Rewitalizacja
obszaru u zbiegu ulic Ratajczaka, Kościuszki w Poznaniu, w tym remont dwóch zabytkowych kamienic przy ulicy Ratajczaka w kontekście stworzenia Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej
Informacje o projekcie
Projekt realizowany z Programu Operacyjnego Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), Oś Priorytetowa 9 Infrastruktura dla kapitału ludzkiego, Działanie 9.2 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, Poddziałanie 9.2.1 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych.
Tytuł projektu: Rewitalizacja obszaru u zbiegu ulic Ratajczaka, Kościuszki w Poznaniu, w tym remont dwóch zabytkowych kamienic przy ulicy Ratajczaka w kontekście stworzenia Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej.
Beneficjent: Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu.
Wartość projektu: 11 310 268,73 PLN
Kwota dofinansowania: 4 375 372,09 PLN
Opis projektu
Przedsięwzięcie wynika z kompleksowych Programów Rewitalizacji (wpisane jest do Wykazu programów rewitalizacji gmin województwa wielkopolskiego - UCHWAŁA NR LVI/1021/VII/2017 Rady Miasta Poznania z dnia 7 listopada 2017 r.).
Celem głównym rewitalizacji terenu u zbiegu ulic Ratajczaka i Kościuszki oraz przebudowy i adaptacji dwóch kamienic, na terenie zdegradowanym (położonych przy ulicy Ratajczaka 1 i 3 w Poznaniu) jest nadanie im nowych funkcji: społecznych, stymulowania przedsiębiorczości (w tym społecznej), edukacyjnych, naukowych i kulturalnych.
Projekt dotyczy przeprowadzenia rewitalizacji terenu u zbiegu ulic Ratajczaka i Kościuszki w Poznaniu w kontekście stworzenia kompleksu budynków Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (WSB), które wraz z obecnie wykorzystywanymi przez WSB zabytkowymi budynkami przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1 i 5 oraz Ratajczaka 5/7 będą realizować funkcje przynależne Wyższej Uczelni, w szczególności funkcje edukacyjno-naukowo-kulturalno-usługowe oraz dodatkowo będzie on pełnił rolę siedziby Centrum Kształcenia Przedsiębiorczości Społecznej (dalej: CKPS) w dwóch zrewitalizowanych w niniejszym projekcie zabytkowych kamienicach przy ul Ratajczaka 1 i 3.
Za funkcjonowanie CKPS odpowiedzialna będzie WSB we współpracy z Partnerem projektu. Przedmiotem działalności CKPS będzie:
- wsparcie badawcze: diagnoza potrzeb środowiska lokalnego, tworzenie strategii rozwoju podmiotów gospodarczych, w tym ekonomii społecznej; badania marketingowe,
- inkubacja przedsiębiorstw, w tym społecznych oraz wsparcie merytoryczne w ich tworzeniu i rozwoju,
- pozyskiwanie wsparcia finansowego na tworzenie miejsc pracy w ramach realizowanych przez WSB i Partnera projektów,
- wsparcie szkoleniowe podmiotów gospodarczych, w tym ekonomii społecznej w zakresie tworzenia i prowadzenia tych podmiotów,
- wsparcie doradcze na rzecz przedsiębiorstw, w tym społecznych oraz podmiotów ekonomii społecznej związane z ich działalnością,
- wsparcie promocyjne i marketingowe przedsiębiorczości i ekonomii społecznej,
- wsparcie edukacyjne na temat przedsiębiorczości i ekonomii społecznej dla uczniów oraz dla lokalnej społeczności,
- działania sieciujące dla różnych grup podmiotów.
Opis inwestycji
Nieruchomości objęte niniejszym projektem zlokalizowane są na terenie Starego Miasta - są elementem szerszego obszaru powojskowego (w przeszłości obejmującego koszary wojskowe), ograniczonego ulicami Powstańców Wielkopolskich, Kościuszki i Ratajczaka.
Zespół budynków należących do wojska powstał w latach 1860–1880. Zespół koszar został wpisany do rejestru zabytków miasta Poznania pod numerem id 654346, numer rejestru a- 325 z 19.11.1992 roku.
Inwestycja obejmuje swym zakresem:
- generalny remont i renowacja dwóch zabytkowych kamienic przy ul. Ratajczaka 1 i Ratajczaka 3 w Poznaniu,
- renowację ogrodzenia od strony ul. Ratajczaka wpisanego do rejestru zabytków miasta Poznania,
- wybudowanie 3 łączników między budynkami, w tym:
- łącznik między kamienicami przy ul. Ratajczaka 1 i Ratajczaka 3 (poddawanych rewitalizacji),
- łącznik między kamienicą przy ul. Ratajczaka 3 (poddawana rewitalizacji) a budynkiem użytkowanym przez WSB Poznań przy ul. Powstańców Wielkopolskich 1,
- łącznik między budynkami przy ul. Ratajczaka 5/7 użytkowanym przez WSB a Powstańców Wielkopolskich 1,
- utworzenie otwartej przestrzeni (w tym przeszklonej) między kamienicami przy ul. Ratajczaka 1 i Ratajczaka 3.
Uroczyste otwarcie
Kampus uniwersytecki w centrum miasta
Kiedyś pruskie zaplecze mieszkaniowe dla żołnierzy, które powstało latach 1860-1876. Teraz nowy kampus Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Zobacz niezwykłą metamorfozę przy ulicy Ratajczaka 1 oraz Ratajczaka 3 w Poznaniu. Rewitalizacja objęła remont i renowację dwóch zabytkowych kamienic, renowację ogrodzenia, wybudowanie trzech łączników między budynkami, utworzenie otwartej przestrzeni (w tym przeszklonej) między kamienicami. Dzięki temu kamienice zostały połączone z budynkami już wcześniej użytkowanymi przez uczelnię. Od teraz stanowią spójny kompleks budynków kampusu uniwersyteckiego w samym centrum Poznania.
Uczelnia w popularnej grze online
Zapraszamy do naszego kampusu, także tego wirtualnego! Zobacz, jak w cyberprzestrzeni prezentuje się nowy kampus Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu i… koń, którego możesz znać z budynku CP. Dołącz do przygody w Fortnite za pomocą kodu: 6595-6730-8240. Poznajesz ten fyrtel?
Wyróżnienie w konkursie
Uniwersytet WSB Merito Poznań został wyróżniony w konkursie "Zabytek Zadbany" w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych! Nasz uniwersytet otrzymał uznanie za prace budowlane i konserwatorskie oraz przystosowanie historycznych budynków pokoszarowych przy ul. Franciszka Ratajczaka 1 i 3 w Poznaniu do nowej funkcji biurowo-dydaktycznej i współczesnych wymogów funkcjonalno-użytkowych. To kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, który ma już blisko pięćdziesięcioletnią tradycję. W 2024 roku organizatorzy nagrodzili 18 zabytków, spośród 67 ocenianych.