W ramach współpracy naszej uczelni z Okręgową Izbą Radców Prawnych we Wrocławiu ruszył cykl warsztatów organizowanych przez Koło Naukowe Prawa. Warsztaty poświęcone są pisaniu pism procesowych pod kątem różnych branż. Odbywać się będą regularnie, do końca roku akademickiego 2024/2025.

 

 Zaplanowana tematyka - sprawy z zakresu:

  • prawa podatkowego,
  • prawa beauty i medycznego,
  • prawa e-biznesu,
  • prawa nowych technologii i AI,
  • zamówień publicznych,
  • prawa pracy,
  • prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego,
  • Legal Design,
  • egzekucja (wniosek egzekucyjny),
  • mobbing i dyskryminacja.

 

  Warsztaty poprowadzą eksperci zrzeszeniu w Okręgowej Izbie Radców Prawnych, z którą nasza uczelnia współpracuje w ramach rozwijania kierunku studiów prawo oraz kierunku prawo w biznesie. Organizatorem cyklu jest Koło Naukowe Prawa zrzeszające studentów i wykładowców kierunków prawniczych, działające pod skrzydłami dr Joanny Filaber.


Terminy i uczestnictwo

Informacje o nadchodzących terminach warsztatów będą pojawiać się na stronie www uczelni oraz na profilu koła na Facebooku. Do udziału zaproszeni są wszyscy studenci Uniwersytetu WSB Merito zainteresowani tematyką warsztatów.

 


Relacja z pierwszego spotkania


Pierwsze warsztaty odbyły się 5 grudnia 2024 r. i zostały podzielone na dwa bloki stacjonarne oraz jeden zrealizowany w formie online.

 

Przygotowanie pozwu w sprawach gospodarczych

Pierwszy blok został przeprowadzony w formie stacjonarnej, przez aplikanta radcowskiego Marka Mikołajczyka, który jest absolwentem kierunku prawo na naszej uczelni i specjalizuje się w obsłudze prawnej firm. Jego zainteresowania obejmują prawo cywilne i handlowe. Łączy pracę zawodową z działalnością naukową i dydaktyczną jako wykładowca Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu oraz autor publikacji o mediacjach gospodarczych.


Warsztaty prowadzone przez apl. radc. Marka Mikołajczyka koncentrowały się na praktycznym przygotowaniu pozwu w sprawach gospodarczych. Uczestnicy poznali ogólne wymogi formalne pism procesowych oraz elementy konstrukcyjne pozwu, takie jak wartość przedmiotu sporu, która odgrywa kluczową rolę w procesie. Omówiono również przyczyny odrzucenia pozwu i jego konsekwencje. W ramach warsztatów uczestnicy nauczyli się określania właściwości sądu, wysokości opłat sądowych oraz sporządzania profesjonalnych pozwów na podstawie konkretnych stanów faktycznych.

 

Od lewej: dr Joanna Filaber, apl. radc. Marek Mikołajczyk, apl. radc. Joanna Osowska.

 

Sztuka pisania apelacji w prawie cywilnym

Drugi, stacjonarny blok, który został przeprowadzony 5 grudnia, podczas warsztatów z pisania pism procesowych, skupiał się na sztuce pisania apelacji w prawie cywilnym. Przeprowadziła go aplikantka radcowska Joanna Osowska, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, która w czerwcu 2023 roku obroniła pracę magisterską pt. „Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika”. Podczas studiów aktywnie działała na rzecz uczelni, m.in. reprezentując ją na Central and Eastern Moot Court Competition w Budapeszcie i zasiadając w Radzie Wydziału. Doświadczenie zawodowe zdobywała w kancelariach i administracji samorządowej. Obecnie pracuje we wrocławskiej kancelarii, specjalizując się w prawie pracy.

Warsztaty miały na celu praktyczne zapoznanie uczestników z zasadami sporządzania apelacji cywilnej. Uczestnicy zdobyli wiedzę o wymogach formalnych apelacji, sposobach formułowania zarzutów i wniosków oraz o błędach, które mogą prowadzić do jej odrzucenia. Na podstawie konkretnych przykładów analizowali stany faktyczne i uczyli się konstruować profesjonalne pisma apelacyjne.

 

Pisanie pism procesowych

Ostatni blok warsztatów z pisania pism procesowych, przeprowadzony został w formie online, przez radcę prawnego dr Natalię Piotrowską, zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu oraz przewodniczącą Okręgowej Komisji Wyborczej OIRP (2024-2028). Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu oraz na innych wrocławskich uczelniach - prowadzi zajęcia w języku polskim a także angielskim. Autorka licznych publikacji naukowych. Od 2006 roku prowadzi własną praktykę prawną, specjalizując się w prawie cywilnym, gospodarczym, medycznym i unijnym. W przeszłości radca prawny w KGHM Metraco S.A. Obecnie współpracuje z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym.

Warsztaty skupiły się na praktycznym podejściu do sporządzania i analizy pism procesowych zgodnie z wymogami Kodeksu postępowania cywilnego. Uczestnicy poznali zasady czytania i interpretacji pism procesowych, w tym pouczeń zawartych w dokumentach sądowych. Omówiono metodykę przygotowania pism sądowych przez zawodowych pełnomocników, obejmującą zarówno treść, jak i kompletowanie załączników. Szczególną uwagę poświęcono wymogom formalnym pozwów, apelacji oraz innych pism procesowych, aby umożliwić uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności ich samodzielnego sporządzania. Warsztaty łączyły teorię z praktycznymi przykładami, co pozwoliło na lepsze zrozumienie i zastosowanie omawianych zagadnień.

 

 Zainteresowały Cię studia o tej tematyce? Zapraszamy!

Czytaj więcej