To Ty decydujesz!

Stoisz przed wyborem kierunku studiów na WSB Merito? Zastanawiasz się, czy studiować w tygodniu, w trybie weekendowym, hybrydowo, a może online?

Nie wiesz, czy uda Ci się pogodzić pracę i życie prywatne ze studiowaniem? Dowiedz się więcej o dostępnych formach i sposobach realizacji studiów!

student przy laptopie

Możesz studiować w jednej z dostępnych form:

  • Stacjonarnie
  • Niestacjonarnie
Studia stacjonarne

 

Na studiach dziennych zajęcia odbywają się w dni robocze. W tygodniu spędzasz więc czas na uczelni, dzięki czemu łatwiej nawiązujesz trwałe relacje z innymi studiującymi oraz możesz zaangażować się w życie uczelni.

  • Studia stacjonarne realizujesz od poniedziałku do piątku, a zajęcia odbywają się średnio 3-4 razy w tygodniu.
  • Z osobami ze studiów spędzasz więcej czasu, wspólnie realizujecie zadania i projekty, a pomiędzy zajęciami możecie przesiadywać w uczelnianych strefach studenta.
  • Nadal możesz godzić naukę z pracą. Plany zajęć na WSB Merito są dobrze przemyślane, dopasowane do potrzeb studenta i pozwalają na godzenie studiowania z życiem prywatnym.
  • Zajęcia realizujesz w sposób hybrydowy: wykłady online, ćwiczenia w salach wykładowych. W czasie jednego dnia odbywają się tylko zajęcia online albo tylko zajęcia na uczelni.
grafika
Jakie są największe zalety studiowania w tej formie?

 

  • Sprzyjają nawiązywaniu długoterminowych relacji i przyjaźni.

Studia stacjonarne bez wątpienia sprzyjają nie tylko poznawaniu nowych osób, ale także nawiązywaniu długotrwałych znajomości. Wiele osób właśnie na studiach dziennych zawiera nowe przyjaźnie, niektórzy z kolei poznają na uczelni miłość swojego życia.

  • Rozbudowana oferta zajęć dodatkowych.

Studenci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych – ich oferta jest na tyle rozbudowana, że każdy bez problemu znajdzie zajęcia z tematyki, która go interesuje. Dzięki temu studenci zyskują możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań niekoniecznie związanych z kierunkiem, na którym się uczą. Najczęściej uczestniczą w kołach naukowych, które pozwalają im na realizację własnych projektów i zdobycie dodatkowej wiedzy.  

  • Imprezy i życie studenckie po zajęciach na uczelni.

Studia stacjonarne nieodłącznie kojarzą się również z częstymi imprezami i tzw. życiem studenckim – czyli spotkaniami i pozostałymi aktywnościami w gronie innych studentów. Wiele imprez i wyjść jest organizowanych spontanicznie, np. zaraz po zakończeniu zajęć w danym dniu.

multimedia
Studia niestacjonarne

 

Co do zasady zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się średnio co dwa tygodnie (na tzw. zjazdach). Na początku roku akademickiego otrzymasz harmonogram zjazdów, dzięki czemu o tym, kiedy dokładnie odbywają się zajęcia, dowiesz się znacznie wcześniej.   

  • Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w formie weekendowych zjazdów.  
  • Zajęcia realizujesz w sposób hybrydowy: część zajęć zrealizujesz on-line, a część w salach wykładowych. W czasie jednego dnia odbywają się tylko zajęcia online albo tylko zajęcia na uczelni.  
  • Na uczelni jesteś tylko w weekendy. Dzięki temu Twój harmonogram tygodnia nie jest przeciążony.  
  • Zawsze podczas trzech ostatnich semestrów studiów realizujesz seminaria dyplomowe, których formę i termin realizacji promotor ustali po pierwszym spotkaniu z grupą.
multimedia
Co przemawia za studiami niestacjonarnymi i jakie są najważniejsze korzyści płynące z nauki w tej formie?

