W sobotę 26 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Lean Management w sali 309 budynku G Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Był to wyjątkowy dzień, podczas którego spotkali się studenci, wykładowcy, władze uczelni oraz przedstawiciele środowiska biznesowego, z których udziałem powstało i jest rozwijane Centrum.
Gra w Fabrykę skomplikowanych urządzeń
Dzień rozpoczął się grą symulacyjną „Fabryka skomplikowanych urządzeń” poprowadzoną przez Łukasza Serafinowskiego, project managera w LeanQ Team i wykładowcę studiów podyplomowych Akademia Lean Expert. Przez kilka godzin uczestnicy studiów podyplomowych Akademia Lean Expert, na co dzień specjaliści i liderzy, którzy na studiach podnoszą swoje kompetencje w zakresie zarządzania, wspólnie z partnerami biznesowymi WSB - Thomasem K. Kaiserem z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz Danielem Kowalskim z 5sAUTOMATE - rozgrywali partię gry uczącej narzędzi z zakresu Lean Management. Dzięki symulacji przedsiębiorstwa produkcyjnego gracze mogli przetestować mechanizmy wdrażania narzędzi Lean oraz obserwować przyczyny i korzyści z ich wprowadzania. Gra symulacyjna jest elementem programu kształcenia na studiach podyplomowych Akademia Lean Expert, jednak możliwość rozgrywki wraz z przedstawicielami firm, w tym z branży produkcyjnej, stanowiła prawdziwe wyzwanie i atrakcję dla naszych studentów.
Łukasz Serafinowski prowadzi grę symulacyjną.
Nauczanie Lean Management i case study wdrożeń w firmach
W drugiej części dnia odbyła się konferencja połączona z networkingiem. Gośćmi i prelegentami byli przedstawiciele firm dostarczających rozwiązania dla biznesu z zakresu Lean Management oraz firmy, które w swojej działalności z takich rozwiązań korzystają. Na audytorium nie zabrakło również adeptów Lean – studentów kierunku inżynieria zarządzania, uczestników studiów podyplomowych Akademia Lean Expert, działaczy z Koła Naukowego Inżynier 4.0, a także wykładowców związanych z inżynieryjnymi kierunkami studiów i władz uczelni. W przerwach między prelekcjami uczestnicy mogli przetestować aplikację VR do nauki Lean Management, zaprogramować robota współpracującego Han's Robot na stanowisku warsztatowym oraz zapoznać się z bogatym wyposażeniem Centrum.
- Jestem dumna z tego miejsca i spotkania, którym oficjalnie zainaugurowaliśmy działalność Centrum pod nowym adresem. Pierwotnie Centrum zostało otwarte w budynku A w 2021 r., jednak już po roku działalności stało się oczywiste, że potencjał tego miejsca wymaga większej przestrzeni i doposażenia. Dzięki otwartości władz uczelni na rozwinięcie tego przedsięwzięcia, współpracy z wykładowcami kierunków inżynierskich oraz naszymi nieocenionymi partnerami biznesowymi, udało się to zrobić w wakacje i już w pierwszych dniach nowego roku akademickiego pełną parą ruszyły tu zajęcia. Obecnie Centrum zajmuje powierzchnię blisko 200 m2. Wierzę w to, że umiejętności i sposób myślenia w duchu Lean Management, jaki tu popularyzujemy, stanowi odpowiedź na wiele wyzwań, z jakimi mierzą się firmy produkcyjne i usługowe. Nasi studenci będą do nich przygotowani, ale na pewno skorzystają z nich też w życiu osobistym, bo Lean sprawdza w wielu obszarach działania – wyjaśnia dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin, wykładowczyni kierunku inżyniera zarządzani, twórczyni i Dyrektor Centrum Lean Management.
Dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin dyrektor Centrum Lean Management wraz z Władzami uczelni i partnerami biznesowymi otwiera wydarzenie.
