To był chłodny, ale spokojny dzień w trzecim tygodniu stycznia. Mateusz, pracownik firmy logistycznej, rzucił okiem na monitor komputera i zobaczył informację o zamknięciu lotnisk i kolei w jednym z chińskich miast. „Nie sprowadzamy niczego z Wuhan – pomyślał – więc nic to dla nas nie znaczy”. O, jakże się mylił.
Tę samą informację przeczytała Agnieszka w centrum logistycznym pod Łodzią. Miała nieco więcej czasu, więc przeczytała całe doniesienie. „Coś tu nie gra – zastanowiła się – niby nic się nie dzieje, władze grzecznie proszą o pozostanie w mieście, ale na ulicach mnóstwo policji”. Zadzwoniła do klienta, którego obsługiwała. „Panie Andrzeju, coś dziwnego dzieje się w Chinach. Z Wuhan niczego nie sprowadzamy, ale jeśli coś podobnego zdarzy się w Shenzen, to będzie pan miał pusty magazyn.” Agnieszka miała trzy wolne kontenery czekające na zlecenia, pociąg miał wyruszyć do Europy już za cztery dni, zatem należało się spieszyć z decyzją. Dostała zielone światło od klienta i zleciła transport. Dziś wiemy już, że nie uratowała świata, ale firma jej klienta pracowała bez ograniczeń o trzy miesiące dłużej niż jej konkurencja, do uruchomienia tarcz antykryzysowych. Działa do dziś, nie musiała zmniejszać zatrudnienia.
To, co działo się później, pozostanie w naszej pamięci na wiele lat. Zatrzymany handel międzynarodowy, pozrywane sieci dostaw, przymusowe przerwy w produkcji z powodu braku komponentów. Dlaczego jednak wydarzeń tych nie przewidziały algorytmy samouczące się, stosowane w oprogramowaniu wspierającym logistykę? Operując na ogromnych zasobach danych, wyciągają wnioski i starają się przewidzieć ryzyko dalszych zdarzeń. Ale pracują na danych, które już istnieją – a one mówiły wyraźnie: podobna sytuacja zdarzyła się już siedemnaście lat wcześniej, w 2003 r. i nie doprowadziła do zagrożeń systemowych. SARS uderzył i szybko zniknął. Dociekliwość i podejrzliwość Agnieszki wygrała ze sztuczną inteligencją. Człowiek okazał się niezastąpiony.
Logistyka to ogromny obszar zglobalizowanej gospodarki. Zależy od niej nasza codzienność prywatna i biznesowa, to dlatego logistycy są jedną z najbardziej poszukiwanych profesji w dzisiejszym świecie. Zarządzają krwioobiegiem gospodarki zarówno na poziomie ogólnoświatowym, jak i lokalnym – tak, aby do naszego sklepu masło trafiało zawsze świeże i w odpowiedniej ilości.
Jeżeli takie wyzwania są dla Ciebie interesujące – zapraszamy na studia licencjackie na kierunku logistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Łodzi. Nasz nowy kierunek wzbogacamy szerokim wachlarzem specjalności, przedstawimy tu kilka z nich:
- Logistyka i spedycja międzynarodowa – tu poznasz zasady organizowania międzynarodowej bazy zaopatrzeniowej, magazynowania, obrotu zapasami oraz nauczysz się analizować procesy spedycyjne. Poznasz organizację transportu intermodalnego i zarządzanie flotą pojazdów. Tak jak kiedyś zrobiła to Agnieszka, bohaterka początku naszej opowieści. Dostępny jest również zbliżony kierunek w wersji anglojęzycznej – International Logistics.
- Logistyka służb mundurowych– służby mundurowe to specyficzna część aparatu państwowego. Nauczysz się zarządzać infrastrukturą, reagować w sytuacjach kryzysowych, organizować bezpieczny transport nie zawsze bezpiecznych materiałów.
- Logistyka zaopatrzenia i dystrybucji – tu poznasz od podszewki zasady funkcjonowania przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw, poznasz kanały dystrybucyjne, nauczysz się wybierać dostawców i zarządzać wielkościami dostaw.
- Logistyka w e-commerce – nauczysz się łączyć obsługę klienta z działalnością marketingową, wykorzystaniem narzędzi informatycznych i automatyzacji dla branży sprzedaży online. Zrozumiesz też różnice pomiędzy procesami logistycznymi w tradycyjnym handlu, a tymi w handlu internetowym. Dowiesz się też, jak tworzyć długofalowe relacje biznesowe oparte na jakości działań logistycznych.
Łącznie możesz wybrać swoją drogę zawodową z ośmiu specjalności (oraz dwóch anglojęzycznych). Pełne informacje znajdziesz na tej stronie.
Licencjackie studia l stopnia trwają 3 lata i są prowadzone w trybach stacjonarnym (dzienne) i niestacjonarnym (zjazdy odbywają się co dwa tygodnie). Spotkasz tu wysoko wykwalifikowaną kadrę akademicką oraz specjalistów praktyków, a praktyki zawodowe odbędziesz w ciekawych i różnorodnych firmach i instytucjach.