 

  • Podają wiedzę w wysoce kalorycznej i skompresowanej formie.

Na studiach niestacjonarnych zajęcia odbywają się na ogół jedynie przez dwa dni w tygodniu, ale nie zmienia to faktu, że wykładowcy poruszają na nich najważniejsze – z punktu widzenia studenta – zagadnienia. Dzięki temu, mimo że zajęcia odbywają się rzadziej niż na studiach stacjonarnych, to studenci i tak są w stanie nauczyć się na nich tego, co naprawdę istotne. 

  • Pozwalają omawiać zagadnienia na podstawie doświadczeń.

Dzięki temu, że na studia niestacjonarne zapisują się także osoby, które ukończyły szkołę średnią kilka lub nawet kilkanaście lat wcześniej i pracują zawodowo, wykładowcy często odwołują się na zajęciach wprost do doświadczeń (z pracy). Taka forma nauki ma ogromne zalety, ponieważ studenci – mając już pewną wiedzę na dany temat – są w stanie szybciej ją uzupełnić oraz zrozumieć zagadnienia, które dla osób bez doświadczenia zawodowego wydają się bardziej abstrakcyjne. 

  • Pozwalają efektywnie dzielić pracę i studia.

Studia niestacjonarne to także szansa na zachowanie równowagi między pracą i studiami przy ich równoczesnym rozdzieleniu. Student nie musi na przykład zastanawiać się, czy tuż po zajęciach zdąży dotrzeć do pracy – większość osób pracuje w tygodniu, dzięki czemu nauka w weekendy nie stanowi żadnego problemu, podobnie jak grafik zajęć na uczelni. 

Czym się różnią studia stacjonarne od niestacjonarnych?

 

Osoby, które chcą zapisać się na studia, ale jeszcze nie zdecydowały o preferowanym trybie nauki, mogą zastanawiać się, czym się różnią studia niestacjonarne od stacjonarnych. Największa różnica dotyczy liczby zajęć i tego kiedy się odbywają. Warto jednak podkreślić, że zajęcia na studiach niestacjonarnych mają bardziej skondensowaną formę, a program studiów jest taki sam. 

Zmiana formy studiów

 

Studenci mają możliwość przejść na inną formę studiowania – ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne i odwrotnie. W takiej sytuacji może być konieczne uzupełnienie różnic programowych. Dokładne informacje jako student uzyskasz w dziekanacie. Tam uzyskasz wszystkie informacje na temat warunków koniecznych do spełnienia.

Studia hybrydowe

  • Studia realizujesz zdalnie (uczestnicząc w zajęciach online na platformie MS Teams oraz przyswajając wiedzę samodzielnie, przy pomocy materiałów zamieszczonych na platformie Moodle) lub w salach wykładowych. W czasie jednego dnia odbywają się tylko zajęcia online albo tylko zajęcia na uczelni.
  • Wybierasz najbardziej elastyczną formę studiów na WSB Merito. Dzięki zajęciom online prowadzonym na żywo, oszczędzasz czas i wygodnie studiujesz z domu. Jednocześnie podczas zajęć na uczelni masz kontakt z wykładowcami i pozostałymi uczestnikami z grupy.
grafika i multimedia2

Studia online

Studia online asynchroniczne

 

  • Studiujesz z dowolnego miejsca na świecie, w wybranym przez siebie czasie (asynchronicznie), wystarczy tylko połączenie internetowe. 
  • Nową wiedzę i umiejętności zdobywasz, dzięki materiałom zamieszczanym na platformie Moodle, która zapewnia dostęp 24 h, 7 dni w tygodniu do wykładów, materiałów edukacyjnych i ćwiczeń opracowanych przez zespół wykładowców – praktyków. 
  • Sam decydujesz kiedy i gdzie się uczysz!
studentka przy laptopie