dr hab. Marek Dylewski, prof. UWSB Merito

Doświadczenie w praktyce (sektor bankowy, sektor samorządowy – skarbnik) jak i w sektorze akademickim zarówno w sferze dydaktycznej jak i naukowej. Badania koncentrowane są na praktycznych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw i jednostek sektora publicznego. Autor wielu publikacji zwartych jak i artykułów naukowych publikowanych w recenzowanych wydawnictwach naukowych.

Promotor rozpraw doktorskich i recenzent w postępowaniach o awans naukowy.

 

Obszary badawcze:

  • finanse jednostek samorządu terytorialnego
  • finanse przedsiębiorstw
  • analiza finansowa

Numer ORCID: 0000-0003-0168-2798

 

dr hab. Sławomir Jankiewicz, prof. UWSB Merito

Autor i współautor  ponad 120 publikacji naukowych z zakresu polityki gospodarczej, strategii i finansowania, restrukturyzacji i zarządzania wartością przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem energetyki. Współpracował jako zarządzający, doradca lub ekspert z wieloma instytucjami w zakresie zarządzania finansami, wartością, oceny kondycji ekonomiczno-finansowej, restrukturyzacji, strategii oraz przejęć i fuzji. Doradca ekonomiczny NSZZ Solidarność, członek Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej, członek Zespół ds. analiz i przygotowania do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych przy Ministerstwie Energii, ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej, Członek Rady Ekspertów Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, profesjonalny prognosta Ankiety Makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

 

Obszary badawcze:

  • zarządzanie wartością przedsiębiorstwa 

  • zarządzanie finansami przedsiębiorstwa 

  • małe i średnie przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa rodzinne

  • energetyka (w tym OZE) 

Numer ORCID: 0000-0002-0350-9764

dr hab. Marcin Kalinowski, prof. UWSB Merito

Odbył wiele staży w zagranicznych Uczelniach w tym w New York University Stern School of Business w Stanach Zjednoczonych. Dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku w latach 2007-2018, w tym czasie był Kierownikiem Katedry Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz przewodniczącym studiów MBA WSB w Gdańsku i Northampton University (UK). Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Był wykładowcą Helsinki School of Business oraz członkiem Rady Nadzorczej firmy Leier Markowicze S.A. Były Prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji I Kierownictwa. Pracował w wielu firmach o zasięgu międzynarodowym (polskich, niemieckich, fińskich: Grupa Organika, Assmann GMBH, Martela Oy, uczestnicząc w wielu projektach rozwojowych i inwestycyjnych.

 

Obszary badawcze:

  • efektywność rynków finansowych
  • finanse behawioralne
  • zarządzanie ryzykiem finansowym ​

Numer ORCID: 0000-0001-8355-1569

Prezydent Federacji – dr hab. Marcin Kalinowski, prof. WSB

dr hab. Joanna Kuczewska, prof. UWSB Merito

Specjalizuje się w problematyce obejmującej ekonomiczne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem, wykorzystanie narzędzia benchmarkingu, zarządzanie projektami, ekonomię integracji europejskiej oraz zarządzanie międzynarodowe.  Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdański (PTE) oraz Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA). Współpracownik i członek zespołów projektowych w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

 

Obszary badawcze:

  • ekonomiczne aspekty zarządzania przedsiębiorstwem   

  • benchmarking 

  • klastry 

Numer ORCID: 0000-0003-1601-3263

dr hab. Witold Nowiński, prof. UWSB Merito

Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Po kilku latach praktyki w biznesie obronił pracę doktorską nt. przejęć ponadgranicznych na Europejskim Uniwersytecie Viadrina. Habilitował się w roku 2019 w oparciu o badania nad wczesnym umiędzynarodowieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie koncentruje się w swoich badaniach na przedsiębiorczości międzynarodowej, determinantach postaw przedsiębiorczych oraz roli nowych technologii w biznesie.

 

Obszary badawcze:

  • przedsiębiorczość, w szczególności przedsiębiorczość międzynarodowa, poznawcze determinanty przedsiębiorczości, edukacja przedsiębiorczości 

  • biznes międzynarodowy, w tym system wsparcia (promocji) eksportu, przejęcia ponadgraniczne, bezpośrednie inwestycje zagraniczne

  • rola technologii oraz modeli biznesu w biznesie międzynarodowym i przedsiębiorczości

Numer ORCID: 0000-0002-3694-8317

dr hab. Johannes Platje, prof. UWSB Merito

Urodzony w Holandii w 1968 r. Doktorat nt. transformacji gospodarczej (Uniwersytet w Groningen, Holandia). Habilitacja nt. „Institutional Capital – creatin capacity and capabilities for sustainable development” (UE Wrocław). Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych w języku angielskim.

 

Obszary badawcze:

  • rozwój zrównoważony
  • wzmacniacze prawdopodobieństwa ryzyk systemowych
  • transformacja energetyczna​​

Numer ORCID: 0000-0002-6274-1467

prof. dr hab. Wiesława Przybylska-Kapuścińska

Pełni funkcję dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów w Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu oraz Przewodniczącej Rady Dyscypliny Naukowej Ekonomia i finanse w Federacji Naukowej WSB-DSW Merito. Przedmiotem zainteresowań badawczych są: bankowość, bankowość centralna, polityka pieniężna, finanse, rynek kapitałowy, koniunktura gospodarcza, mikroekonomia i makroekonomia, a dorobek naukowy obejmuje blisko 200 pozycji. Jest ogromnie oddana działaniom na rzecz rozwoju młodej kadry naukowej. Jest członkiem komitetu redakcyjnego i przez 21 lat była Zastępcą Redaktora Naczelnego czasopisma „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”. 

 

Obszary badawcze:

  • finanse
  • rynek kapitałowy
  • ocena atrakcyjności rynków, rynek kryptowalut

Numer ORCID: 0000-0002-4151-0678

prof. dr hab. Jan Krzysztof Solarz

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na wydziale Filozofii i na wydziale Ekonomii. Doktorat uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Habilitację z ekonomii na macierzystym wydziale na UW. Profesurę na Wydziale Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 2010 r.  

Pracę akademicką łączył z pracą w sektorze bankowym, w bankowości centralnej, rozwojowej i komercyjnej. Ma za sobą wieloletnią pracę zagranicą w międzynarodowych zespołach uczonych. Odbył staż w Komisji Europejskiej, był visiting professor w Cornell University.  Autor ponad 20 książek, w tym nagrodzonej przez Komitet Nauk o Finansach PAN.  

 

Obszary badawcze:

  • finanse osobiste

  • zarządzanie innowacjami (finansowymi)

  • zarządzanie ryzykiem (systemowym)

Numer ORCID: 0000-0001-6528-7645

brak zdjecia osoby

dr hab. Magdalena Szyszko, prof. UWSB Merito

Doktorka habilitowana nauk ekonomicznych, profesorka Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół polityki pieniężnej: wpływu banków centralnych na oczekiwania inflacyjne i komunikacji z rynkami. Projekty badawcze Magdaleny Szyszko doczekały się finansowania ze źródeł zewnętrznych: Narodowego Banku Polskiego, trzykrotnie - ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz ze środków Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a ich wyniki publikowane są w międzynarodowych czasopismach naukowych.

 

Obszary badawcze:

  • polityka pieniężna
  • makroekonomia​​

Numer ORCID: 0000-0002-5322-3334