dr hab. Bogdan Pietrulewicz, prof. UWSB Merito
Psycholog z ponad czterdziestoletnim stażem oraz członek Rad Naukowych wielu czasopism psychologicznych anglojęzycznych. Brał udział w licznych kongresach naukowych na całym świecie z referatami z zakresu problematyki psychologicznej. Prowadził wykłady z obszaru psychologii w Belgii, Francji, Kanadzie, USA i na Ukrainie. W swoim dorobku posiada ponad 120 publikacji, w tym 3 książki.
Obszary badawcze:
- psychometria
- konstrukcja metod badawczych w psychologii
- diagnostyka psychologiczna
- psychologia kliniczna
- psychologia środowiskowa
Numer ORCID: 0000-0003-0229-0382
dr hab. Piotr Olaf Żylicz, prof. UWSB Merito
Psycholog z ponad 30 letnim stażem. Wykładał w Indiach , Izraelu , USA, Ukrainie i na Węgrzech w zakresie psychologii i rozwoju menadżerów oraz badań nad etyką zawodową, coachingiem i kulturą organizacji - przede wszystkim na programach MBA. Ukończył programy na IESE Business School (Hiszpania), London School of Economics (UK) oraz Harvard Kennedy School (USA).
Obszary badawcze:
- psychologia moralności
- etyka w biznesie
- psychologiczne podstawy zarządzania
- leadership i coaching
Numer ORCID: 0000-0002-6473-3145
prof. dr hab. Mariusz Lipowski
W roku 1993 ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku (kierunek nauczycielski i trenerski z gimnastyki sportowej), zaś w 1995 Uniwersytet Gdański (psychologia). Dwa pierwsze stopnie naukowe zdobywałem na AWFiS w Gdańsku: doktora (1997) i doktora habilitowanego (2007) w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. W roku 2012 uzyskałem również stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologia na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie psychologia otrzymałem 25 lipca 2024 roku.
W latach 2008-2023 pełniłem funkcję kierownika Zakładu Psychologii, od 2015 do 2019 Prodziekana ds. Nauki, a w latach 2019-2023 dyrektora Szkoły Doktorskiej AWFiS w Gdańsku. Dotychczasowa aktywność naukowa zaowocowała publikacjami z zakresu psychologii sportu i prozdrowotnej aktywności fizycznej, psychologii zdrowia, psychologii zarządzania oraz psychologii cielesności. Do dzisiaj wypromowałem pięcioro doktorantów.
Obszary badawcze:
- psychologia zdrowia: motywacyjna funkcja celu aktywności fizycznej, aktywność fizyczna w kontekście zachowań ryzykownych
- psychologia sportu: psychologiczne determinanty sukcesu sportowego, psychologiczne aspekty sportu dzieci i młodzieży
- psychologia zarządzana: rola prozdrowotnej aktywności i stylu życia w radzeniu sobie ze stresem pracowników różnego szczebla
- obraz ciała: rola aktywności fizycznej w kształtowaniu obrazu własnego ciała
Numer ORCID: 0000-0002-8389-7006