Pomimo popularyzacji wartości praw człowieka w Europie wciąż spotykamy się z licznymi uprzedzeniami, w efekcie prowadzące do stygmatyzacji. Czy istnieje remedium na taki stan rzeczy? Na to i inne pytania, odpowiedzi dostarczyli prelegenci – eksperci i praktycy nauk społecznych podczas konferencji pn. "Od stygmatyzacji do integracji - podróż po równe szanse”, która 24 kwietnia br. miała miejsce na naszej uczelni.

Organizatorem konferencji było Studenckiego Koła Naukowe „Integracja” im. Fryderyka Skarbka na Uniwersytecie WSB Merito Opole. Jak zaznacza dr hab. Irena Motow, profesor Uniwersytetu WSB Merito a zarazem przewodnicząca komitetu organizacyjnego – wydarzenie miało charakter akademicki i praktyczny. Wśród mówców znaleźli się m.in. dr hab. Tamara Zacharuk – autorki licznych artykułów oraz innych publikacji z zakresu pedagogiki włączającej, pomysłodawczyni Uniwersytetu Dziecięcego w Siedlcach.

 

„Pozbawieni szans czy narażeni na marnotrawstwo skazujące-kontekst udziału osób z niepełnosprawnością w kulturze” – to tytuł prelekcji autorstwa dr hab. Leszka Plocha, autora samodzielnych publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce aktywizacji twórczej, arteterapii, socjalizacji osób z niepełnosprawnością. Profesor jest również muzykoterapeutą oraz twórcą Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowiacy”, który to zespół uświetnił swoim występem poniedziałkową konferencję.

 

Ponadto, gościliśmy m.in. dr hab. Daniela Kuklę, oficerów Służby Więziennej Magdalenę Jankowską-Guściorę, Magdalenę i Wacława Mitoraja, którzy przedstawili praktyczność założeń naukowych w oddziaływaniu terapeutycznym wobec osadzonych.

 

W wydarzeniu udział wziął również Jan Gawroński, nastoletni Samorzecznik Osób w Spektrum Autyzmu, laureat konkursu „Młody Człowiek bez barier 2022”. Panel dyskusyjny prowadził Jan Zimoch, opolski student – osoba z wadą wzroku.

 

Poza stacjonarną formułą spotkania, konferencja była transmitowana online.

 

 

Czytaj więcej