Prelekcje
Możliwości w Centrum Lean Management
Kamila Gościniak-Wronkowska, meneger działu standaryzacji w branży automotive, certyfikowany Lean Six Sigma Green Belt, wykładowca WSB i trener w Centrum opowiedziała o możliwościach, jakie stwarza Centrum w zakresie praktycznej nauki rozwiązań Lean Management. Obecnie studenci uczą się tu metod takich jak mapowanie strumienia wartości, 5S, TWI, TPM, raportu A3, oraz grają w gry symulacyjne m.in.: Bateriada, Fabryka skomplikowanych urządzeń, Koparka, Koromo. W celu krzewienia kultury Lean na bezpłatne zajęcia zapraszani są również uczniowie klas maturalnych z dolnośląskich szkół średnich, tylko w tym semestrze od października do końca listopada w takich zajęciach uczestniczyło już ponad 150 uczniów.
Kamila Gościniak-Wronkowska prezentuje możliwości dydaktyczne CLM.
Symulacja 5S w Centrum Lean Management
O tym, w jaki sposób uczymy metody 5S na przykładzie case study opowiedział Krzysztof Krott, Changes Agent EMS w firmie Electrolux oraz student III roku kierunku inżynieria zarządzania. Metoda 5S pomaga utrzymać ład i wysoką efektywność na stanowisku pracy, skupia się na pięciu obszarach - selekcji (sortowaniu), systematyce, sprzątaniu, standaryzacji i samodoskonaleniu (samodyscyplinie). Przygotowanie jej wdrożenia w firmie wymaga zaangażowania kierownictwa i pracowników oraz reorganizacji stanowisk pracy a także zmiany dotychczasowych nawyków, przynosi jednak efekty w postaci usprawnienia wykonywanych zadań. W trakcie zajęć w Centrum studenci uczeni są za pomocą symulowanych stanowisk pracy i narzędzi Lean, jak przygotować projekt wdrożenia i je przeprowadzić.
Krzysztof Krott omawia symulacje 5S, jakie prowadzone są w CLM.
Przemysł 4.0 kontra Lean. Zgodność czy konflikt?
Thomas K. Kaiser, PT/M Senior Manager, Member of Management Board Mercedes-Benz Manufacturing Poland opowiedział o tym, jak w Mercedesie stosowane jest Lean Management, prezentując Mercedes Benz Production System i podnosząc temat Przemysłu 4.0. w branży automotive na przykładzie fabryki w Jaworze.
Thomas K. Kaiser przedstawia zastosowania rozwiązań Lean w fabryce Mercedesa.
Automatyzacja a podejście Lean – synergia czy konflikt?
Krystian Żurek, dyrektor zarządzający VELUX NM Polska zaprezentował wdrożenie Lean w polskiej firmie z duńskimi korzeniami, które objęło budowanie kultury Lean oraz automatyzację procesów, pokazując efekty, jakie przynosi synergia tych podejść do zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym.
Krystian Żurek opowiada o wdrożeniu Lean Management w fabryce Velux NM w Namysłowie.
Lean Management w Virtual Reality
Czy można uczyć się rozwiązań Lean z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości? Można, i w ten sposób również kształcimy w Centrum. O aplikacjach VR i AR oraz zastosowaniu wizualizacji w przemyśle opowiedział Mateusz Tokarski viceprezes Giant Lazer. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli możliwość przetestowania tych rozwiązań. Podczas swojego wystąpienia Pan Mateusz zaprezentował aplikacje do prototypowania magazynu logistycznego, optymalizacji procesu produkcyjnego pod ochronę środowiska oraz aplikację Lean, która uczy m.in.: porządkowania stanowiska pracy, konserwacji maszyn, odłączania i zabezpieczania energii zasilającej podczas prac remontowych i konserwacyjnych oraz zasad bezpieczeństwa. Z wykorzystaniem tych aplikacji uczymy studentów w Centrum.
