Zapraszamy serdecznie do lektury poradnika "Sojusznictwo. Sztuka wspierania" autorstwa Agnieszki Halikowskiej.
E-book jest dostępny bezpłatnie i jest uzupełnieniem konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Inżynierii pod tytułem Engineering Together, która odbyła się 14 czerwca 2024 r. na naszym uniwersytecie. Konferencja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu partnerów i w wyniku współpracy międzysektorowej. Projekt powstał za sprawą Fundacji Ponad Schematami, Incora oraz Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Agnieszka Halikowska, autorka e-booka, jest naszą wykładowczynią na studiach podyplomowych Zarządzanie różnorodnością. Diversity & Inclusion, prezeską Fundacji "Ponad Schematami", certyfikowaną konsultantką w zakresie Diversity, Equality, Inclusion, a także autorka e-booka "Język neuroinkluzyny. Czy w ogóle istnieje?" oraz Indeksu Rozwoju Neuroinkluzywności.
O czym jest książka i komu ją polecamy
Przytaczamy poniżej słowa wstępu do "Sojusznictwo. Sztuka wspierania" od samej autorki, Agnieszki Halikowskiej.
Celem tego e-booka jest dostarczenie kompleksowej wiedzy osobom, które chcą stać się efektywnymi sojusznikami/sojuszniczkami grup marginalizowanych.
Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerką w firmie technologicznej, nauczycielem nauk ścisłych, czy po prostu osobą zainteresowaną tworzeniem bardziej sprawiedliwego świata, znajdziesz tu praktyczne wskazówki i inspiracje do działania.
W kolejnych rozdziałach e-booka zagłębimy się w istotę sojusznictwa, poznamy specyficzne wyzwania stojące przed grupami marginalizowanymi, a zwłaszcza przed kobietami w sektorze STEM (z ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics). Przedstawimy konkretne strategie i działania, które możesz podjąć, aby skutecznie wspierać i wzmacniać pozycję tych grup. Omówimy również, jak radzić sobie z trudnościami, które mogą pojawić się po drodze.
Pamiętaj, że bycie osobą sojuszniczą to proces ciągłego uczenia się i rozwoju. Nikt nie staje się doskonałym sojusznikiem / doskonałą sojuszniczką z dnia na dzień. Wymaga to samoświadomości, empatii, gotowości do słuchania i regularnego działania. Mamy nadzieję, że ten e-book będzie dla Ciebie nie tylko źródłem wiedzy, lecz także inspiracją.
Nawet najmniejsze działanie sojusznicze może mieć ogromny wpływ na życie innych ludzi i przyszłość naszego społeczeństwa.
Nasz głos w sprawie sojusznictwa
W książce z ramienia Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu wypowiada się dr Katarzyna Kulig-Moskwa, nasza wykładowczyni, pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju, której komentarz zamieszczony jest na str. 32 e-booka.
Sojusznictwo to rzadko używane słowo, a tymczasem to bardzo ważna i potrzebna sprawa. Mamy przywileje, z których możemy korzystać, aby przyczyniać się do większej równości i przeciwdziałać niesprawiedliwości. Sojusznictwo to nie tylko wielkie zobowiązania, ale także codzienność — małe gesty i myślenie w sposób inkluzywny. Polecam publikację Agnieszki Halikowskiej, w której i ja miałam swój głos reprezentujący naszą uczelnię w tej sprawie - rekomenduje dr Katarzyna Kulig-Moskwa, pełnomocniczka rektora ds. zrównoważonego rozwoju.