Studia w programie Erasmus+
Marzysz o tym, by poczuć klimat uczelni i życia za granicą? Znasz dobrze języki obce i masz wiele międzynarodowych znajomości? Uniwersytet WSB Merito Opole posiada rozszerzoną Kartę Erasmus+, przyznaną przez Komisję Europejską, która uprawnia do udziału w programie, w ramach którego studenci naszej uczelni jadą studiować na jeden bądź dwa semestry do zagranicznych uczelni partnerskich.
W jaki sposób zostać studentem zagranicznej uczelni?
Aby móc przystąpić do programu Erasmus+ powinieneś spełniać poniższe kryteria:
- być studentem Uniwersytetu WSB Merito Opole studiów I, II stopnia (licencjackich, inżynierskich, magisterskich) lub jednolitych magisterskich
- mieć ukończony pierwszy rok studiów I stopnia (licencjackich), pamiętaj jednak, że nie możesz wyjechać na ostatni semestr studiów I i II stopnia czy jednolitych magisterskich
- być obywatelem kraju uczestniczącego w Erasmus+ (w pozostałych przypadkach mieć status uchodźcy lub kartę stałego pobytu w kraju uczestniczącym)
W przypadku ubiegania się o stypendium powinieneś:
- wykazać się odpowiednią znajomością języka obcego (test językowy)
- osiągnąć wysoką średnią ocen na studiach
- zostać pozytywnie ocenionym przez Komisję Rekrutacyjną w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej
Proces rekrutacji
- Test językowy - obligatoryjny dla wszystkich kandydatów do wyjazdu w ramach Programu Erasmus+. Studenci mogą wybrać jeden z następujących testów językowych: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański.
- Rozmowa kwalifikacyjna - prowadzona w języku polskim w celu zapoznania Komisji ze studentem.
- Weryfikacja średniej z całego toku studiów w Uniwersytecie WSB Merito Opole przeliczanej na punkty:
- Warunkiem wyjazdu jest komplet zaliczeń w sesji egzaminacyjnej poprzedzającej wyjazd studenta oraz średnia ocen min. 3,5.
Suma punktów uzyskanych w procesie rekrutacji wyznacza pozycję studenta w rankingu kandydatów do stypendium Erasmusa+. Proces rekrutacji kończy się ostatecznym wyborem uczelni przez studenta. Czynnikiem decydującym o wyborze uczelni powinien być dopasowany do kierunku studiów program nauczania w uczelni przyjmującej.
Trochę o formalnościach
- Application Form – dokument zgłaszający studenta jako beneficjenta Programu Erasmus+ na studia do uczelni przyjmującej. W odpowiedzi na zgłoszenie, uczelnia przyjmująca wysyła Letter of Acceptance, który jest dowodem przyjęcia kandydata na studia.
- Learning Agreement – najważniejszy dokument, opracowany w porozumieniu z Dziekanem, dotyczący realizacji wybranego programu nauczania w uczelni przyjmującej.
- Karta Uzupełniająca do Learning Agreement (formularz wstępny) – dokument zawierający informację o przedmiotach, które student musi zaliczyć po powrocie ze stypendium.
- Umowa pomiędzy studentem a Uniwersytetem WSB Merito Opole dotycząca wyjazdu na studia w ramach Programu Erasmus+.
- Dodatkowe wymagania w zależności od kraju i uczelni przyjmującej, tj. wiza, CV, transkrypt ocen.
- Zaświadczenie o Rachunku Bankowym Studenta Erasmusa+. Grant dla studenta przekazywany jest w formie przelewu na konto walutowe w Euro, którego właścicielem jest student.
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - jest to niezwykle ważny dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne studenta. Aby otrzymać kartę należy zgłosić się w odpowiednim do miejsca zameldowania oddziale NFZ-u z kompletem dokumentów, które są wyszczególnione na stronie internetowej www.nfz.gov.pl
Dodatkowe, najczęściej stosowane ubezpieczenia, to:
- karta ISIC www.isic.pl
- karta EURO26 www.euro26.pl
Dokąd możesz wyjechać?
Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie. W programie Erasmus+ biorą udział: kraje członkowskie UE, kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tj. Islandia, Lichtenstein i Norwegia oraz Turcja, Szwajcaria.
Wymianę studentów w Erasmusie mogą prowadzić uczelnie mające Kartę Uczelni Erasmus+, które podpisały ze sobą porozumienie o wymianie w ramach tego programu.
Dodatkowe informacje
- Grant Erasmusa+ przeznaczony jest na pokrycie części kosztów związanych z wyjazdem na stypendium ( wyrównanie zwiększonych kosztów pobytu). Jego wysokość kształtuje się w zależności od kraju wyjazdu i okresu pobytu.
- Nie pobieramy opłat z tytułu czesnego za pierwszy semestr studiów za granicą. Nie płacisz także za naukę w uczelni przyjmującej i nie tracisz prawa do pobierania dotychczasowego stypendium.
- Istotną kwestią w wyborze uczelni przyjmującej jest oferta przedmiotów dostępna dla Erasmusów. Powinieneś kierować się możliwością realizowania jak największej ilości przedmiotów, które pokrywają się ze ścieżką nauczania w Uniwersytecie WSB Merito Opole. Jeśli nie zaliczysz przedmiotów stanowiących minimum programowe w uczelni przyjmującej, będzie je musiał nadrobić po powrocie ze stypendium.
- Aby zaliczyć semestr studiów na wymianie w ramach Programu Erasmus+, należy zrealizować taką ilość przedmiotów, która daje w sumie 30 punktów zaliczeniowych ECTS.
- Ewentualne przedłużenie pobytu na studiach za granicą, wyłącznie w ramach jednego roku akademickiego, jest możliwe za zgodą obu uczelni. Student zainteresowany przedłużeniem pobytu kontaktuje się w tej sprawie z Koordynatorem Erasmusa+ w Uniwersytecie WSB Merito Opole. Przedłużony pobyt nie jest dofinansowany grantem Erasmusa+. Student przedłużający pobyt nie jest zwolniony z opłat czesnego w Uniwersytecie WSB Merito Opole na drugim semestrze mobilności.