Mateusz Tokarski prezentuje rozwiązania VR i AR uczące narzędzi Lean.
Transformacja lean – zakład Atlas w Zgierzu – case study
Sebastian Matyniak prezes zarządu Brainstorm Group opowiedział o transformacji Lean, jakiej dokonała firma Atlas w zakładzie produkcyjnym. Dzięki zastosowaniu narzędzi, których wdrożenie zostało szczegółowo przedstawione uczestnikom spotkania, oraz dzięki przyjęciu kultury organizacyjnej w duchu Lean, zakład w tym roku osiągnął swój rekord miesięcznej produkcji.
Sebastian Matyniak omawia cese study wrożenia rozwiązań Lean w zakładzie firmy Atlas.
Digitalizacja procesu przepływu sugestii pracowniczej jako uzupełnienie Lean. Stymulant do poprawy efektywności i zaangażowania
Krzysztof Krott, Changes Agent EMS w firmie Electrolux opowiedział o działającym od wielu lat w firmie Electrolux programie sugestii pracowniczych „Suggest & Win”, który angażuje pracowników w nieustanny proces doskonalenia firmy i samych siebie. Słuchacze dowiedzieli się z wystąpienia, jak program działał przed pandemią covid-19 i jaki wpływ miała na niego pandemia, a także w jaki sposób przywrócono zaangażowanie pracowników do zgłaszania sugestii. Przykład programu Electrolux pokazuje, że dzięki obserwacjom i optymalizacjom zgłaszanym przez pracowników firma jest w stanie eliminować tzw. wąskie gardła w procesach, a sami pracownicy dzięki swojemu zaangażowaniu nie tylko podnoszą wiedzę i kompetencje, ale są też doceniani przez pracodawcę.
Krzysztof Krott przedstawia program sugestii pracowniczych „Suggest & Win” w Electrolux jako uzupełnienie narzędzi Lean.
Lean Robotics - case study - czy wdrożenie robota w 3 dni jest możliwe?
Daniel Kowalski prezes 5SAutomotive zaprezentował technologie utrzymane w duchu Lean Management, które szybko można wdrożyć w procesach produkcyjnych i intralogistycznych. Przedstawiona została metodologia Lean Robotics, która stawia na prostotę, modułowość, łatwość wprowadzania zmian oraz przyjazne wdrożenie i użytkowanie. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się na żywo, jak wygląda i pracuje robot Han’s Robot, który stosowany jest w zakładach produkcyjnych, a także podjąć próbę zaprogramowania go i sprawdzenia, jak porusza się i reaguje robot współpracujący na stanowisku pracy.
Daniel Kowalski prezentuje robota Han's Robot, rozwiązania technologicznego z zakresu Lean Robotics.
Na zakończenie całego dnia poświęconego Lean Management wręczone zostały podziękowania i statuetki dla osób zaangażowanych w działalność Centrum Lean Management.
Dziękujemy wszystkim naszym gościom za udział w wydarzeniu, aktywne dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz niezmiernie interesujące dyskusje, a studentom i uczestnikom studiów podyplomowych za ciekawość i otwartość na specjalistyczną wiedzę płynącą wprost od praktyków!
Wydarzenie zostało przygotowane przez zespół związany z Centrum Lean Management w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu w składzie:
- Organizacja i koordynacja wydarzenia: dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin, Kamila Gościniak-Wronkowska
- Koło naukowe Inżynier 4.0: Anna Kalemba, Monika Barci, Patryk Hyra, Sebastian Kąkol, Oskar Klaczyński, Grzegorz Woźny
- Wsparcie organizacyjne i techniczne: Paweł Deka, Wojciech Nadolski
Chcesz wiedzieć więcej o Centrum? Zajrzyj na stronę CLM, poznaj wyposażenie i dowiedz się, czego uczą się tu nasi studenci. Zapraszamy też firmy zainteresowane współpracą.