Paweł Pioterek, na co dzień pracujący w bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej (WSB) w Poznaniu, został Wielkopolskim Bibliotekarzem Roku 2018. Tym samym znalazł się w gronie 16-stu finalistów, którzy walczą o ogólnopolski tytuł „Bibliotekarza Roku 2018”.

 

Paweł Pioterek w zawodzie pracuje od ponad 20 lat. Jak sam przyznaje, w swojej pracy, najbardziej lubi kontakt z czytelnikiem: - Podczas bezpośredniej rozmowy mogę się dowiedzieć, co czytelnik lubi czytać, jakich tytułów poszukuje, co mu się w bibliotece podoba, a co należy w niej zmienić. Biblioteka to miejsce, do którego powinno się przychodzić z przyjemnością, a nie z przymusu. Ja codziennie tego doświadczam. Mam to szczęście pracować w zespole, gdzie sympatia i koleżeńskie wsparcie są na pierwszym miejscu. To bardzo ważne – mówi Paweł Pioterek.

 

Pracując w bibliotece ma ciągły dostęp do rynkowych nowości. Sam najbardziej lubi czytać książki historyczne, biografie i kryminały. Jest bardzo aktywnym bibliotekarzem stale usprawniającym miejsce, w którym pracuje. Między innymi dlatego przeprowadził dla biblioteki WSB w Poznaniu, badania których celem było dostosowanie przestrzeni i usług bibliotecznych do potrzeb czytelników polskojęzycznych oraz obcokrajowców. Żeby zyskać szerszą perspektywę cyklicznie wizytuje biblioteki innych zagranicznych uczelni. Dobre międzynarodowe praktyki przenosi na polski grunt, a wiedzą teoretyczną dzieli się z uczestnikami ogólnopolskich konferencji naukowych poświęconych bibliotekarstwu.

 

W rodzimym Poznaniu prowadzi nie tylko warsztaty dla bibliotekarzy, ale także lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych i zajęcia seminaryjne dla studentów  - na studiach podyplomowych z bibliotekoznawstwa wykłada zarządzanie biblioteką. 

 

W zeszłorocznym Tygodniu Bibliotek, przeprowadził dla 50-u bibliotekarzy z Wielkopolski, seminarium „Biblioteki Świata”, podczas którego prezentowane były biblioteki Bergen i Londynu. Jest pomysłodawcą i organizatorem konkursu fotograficznego „Bibliotekarz inny niż myślisz”, który ma zmienić stereotypowe postrzegania  tego zawodu. We wrześniu ubiegłego roku został członkiem zespołu organizacyjnego XII Forum Młodych Bibliotekarzy, które we wrześniu odbędzie się w stolicy Wielkopolski.  

 

Jest autorem wielu publikacji z zakresu marketingu bibliotecznego i psychologii zarządzania, organizatorem trzech konferencji bibliotek uczelni niepublicznych oraz dwukrotnym laureatem Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanej bibliotekarzom za wybitne osiągnięcia w pracy na terenie województwa wielkopolskiego. W 2017 r. został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

Czytaj więcej