Nasz wykładowca kierunku studiów logistyka dr inż. Jerzy Dudek uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli branży TSL reprezentując Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu. Przedstawiamy relację z tego wydarzenia oraz idei dla której się odbyło.
W dniu 5 września 2023 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli firm logistycznych z Drezna, którzy przybyli do Wrocławia na zaproszenie Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych Dolny Śląsk. Spotkanie odbyło się w siedzibie i pod patronatem Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Głównym celem była prezentacja projektu VerMol opracowanego przez spółkę LISt GmbH, która działa na zlecenie rządu Związku Krajowego Saksonii. Celem projektu jest opracowanie koncepcji współpracy w zakresie mobilności i logistyki na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym pomiędzy partnerami z branży TSL. Poziom regionalny to w szczególności obszar Łużyc, które do 2035 r. wygaszą działalność w odkrywkowych kopalniach węgla brunatnego. Środki finansowe państwa i regionu przewidują rozbudowę infrastruktury umożliwiającej przeniesienie ładunków transportowanych drogą na kolej.
Wymaga to zaprojektowania nowych punktów przeładunkowych oraz nowej infrastruktury kolejowej. Na poziomie państwa dotyczy to współpracy firm w poszczególnych landach, a współpraca międzynarodowa dotyczy Polski, w szczególności Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Zasadniczym celem jest ograniczenie przewozów drogowych na długich trasach, dzięki czemu nastąpi odkorkowanie autostrad i dróg, zmniejszenie emisji spalin, w szczególności ograniczenie wydzielania CO¬2 do atmosfery, zmniejszenie ilości wypadków drogowych i zwiększenie przepustowości na drogach.
Takie ambitne cele mogą być zrealizowane tylko w ramach szeroko rozumianej współpracy pomiędzy producentami towarów, przewoźnikami drogowymi i kolejowymi, z uwzględnieniem transportu śródlądowego w przypadku określonych grup towarowych. Stąd wynika konieczność propagowania rozwiązań przedstawionych w projekcie zarówno na poziomie regionalnym jak i krajowym. Wykonawcy projektu planują spotkanie, na którym przedstawią wstępne wyniki studiów i kierunki działań na najbliższe lata. Perspektywa to rok 2035. Dokładna data spotkania zostanie przekazana w terminie późniejszym.
dr inż. Jerzy Dudek - prowadzi zajęcia z organizacji i funkcjonowania centrów logistycznych oraz zarządzania łańcuchem dostaw. Wykłada na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Aktywnie reprezentuje uczelnię na arenie międzynarodowej współpracując z zagranicznymi uczelniami, środowiskiem biznesowym i instytucjami partnerskimi Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. Ukończył studia wyższe na wydziale Górniczym Politechniki Wrocławskiej, gdzie następnie pracował w Instytucie Geotechniki a w 1972 r. wyjechał na stypendium rządu francuskiego do Ecole des Mines de Nancy (Akademia Górnicza w Nancy), gdzie przygotował pracę doktorską. Związany z górnictwem przebywał na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, by wreszcie zostać wykładowcą ENIG (Ecole d’Ingenieurs de Gabes) w Tunezji. Następnie przeniósł się do Madrytu, później do Bilbao w Kraju Basków, pracując w prywatnych przedsiębiorstwach i dzieląc się wiedzą praktyczną ze studentami Akademii Górniczej w Madrycie i w Owiedo. W 1998 roku podjął wyzwanie tworzenia nowej firmy konsultingowo-szkoleniowej działającej w dziedzinie logistyki. W latach 2001 -2009 był wykładowcą i prorektorem ds. Ogólnych i Kontaktów z Zagranicą w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. W latach 2009-2010, jako visiting-profesor prowadził Międzynarodową Katedrę Logistyki w ICN NANCY METZ Business School, jednej z najstarszych uczelni biznesowych we Francji. Był także profesorem wizytującym w Ecole des Mines de Nancy, gdzie prowadził zajęcia z zakresu europejskiej polityki transportowej.