Prezydent Lech Wałęsa wziął udział w wyjątkowej konferencji poświęconej ochronie środowiska postrzeganej z perspektywy praw człowieka, której nasz uniwersytet był współorganizatorem. Wydarzenie z udziałem kilkunastu panelistów odbyło się w piątek 28 marca 2025 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Legendarny przywódca „Solidarności” objął je honorowym patronatem.
Ideą konferencji „Prawo do życia w zdrowym środowisku jako element praw człowieka” zorganizowanej 28 marca 2025 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku było pokazanie i uświadomienie rangi wzajemnych relacji między zagadnieniami środowiskowymi i klimatycznych oraz praw człowieka.
Po raz pierwszy w Polsce zostało pokazane jak dewastowanie zasobów wodnych, niszczenie miejsc przyrodniczo cennych, uznawanych za społeczności lokalne za „miejsca święte”, ograniczanie szans rozwojowych poprzez niszczenie zasobów, pogarszanie sytuacji zdrowotnej poprzez skażenie powietrza, gleby i wody jest ograniczaniem i łamaniem praw człowieka.
Na konferencji spotkali się specjaliści ochrony środowiska i praw człowieka:
- Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP-GRID Warszawa,
- Bogdan Wałęsa, prezes Instytutu Lecha Wałęsy,
- dr hab. Arnold Bernaciak, prorektor Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu,
- Grzegorz Gruca, wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej,
- Szymon Opryszek, redaktor naczelny portalu IntoAmericas.pl,
- Mirosław Proppé, Prezes WWF Polska,
- prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
- Krzysztof Mączkowski z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, dyrektor projektu Made in Native America,
- Bolesław Matuszewski z Fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi,
- dr hab. Michał Nowosielski, prof. UWSB Merito z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku,
- dr Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
W panelu dyskusyjnym kończącym konferencję – poza prelegentami – udział wzięli również Basil Kerski, dyrektor ECS i dr hab. Roman Sowiński, rektor Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.
Wśród prezentowanych zagadnień były poruszane sprawy prawa do czystego środowiska zapisanego w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ, prawa człowieka w Polityce Ekologicznej Państwa, sprawy bezpieczeństwa w kontekście ochrony natury, wzmocnienia bioróżnorodności jako czynnika wzmacniającego rolnictwo, historia i losy „pozwu klimatycznego” w Polsce, migracji klimatycznych w kontekście życia w zdrowym środowisku. Przedstawione zostały tubylcze kampanie środowiskowe z USA i Kanady jako inspiracje dla Polski i sprawy prawa człowieka do natury, czyli aktywności rdzennych strażników wody na świecie oraz zagadnienia społecznego poparcia dla regionalnej, krajowej i europejskiej polityki klimatycznej.
Głównym patronem przedsięwzięcia był Lech Wałęsa, Prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, przywódca „Solidarności”. Patronatu honorowego udzielili także Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP i Paulina Hennig-Kloska, Ministra Klimatu i Środowiska.
Organizatorami konferencji byli:
Instytut Lecha Wałęsy, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku i Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu