Ryszard Sowiński
dr hab. Ryszard Sowiński, profesor UWSB Merito

Prof. UWSB Merito, specjalista w obszarze zarządzania kancelariami prawnymi. Współpracuje z właścicielami i partnerami przy diagnozowaniu organizacji, tworzeniu i wdrażaniu strategii rozwoju. Zawodowy członek rad nadzorczych oraz komitetów strategicznych/sterujących kancelarii. 

Publikuje, bada rynek usług prawniczych, popularyzuje w środowisku prawników wiedzę o zarządzaniu. Prowadzi coaching oraz szkolenia z umiejętności menedżerskich, komunikacyjnych, sprzedażowych i obsługowych w kancelariach, na studiach podyplomowych i we współpracy z samorządem zawodowym (m.in. LegalMBA PSPP, WSB, UEP, KIRP, OIRP, KIDP, ORA) 

Z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował w wieloosobowych kancelariach. Doświadczenia doradcze zdobywał w firmach konsultingowych. Ukończył studia podyplomowe „Psychologia w zarządzaniu” oraz „Coaching menedżerski” na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, a także liczne szkolenia np. w obszarze sprzedaży usług profesjonalnych. Jest certyfikowanym praktykiem badania osobowości. 

Mentor, członek jury oraz kapituł w obszarze innowacyjności oraz LegalTech (m.in. Global Legal Hackathon). 

Współautor pierwszego w Polsce raportu o oprogramowaniu do zarządzania kancelariami oraz autor poradnika na temat strategii rozwoju kancelarii prawnych– przygotowanych przy współpracy z KIRP. 

Prowadzi pierwszego w Polsce bloga o zarządzaniu kancelariami nowoczesnakancelaria.pl 

dr Justyna Matusiak

Menedżer kierunku prawo i prawo w biznesie 

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora nauk prawnych w zakresie prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoich zainteresowaniach badawczych i praktycznych zajmuje się zagadnieniami publicznoprawnej regulacji administracji elektronicznej. Stypendystka Instytutu Szwedzkiego na Uniwersytecie Sztokholmskim (Swedish Law and Informatics Research Institute). Autorka publikacji z zakresu prawa i postępowania administracyjnego. Radca prawny. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, postępowania przed sądami administracyjnymi, prawa gospodarczego oraz legislacji administracyjnej. W czasie wolnym czyta książki Henninga Mankella, Yrsy Sigurdardottir, Karin Fossum i Monsa Kallentofta.

Jacek Połczyński
dr Jacek Połczyński

Z Uniwersytetem WSB Merito związany jestem od jej początków, ponieważ pracuję tu jako pracownik etatowy od, bez mała, dwóch dekad. Zawdzięczam to ludziom, którzy stworzyli i rozwijali tę Szkołę i którzy sprawili, że przez lata było to miejsce przyjazne dla wykładowców i studentów. Obecnie, pełniąc funkcję prodziekana, codziennie staram się, aby tak było nadal. Studia wyższe ukończyłem w 1994 roku na Wydziale Ekonomi Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Na ostatnim roku studiów byłem uczestnikiem rocznego Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego, które, mam nadzieję, przygotowywało mnie do pracy dydaktycznej m.in. w szkolnictwie wyższym. Już w trakcie studiów, jako stażysta, związałem swe losy z Katedrą Finansów Publicznych na mojej Alma Mater. W latach 1994 - 2004 byłem zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Ekonomicznej i jednocześnie asystenta w Wyższej Szkole Bankowej. W tym okresie współpracowałem również ze Studium Finansów prowadzonym przez Towarzystwo Edukacji Bankowej, założyciela Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu oraz z wieloma innymi szkołami wyższymi w Poznaniu i w innych ośrodkach akademickich. Czas ten ukształtował mnie jako dydaktyka. Byłem jednym z pierwszych wykładowców, którzy w procesie edukacyjnym wykorzystywali e-learning. Moja fascynacja tą formą nauczania trwa do dziś.
W 2004 roku obroniłem pracę doktorską na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Tematyka pracy związana była z ryczałtami podatkowymi. Podatki, system podatkowy i polityka fiskalna pozostają nadal w centrum moich naukowych zainteresowań. W latach 2004 – 2013 byłem zatrudniony na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, z którym ostatecznie rozstałem się w lipcu 2013 roku. Od października 2013 roku pełnię funkcję Prodziekana ds. Jakości Kształcenia na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. W ten sposób WSB stała się przedmiotem mojej codziennej i szczególnej troski, a nie tylko miejscem pracy.
Mam żonę i dwójkę dorastających dzieci. Poza pracą, jeśli czas pozwala, oddaję się swoim pasjom, których mam, jak sądzę, zbyt wiele.  Z wiekiem pasje te ewoluują i zmieniają intensywność. Są nimi: fotografia, bieganie, shotokan, kobudo, tai chi yang, literatura i poezja (T.S. Elliot), muzyka (Slayer, Iron Maiden, Black Sabbath), militaria i historia II wojny.

dr Bartosz Pawelczyk

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek prawo, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2014 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Prawa Konstytucyjnego (rozprawa doktorska na temat konstytucyjnego modelu systemu opieki zdrowotnej w Polsce, pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. Zdzisława Kędzi). Od 2011 roku jest radcą prawnym zrzeszonym w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Wspólnik Kancelarii Radców Prawnych Pawelczyk Kozik. Odbył staż w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie. Uczestniczył w pobycie badawczym w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawoznawstwa, prawa medycznego, orzecznictwa lekarskiego i prawa gospodarczego. Występował na wielu konferencjach naukowych. Jest autorem publikacji naukowych.
 

dr Marta Karpińska

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obroniła pracę doktorską pt. „Pozycja prawna multiagenta ubezpieczeniowego” w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego. Wykładowca akademicki z bogatym doświadczeniem dydaktycznym, prowadzi zajęcia z szeroko pojętego prawa cywilnego i ubezpieczeń gospodarczych. Posiada doświadczenie zawodowe m.in. w kancelariach prawnych oraz instytucji nadzoru finansowego. Autorka kilku publikacji naukowych z zakresu ubezpieczeń gospodarczych i prawa cywilnego, organizatorka i prelegentka kilkunastu konferencji naukowych i szkoleń, zastępca redaktora naczelnego czasopisma Zeszyt Studencki Kół Naukowych WPiA UAM. W przeszłości zaangażowana w działalność społeczną, pełniła m.in. funkcję Przewodniczącej Zespołu Prawnego Rzecznika Praw Doktoranta przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów w Warszawie. Specjalizuje się w dystrybucji ubezpieczeń, prawie ubezpieczeń gospodarczych oraz prawie cywilnym.

dr Magdalena Błaszyk

Absolwentka dwóch kierunków prowadzonych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Prawa i Psychologii. Adwokat, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała broniąc rozprawę doktorską poświęconą udziałowi małoletniego w procesie karnym. Autorka publikacji naukowych i dydaktycznych, brała udział w licznych konferencjach naukowych, jest stałym recenzentem czasopisma „Medyczna Wokanda”. Współautorka badań aktowych prowadzonych na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie praktyki przesłuchiwania małoletnich.  Prowadzi własną kancelarię adwokacką, w praktyce zawodowej zajmując się obsługą podmiotów gospodarczych i osób fizycznych.  Przygotowuje i przeprowadza szkolenia z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego i karnego.

dr Maciej Kowalczyk

Doktor nauk prawnych i od pięciu lat adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Autor kilkunastu artykułów naukowych, autor trzech monografii i współredaktor monografii zbiorowej. Zainteresowania naukowe i badawcze: prawo osobowe oraz prawo zobowiązań, zwłaszcza w ujęciu komparatystycznym, a ponadto historia prawa. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa cywilnego, prawoznawstwa oraz tradycji prawa, jak również seminaria licencjackie i magisterskie.

dr Agnieszka Narożniak

Doktor nauk prawnych, absolwentka stosunków międzynarodowych oraz prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2016 roku związana jako wykładowca z Uniwersytetem WSB Merito w Poznaniu, obecnie adiunkt na Wydziale Finansów i Bankowości. Wcześniej zatrudniona w służbie cywilnej; ma także doświadczenie w pracy w firmie szkoleniowo-doradczej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki migracyjnej; jednym z wyrazów tych zainteresowań jest współpraca z organizacją pozarządową w zakresie udzielania porad prawnych cudzoziemcom.

dr Mieszko Łukaszewicz

Doktor nauk prawnych (2015), mgr prawa (2010) i mgr arabistyki (2008) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doradca podatkowy (od 2016, nr wpisu 12800), Adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Autor publikacji dotyczących systemów prawnych państw arabskich i międzynarodowego prawa podatkowego. Prowadzi również szkolenia dla praktyków z zakresu cen transferowych, zmian w podatkach, prawa podatkowego międzynarodowego (w tym podatku u źródła). Jako praktyk specjalizuje się w prawie podatkowym, w szczególności w prawie podatkowym międzynarodowym oraz zagadnieniami związanymi z cenami transferowymi. Zajmuje się również sporządzaniem wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w sprawach podatkowych, a także reprezentuje podmioty przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych i celnych. Uczestniczył w różnych stypendiach i wymianach międzynarodowych, w takich państwach jak: Tunezja, Syria, Rosja i Turcja. Włada biegle językami: angielskim, rosyjskim i arabskim.

dr. A. Wojcieszak
dr Agnieszka Wojcieszak

Doktorantka w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Prawa medycznego i bioetyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka publikacji z zakresu prawa cywilnego materialnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa medycznego. Członek Polskiego Towarzystwa Bioetycznego oraz The European Association of Health Law. Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu i we Wrocławiu.