzie GPW w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach / Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach nr 369, red. H. Buk, M. Łada, Katowice 2018, s.208-220, ISSN 2083-8611.
  •     K. Pasula, Uproszczone formy opodatkowania dochodów rolników rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle zmian regulacji podatkowych od 2016 roku. Aspekt praktyczny, [w:] Prace Naukowe/Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Zmiany, innowacje, kreatywność w zarządzaniu i rachunkowości, red. H. Buk, J. Wartini-Twardowska, Katowice 2017, s. 65-79, ISBN 978-83-7875-353-7.
dr Andrzej Pietrasz
dr Andrzej Pietrasz

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się głównie prowadzeniem ćwiczeń i wykładów z zakresu bankowości oraz zarządzania instytucjami kredytowymi, zarządzania finansami małych i średnich przedsiębiorstw, pozyskiwania finansowania, a także tworzenia biznes planów.

Praktyk życia gospodarczego (od 1993 roku), m.in. były wiceprezes i zastępca dyrektora banku. Obecnie zajmuje się doradztwem ekonomicznym dla przedsiębiorców.

Partner biznesowy Instytutu Technik Finansowych i Sukcesji w Katowicach. Współautor patentów (udzielonych) i zgłoszeń patentowych w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

dr Jan Purzyński
dr Jan Purzyński

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w WSB Merito Chorzów, wieloletni pracownik organów podatkowych. 
Posiada  bogate doświadczenie dydaktyczne, zdobyte prowadząc od 1995 roku wykłady dotyczące zagadnień prawno-podatkowych (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości, Regionalny Ośrodek Kształcenia Kadr przy Izbie Skarbowej w Katowicach i inne). 
Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących postępowania podatkowego i egzekucyjnego, oraz w podatkach bezpośrednich. 


Autor publikacji  dot. zagadnień prawno-podatkowych zamieszczonych w takich czasopismach, jak „Przegląd Podatkowy”, ,Doradca Podatnika”, „Gazeta Prawna”.

mg Krzysztof Tomas
mgr Krzysztof Tomas

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej (obecnie Uniwersytet WSB Merito). Zawodowo związany z uczelnią w Chorzowie od ponad 10 lat. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania, bankowości oraz finansów i rachunkowości w świecie codziennym. 

Praktyk w świecie finansów. Doświadczenie zawodowe poszerza w audycie i kontroli wewnętrznej.   

Mariusz Wilkus
mgr Mariusz Wilkus

Ekspert ds. ochrony danych, administrator bezpieczeństwa informacji,  audytor, oficer compliance. Skutecznie wdrożył w wielu przedsiębiorstwach system kontroli wewnętrznej. Współpracuje m.in z grupami kapitałowymi oraz z podmiotami prowadzącymi działalność oświatową, ubezpieczeniową, finansową, medyczną, tworząc dla nich wewnętrzne procedury, polityki, dokumentację oraz sporządzając opinie prawne. Posiada specjalistyczną wiedzę  z zakresu nowoczesnych rozwiązań audytowych w  informatyce i bezpieczeństwie infrastruktury teleinformatycznej. Audytor wiodący ISO/IEC 27001,  audytor wewnętrzny ISO 9001, ISO 22301, ISO 14001, PN 18001.

dr Marcin Jałowiecki

Doktor nauk ekonomicznych. Doradca finansowy i prawny w zakresie windykacji należności. Zainteresowania naukowe: finanse publiczne, bankowość, rynek obligacji, międzynarodowe rynki finansowe w obliczu globalizacji i kryzysu ekonomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem rynków azjatyckich, międzynarodowe stosunki gospodarcze.