Czego nauczysz się wybierając tę specjalność?

  • uzyskasz wiedzę z zakresu z finansowania banków oraz regulacji dotyczących systemu gwarantowania depozytów,
  • zdobędziesz wiedzę na temat innowacyjnych usług i produktów bankowych,
  • rozszerzysz swoją wiedzę z zakresu rynku finansowego i europejskiego systemu bankowego,
  • pozyskasz umiejętności posługiwania się narzędziami oceny zdolności kredytowej,
  • poznasz techniki pozyskiwania kapitału, się z działalnością inwestycyjną w banku w Polsce i zagranicą.
finanse-rachunkowosc

Praca dla Ciebie:

  • w bankach, gdzie będziesz nadzorować współpracę z klientami, przeprowadzać operacje finansowe,
  • w firmach pośrednictwa kredytowego, w których możesz zajmować się badaniem zdolności kredytowej oraz sprzedażą usług kredytowych i pożyczkowych.
koszula

„ING Bank Śląski od lat współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito, organizując praktyki i staże. Bardzo cenimy sobie współpracę i ze swej strony staramy się zapewnić studentom możliwość poznania specyfiki pracy w bankowości. Najlepsi z nich mają możliwość zatrudnienia się w naszym banku”.
 

Anna Nowak

Dyrektor Obszaru Detalicznego, ING Bank Śląski

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Przy realizacji kierunku oraz wszystkich specjalności współpracujemy z firmami i praktykami z wielu dziedzin i branż, co pozwala nam profesjonalnie przygotować studentów do pracy. Osoby przygotowujące program specjalności doskonale znają specyfikę omawianych zagadnień z własnych doświadczeń w pracy zawodowej.

administracja-podatkowa

W Polsce sektor bankowy jest postrzegany jako bezpieczny, nowoczesny i perspektywiczny, co czyni go atrakcyjnym dla studenta w kontekście możliwości zatrudnienia. Dostosowując ofertę kierunków studiów do zapotrzebowań rynku pracy, proponujemy specjalność bankowość i innowacje finansowe. Zajęcia, prowadzone przez wykładowców praktyków, w pełni przygotowują studenta do pracy w instytucjach finansowych oraz zapoznają z produktami i instrumentami bankowymi.
 

finanse-przedsiębiorstw-podatki-ACCA

Program studiów

Przedmioty specjalnościowe (realizowane od II semestru studiów):

  • Alternatywne formy inwestowania
  • Bank na rynku ubezpieczeniowym 
  • Działalność inwestycyjna banków
  • Innowacyjne usługi finansowe w bankach 
  • Instytucje wspomagania banków 
  • Cyfryzacja gospodarki i społeczeństwa
  • Techniki refinansowania banków

Oraz przedmioty podstawowe i kierunkowe obowiązujące wszystkich studentów kierunku Finanse i Rachunkowość.

Zobacz program studiów

Wykładowcy

dr Krystyna Barczyk
Maciej Banasik
dr hab. Wiesława Caputa
Janusz Cichy
dr Jolanta Gałuszka
Karolina Pasula
dr Andrzej Pietrasz
Mariusz Wilkus
dr Krystyna Barczyk

Doktor nauk ekonomicznych, menedżer kierunku. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupie Turon Polska Energia S.A. 

Naukowo interesuje się praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi transakcji zabezpieczających oraz stosowanych modeli wyceny instrumentów...

dr Maciej Banasik

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się prowadzeniem wykładów i ćwiczeń z zakresu m.in.: nadzoru makro- i mikrooostrożnościowego, polityki pieniężnej, portfela inwestycyjnego, inwestycji alternatywnych, rynków finansowych oraz finansów osobistych. 
Zajmuje się doradztwem w obszarze...

prof. zw. dr hab. Halina Buk

Kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości, specjalistka w dziedzinie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw. Przez kilkanaście lat pełniła w spółkach energetycznych odpowiedzialne funkcje, jak członek zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych. W ramach własnej działalności...

dr hab. Wiesława Caputa

Autorka ponad 100 opracowań opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych (w tym: American Academic & Scholarly Research Journal, „Journal of Knowledge Society”.

Kierownik zespołów badawczych oraz wykonawca wielu projektów naukowych, w tym finansowanych przez Narodowe...

dr Janusz Cichy

Doktor nauk ekonomicznych. Od 28 lat pracuje w zawodzie nauczyciela akademickiego. Prowadzi wykłady, ćwiczenia, seminaria i szkolenia. Do zainteresowań naukowych należy: bankowość korporacyjna i inwestycyjna, rynek finansowy, agencje ratingowe, zarządzanie finansowe bankiem.
Autor około...

dr Jolanta Gałuszka

Specjalista z zakresu prawa podatkowego krajowego i międzynarodowego. Biegły sądowy w zakresie opodatkowania międzynarodowego, podatku VAT (karuzele VAT) i rachunkowości.

Od 2013 r. wykładowca na stanowisku docenta w Karel de Grote University College, Faculty of
Management and...

dr Teresa Gądek-Hawlena

Autorka monografii pt. Procesy dostosowawcze podaży na rynku usług pocztowych w Polsce, współautorka monografii pt. Aktywność podmiotów sektora TSL w tworzeniu i realizacji strategii społecznej odpowiedzialności biznesu pod red. M. Michałowskiej, współautorka podręcznika...

dr Danuta Kozłowska-Makóś

Współpracuje z prywatnymi i publicznymi podmiotami, m.in. Polskim Towarzystwem Ekonomicznym. Występuje w roli coacha w intensywnych programach dydaktycznych, nadzorując prace studentów na arenie międzynarodowej. 

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół finansów...

dr Karolina Pasula

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w ramach praktyk na studiach doktoranckich oraz jako independent accountant (samodzielna księgowa) w firmie z branży outsourcingu rachunkowego. W życiu zawodowym pasjonuje się rachunkowością podatkową,...

dr Andrzej Pietrasz

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się głównie prowadzeniem ćwiczeń i wykładów z zakresu bankowości oraz zarządzania instytucjami kredytowymi, zarządzania finansami małych i średnich przedsiębiorstw, pozyskiwania finansowania, a także tworzenia biznes planów.

Praktyk życia...

mgr Mariusz Rutke

Ekspert, praktyk z zakresu rachunkowości i controllingu w branży przemysłowej oraz finansowej, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w biznesie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia biznesowe z zakresu rachunkowości, controllingu oraz programowania.

Doświadczenie...

mgr Mariusz Wilkus

Ekspert ds. ochrony danych, administrator bezpieczeństwa informacji,  audytor, oficer compliance. Skutecznie wdrożył w wielu przedsiębiorstwach system kontroli wewnętrznej. Współpracuje m.in z grupami kapitałowymi oraz z podmiotami prowadzącymi działalność oświatową,...

Poznaj innych wykładowców

Partnerzy kierunku

Współpracujemy z wieloma firmami, dzięki czemu na bieżąco dostosowujemy program nauczania do wymagań danej branży.

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji studiów I i II stopnia w Chorzowie

ul. Sportowa 29
41-506 Chorzów

Godziny otwarcia:
  • pn-pt: 08:00 - 16:00
Pobierz stronę do PDF