Opis kierunku
Studia w formule hybrydowej
Nową wiedzę i umiejętności zdobywasz, dzięki zajęciom realizowanym w formie hybrydowej. Część zajęć będzie odbywać się w formie tradycyjnej w salach wykładowych w Poznaniu, a część w formie online na platformie MS Teams. W zajęciach uczestniczysz zgodnie z ustalonym harmonogramem zjazdów.
Kierunek, który Cię interesuje jest efektem współpracy Uniwersytetów WSB Merito z Chorzowa, Poznania, Szczecina, Warszawy i Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.
Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły. Pokazują, jak współpracować z dziećmi, młodzieżą, gronem pedagogicznym i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dyrekcji szkoły. Rzetelnie przygotowują do roli, jaką nauczyciele odgrywają w życiu dzieci.
Studia są kierowane do osób, które planują uzyskać uprawnienia do nauczania przedmiotów lub prowadzenia zajęć realizowanych w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej.
Pedagogiczne kwalifikacyjne studia podyplomowe umożliwiają absolwentom nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki, dydaktyki przedmiotowej oraz kompetencji zawodowych niezbędnych nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W trakcie praktyk pedagogicznych nabędą umiejętności zawodowe przez aktywną realizację zajęć edukacyjnych.
Po zakończeniu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela absolwent:
- posiada wiedzę psychologiczną i pedagogiczną pozwalającą na rozumienie procesów rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania – uczenia się,
- posiada wiedzę z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej,
- posiada umiejętności i kompetencje niezbędne do kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zadań szkoły,
- wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów,
- umiejętnie komunikuje się przy użyciu różnych technik, zarówno z osobami będącymi podmiotami działalności pedagogicznej, jak i z innymi osobami współdziałającymi w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz specjalistami wspierającymi ten proces,
- charakteryzuje się wrażliwością etyczną, empatią, otwartością, refleksyjnością oraz postawami prospołecznymi i poczuciem odpowiedzialności,
- jest praktycznie przygotowany do realizowania zadań zawodowych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) wynikających z roli nauczyciela.
W ramach studiów uczestnicy realizują praktyki pedagogiczne. W zależności od przedmiotu lub rodzaju zajęć, mogą one być realizowane w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i innych placówkach udzielających wsparcia uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Chcesz skorzystać z dofinansowania Bazy Usług Rozwojowych?
Sprawdź nasze usługi w BUR: Wyszukiwarka usług - Baza Usług Rozwojowych - PARP
Jeśli nie możesz znaleźć usługi, która Cię interesuje, skontaktuj się z nami, a wprowadzimy ją specjalnie dla Ciebie!
Napisz: rekrutacja-sp@poznan.merito.pl
W sprawach związanych z rekrutacją (np. ilości dostępnych miejsc czy terminy składania dokumentów) skontaktuj się z naszym biurem rekrutacji, do którego kontakt uzyskasz na dole strony.
Jeśli zainteresował Cię ten kierunek i chcesz dowiedzieć się więcej w kwestiach merytorycznych (np. planu zajęć czy programu studiów) skontaktuj się z nami bezpośrednio - dsp@poznan.merito.pl
Co zyskujesz?
Studia umożliwią absolwentom kierunków niepedagogicznych posiadającym wiedzę merytoryczną z zakresu nauczania konkretnych przedmiotów lub prowadzenia określonych zajęć, rozszerzenie swoich kwalifikacji o uprawnienia pedagogiczne.
Absolwenci pedagogicznych studiów podyplomowych będą mogli podjąć pracę w szkole podstawowej – osoby posiadające wykształcenie wyższe zawodowe albo we wszystkich typach szkół – osoby będące absolwentami studiów wyższych studiów magisterskich.
Dla kogo?
Studia skierowane są do kandydatów nieposiadających przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i dydaktycznego, równocześnie będących absolwentami studiów magisterskich na kierunku, którego program studiów określał efekty uczenia się obejmujące wiedzę i umiejętności odpowiadające wszystkim wymaganiom podstawy programowej przedmiotu nauczania lub treściom prowadzonych zajęć.
Warunki przyjęcia na studia
W procesie rekrutacji kandydaci składają:
- dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia wyższego magisterskiego,
- oświadczenie kandydata na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela.
Praktyczny charakter studiów
- W trakcie studiów i praktyk pedagogicznych uczestnik nabędzie wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do pracy dydaktycznej i wychowawczo-opiekuńczej.
- Studia prowadzone są w sposób atrakcyjny z wykorzystaniem metod aktywizujących.
Bezpłatne szkolenia
Uczestnikom naszych studiów podyplomowych dajemy możliwość uzyskania dodatkowych umiejętności przez uczestnictwo w bezpłatnych szkoleniach z różnych obszarów, np. psychologii, biznesu, marketingu i nowych technologii.
Szkolenia realizowane są w II semestrze. Szczegółowe informacje przekazywane są przez koordynatora kierunku.
Program studiów
Program studiów podyplomowych na kierunku przygotowanie pedagogiczne – dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.