Jak konflikt zbrojny wpływa na codzienność, politykę i międzynarodowe relacje?
Wojna w Ukrainie wstrząsnęła globalnym porządkiem i na nowo zdefiniowała pojęcie bezpieczeństwa. Gdy 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję, wielu ekspertów nie przypuszczało, że konflikt potrwa tak długo i przybierze tak brutalną formę. Jakie lekcje wyciągnął świat po trzech latach wojny? Jak zmieniła się sytuacja geopolityczna, gospodarcza i społeczna? Czy widzimy realne szanse na zakończenie konfliktu?
Joanna Cieślak-Ospalska zaprasza na rozmowę z dr. Pawłem Ramiączkiem, ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa, funkcjonowania służb specjalnych oraz nauk politycznych, a także wykładowcą Uniwersytetów WSB Merito.
O czym porozmawiamy w tym odcinku?
- Czy byliśmy przygotowani na tę wojnę? Jak zmieniało się postrzeganie konfliktów zbrojnych przed 2022 rokiem i jak rzeczywistość zweryfikowała przewidywania ekspertów.
- Bezpieczeństwo Europy – mit czy rzeczywistość? Jak wojna zmieniła politykę NATO i Unii Europejskiej oraz czy Polska odgrywa dziś kluczową rolę w zapewnieniu stabilności w regionie.
- Czy sankcje działają? Po trzech latach od ich nałożenia zastanowimy się, jak wpłynęły one na Rosję i czy mogą realnie zakończyć konflikt.
- Dezinformacja jako narzędzie wojny – jak propaganda i fake newsy kształtują opinię publiczną oraz jak odróżniać fakty od manipulacji.
- Co dalej? Czy planowane negocjacje pokojowe Donalda Trumpa i Władimira Putina mogą zakończyć wojnę, a jeśli tak – na jakich warunkach?
Posłuchaj podcastu
Zapraszamy do refleksji nad tym, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na nasze bezpieczeństwo, politykę i codzienne życie. Czy Europa potrafi wyciągać wnioski z historii?
Inne rozmowy w naszej strefie podcastowej:
-
Świąteczne zakupy online: wygoda czy ryzyko? Jak zadbać o bezpieczeństwo w cyfrowym świecie
-
Miłość wczoraj i dziś – między romantycznym uczuciem a realiami XXI wieku